Pijąc wino na peronie 5 w Katowicach…

Kobzikos

Kobzikos
Punkty: 74
08.02.2015 Kobzikos

Cofnijmy się kilka lat wstecz – do przedwojennych Katowic z roku 1929. Wyobraźmy sobie, że wraz z podróżą w czasie spełniają się wszystkie nasze marzenia… Wraca utracona młodość, idealna sylwetka, ekscytujące życie – czy to szaleństwo? Chyba odpowiedniejszym określeniem będzie szajba – „Szajba na peronie 5.”.

Pracująca na Uniwersytecie Śląskim sympatyczna doktor literatury współczesnej – Zosia, właśnie rozstała się z mężem, który tak naprawdę nigdy się nią nie interesował. Odrzucona i nieszczęśliwa podkochuje się w swoim młodszym koledze po fachu – Mirku, który, jak się wkrótce okazuje, nie pozostaje obojętny na jej wdzięki. Pewnego dnia, w wyniku spontanicznego zrządzenia losu ta dwójka, wraz z Danką (siostrą głównej bohaterki), trafia na peron 5. dworca w Katowicach, gdzie wypija butelkę wina rocznik 1929. Tak właśnie zaczyna się zwariowana podróż do przeszłości, gdzie czeka na nich zadanie specjalne – odnaleźć złoto Diebla… To jednak nie wszystko, najbardziej zaskakujący wydaje się fakt, że Zosia wciela się w rolę Czarnej Zośki – szefowej szajki rzezimieszków okradających majętnych Niemców. Jej wspólniczką jest Danka – pseudonim Cycatka, która jest mistrzynią akrobatyki i dzięki swojej zwinności jest w stanie dostać się do nawet najbardziej niedostępnych miejsc. Mireczek też ma swoje miejsce w całej tej historii, ale jego odkrycie pozostawię czytelnikom, a właściwie czytelniczkom, bo „Szajba na peronie 5.” to typowo lekka i przyjemna literatura kobieca.

Autorką książki jest katowicka pisarka – Marta Obuch. Pewnie słyszeliście o niej przy okazji takich książek jak „Miłość, szkielet i spaghetti” albo „Łopatą do serca”, a jeśli jeszcze nie słyszeliście – to cieszę się, że mogę Wam ją przedstawić. Marta Obuch jest autorką komedii kryminalnych. Jej literaturę można porównać do książek Joanny Chmielewskiej, które są wręcz uwielbiane przez czytelniczki w każdym wieku.

„Szajba na peronie 5.” jest powieścią, przy której można miło spędzić czas, uśmiechając się od ucha do ucha, a czasem wręcz wybuchając niepohamowanym chichotem. Dużym plusem powieści jest fakt, że tłem dla głównego wątku jest autentyczna historia pierwszego burmistrza Katowic – Louisa Diebla, który w XIX wieku okradł miasto i z 15 000 talarów uciekł do USA. Kiedy go schwytano, zdążył wydać dużą część tej sumy, reszty pieniędzy nigdy nie odnaleziono…

Czy Czarnej Zośce uda się rozwikłać historię zaginionego złota? Czy z pomocą Danki i Mireczka rozezna się w przeszłości i odnajdzie drogę powrotną do domu? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytajcie książkę – to będzie z pewnością przyjemne oderwanie od rzeczywistości z wielką dawką humoru, kryminalną zagadką i fragmentem historii Katowic w tle.

 “Szajba na peronie 5.”, Marta Obuch, Replika 2014

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów