Pół wieku z zespołem Trubadurzy

Krzysztof Krzak

Krzysztof Krzak
Punkty: 119
07.05.2015 Krzysztof Krzak

“Znamy się tylko z widzenia”, “Kasia”, “Przyjedź mamo na przysięgę”, “Ej, sobótka, sobótka”, “Cóż wiemy o miłości” to przeboje znane starszym miłośnikom polskiej muzyki popularnej. Wylansował je zespół “Trubadurzy”, który z mniejszą lub większą intensywnością utrzymuje się na rodzimym rynku szołbiznesowym już od 50 lat.

Trubadurzy powstali w roku 1964  w Łodzi, choć tak naprawdę ich kariera rozpoczęła się rok później, gdy wystąpili na III Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu i nagrali tytułową piosenkę do kultowego serialu “Wojna domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy. W pierwszym składzie zespołu znaleźli się: Krzysztof Krawczyk, Marian Lichtman, Sławomir Kowalewski, Jerzy Krzemiński, Bogdan Borkowski oraz – na krótko – Sława Mikołajczyk. Dwa lata później grupę opuścili: Jerzy Krzemiński i Bogdan Borkowski, którzy zasilili grupę No – To – Co. Do Trubadurów dołączył natomiast Ryszard Poznakowski, który już wtedy miał na swym koncie utwór “Mały Książę”, wielki przebój wylansowany przez Kasię Sobczyk. To on stał się motorem napędowym zespołu i – jak podkreślają jego członkowie – wyprowadził Trubadurów na szerokie wody. To z tego okresu pochodzą niektóre ze wspomnianych na wstępie przebojów, a także “Krajobrazy”, “Będziesz Ty” czy “Nie przynoś mi kwiatów, dziewczyno”. Poznakowski związany był z zespołem do 2005 roku z przerwą w latach 1971 – 1972, gdy stworzył własny zespół Wiatraki. Powodem definitywnego odejścia twórcy największych sukcesów Trubadurów było zaangażowanie się zespołu w kampanię wyborczą Samoobrony RP i nagrania piosenki – hymnu tej formacji politycznej -  “Polskę trzeba zLepperować”.

DSCN0655

Przetasowań personalnych w Trubadurach było jednak znacznie więcej: w latach 70. zespół opuszczał i do niego powracał Krzysztof Krawczyk, który ostatecznie wybrał karierę solową; męskie brzmienie zespołu wzbogacały swym wokalem solistki: Halina Żytkowiak (ówczesna żona Krawczyka), Elżbieta Jagiełło z zespołu Pro – Contra i Maria Głuchowska. Nagrywane wtedy piosenki, m.in. “Dżingis Chan”, “Gorąca krew” (do serialu “Fitness Club”) czy “Zagrajmy rock and rolla jeszcze raz” nie odniosły już takiego sukcesu, jak przeboje ze złotego okresu Trubadurów. W 2004 roku członkowie zespołu z rąk Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymali Złoty Krzyż Zasługi, a w 2011 – medale “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Obecnie Trubadurzy występują w składzie: Sławomir Kowalewski (gitara basowa, śpiew), Marian Lichtman (perkusja, śpiew), Piotr Kuźniak (gitara, śpiew) i Jacek Malanowski (keyboard, śpiew). Na koncertach, których nie grają już tak często, jak w czasach największej popularności, najczęściej przypominają piosenki z początków kariery, które znalazły się na ich licznych płytach, z których siedem zyskało status Złotej Płyty. Przy ich muzyce bardzo dobrze bawią się nie tylko przedstawiciele starszego pokolenia. Profesjonalnym brzmieniem Trubadurzy pozyskują wciąż nowych fanów.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów