Polak Niemca się nie boi

DOminik

Punkty: 49
07.10.2014 DOminik

Wiele lat upokorzeń. Wielka przepaść dzieląca oba, tak blisko siebie leżące kraje. Skrajne emocje towarzyszące historii obu tych nacji od zawsze miały wpływ na codzienność. I także na sport.

W eliminacjach do mistrzostw Europy Polska spotka się z Niemcami – rywalem, do którego podchodzimy ze szczególną ambicją. Rywalem, który od paru lat bezustannie nas policzkuje, zawsze będąc nie o krok, ale o kilkanaście z przodu. Niemcy to aktualni mistrzowie świata, to drużyna pełna wybitnych zawodników. Potencjał tego zespołu jest wręcz ogromny.

Choć to i tak mało powiedziane.

Mecze z Niemcami zawsze są wyjątkowe. Nie jest ważne o jaką dyscyplinę chodzi. To zawsze jest kwestia wyższych ambicji. W ten weekend będzie podobnie. Zmieni się tylko jedno – nastawienie obu drużyn.

Niemcy do spotkania z Polską podchodzą jako Mistrzowie Świata. Zespół opuściło kilku zawodników, ale na ich miejsce przyszli kolejni, młodsi, jeszcze bardziej zdolni. Trener reprezentacji ma w kim wybierać. Bundesliga rozwija się w zatrważającym tempie. Bayern Monachium i Borussia Dortmund to dziś kluby, które rozdają karty na kontynencie. Grają tam coraz lepsi piłkarze, są tam coraz większe pieniądze. I co najważniejsze, tam młodych zawodników przybywa.

Na drugim biegunie stoi polska ekstraklasa – słaba, mizerna, z jednej strony coraz bardziej bogata, z drugiej większość klubów nadal ma problemy, by związać koniec z końcem. Wypadamy przy Bundeslidze słabo – sportowo, finansowo, marketingowo. Jednak ostatnie lata dają nadzieję na przyszłość. Coraz więcej polskich zawodników gra w silnych zagranicznych klubach. Odgrywają w nich coraz większą rolę. Nasza zagraniczna grupa staje się coraz silniejsza. Nie jest to już tylko Lewandowski, Szczęsny czy Piszczek, ale także Krychowiak, Szukała, Rybus czy Glik. Cieszy także forma Legionistów, a także młodych zawodników np. Arka Milika.

Polacy zapewniają, że Niemców się nie boją. Respekt czuć, ale na boisku czas zostawić sentymenty. Niemcy są do pokonania. Tworzą nową drużynę, kilka elementów zostało wymienionych. Wygrana lub remis byłby ogromnym sukcesem dla biało-czerwonych. Mecz już niedługo. Emocje rosną z każdym dniem.

Po sukcesie siatkarzy, piłka nożna straciła nieco na znaczeniu. Ale spotkanie z Niemcami znów zgromadzi przed telewizorami wielu kibiców. Znów będziemy trzymać kciuki i krzyczeć na cały głos, gdy Polacy zdobędą bramkę.

Śmiejemy się z nich, czasem wstydzimy, ale gdzie tam w duchu nadal im kibicujemy. Zwłaszcza podczas takiego spotkania jak to z Niemcami.

Czy naprawdę nie boimy się Mistrzów Świata?

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów