Piętno szpitala psychiatrycznego

Lilavati112

Lilavati112
Punkty: 301
17.01.2015 Lilavati112

W naszym kraju panuje jeszcze błędne przekonanie, że pobyt w szpitalu psychiatrycznym naznacza chorego piętnem wariata. Jeśli ktoś ma problemy ze zdrowiem psychicznym, po hospitalizacji często traci przyjaciół, znajomych, trudno odnaleźć mu się w rzeczywistości. Ma też  często poczucie wstydu, że dane mu było przebywać i leczyć się w tego typu placówce.

Wszechobecny pęd i dążenie do kariery, parcie na sukces w każdej dziedzinie – czy to prywatnej, czy zawodowej powoduje, że ludzie tracą zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Niestety trudności napotykanych w codziennym życiu jest coraz więcej. Warunki ekonomiczne, socjalne, bytowe w Polsce są coraz gorsze, nie brakuje stresujących sytuacji jak np. śmierć bliskich osób…

de36776d1ea9b7958d13a302b11bf29685495d24

Część z nas na pewnym etapie życia może wylądować w szpitalu psychiatrycznym z objawami silnej depresji, nerwicy czasem schizofrenii. Specjalistyczna pomoc jest wtedy potrzebna. Ludzie nie powinni wstydzić się szukać pomocy w placówkach do tego przeznaczonych. Dusza choruje tak jak i ciało. Powinno też zmienić się podejście ludzi pracujących w szpitalach psychiatrycznych do osób tam przebywających- często pozostawia wiele do życzenia…Sami lekarze czy pielęgniarki traktują swoich pacjentów jak wyrzutków społecznych. A dlaczego?

Bo często do szpitali psychiatrycznych trafiają tez kombinatorzy. “Wyłudzacze” rent, którzy muszą co jakiś czas odbyć leczenie czy osoby chcące uniknąć kary więzienia, symulanci, tzw. patologia społeczna. Są to osoby realnie nie potrzebujące pomocy i takie zjawiska powinno się eliminować.

Depresja i nerwica są chorobami bardzo rozpowszechnionymi w naszym społeczeństwie. Co dziesiątą osobę dotknie w życiu epizod depresji, aż co czwarta osoba ma za sobą problemy nerwicowe. To nie znaczy, że każda z nich jest “wariatem”. Odpowiednie leczenie farmakologiczne wraz z psychoterapią może zdziałać cuda. Każdy będzie mógł na powrót cieszyć się życiem i czerpać z niego to, co najlepsze.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów