Polak zazdrośnik, czyli sam nie usiądę, ale tobie ławki nie odstąpię

dziewczyna

Punkty: 12
18.11.2014 dziewczyna

Podobno polska gościnność dawniej nie miała sobie równych. Mawiano – “gość w dom, Bóg w dom”. W wielu okresach historycznych to my byliśmy przykładem dla całej Europy. Polska była “krajem bez stosów”, jednym z nielicznych, gdzie istniała prawdziwa tolerancja. Do dziś szczycimy się też równością, jaka panowała wśród szlachty. Niestety, wygląda na to, że niewiele nam z tych pozytywnych znamion zostało. Dziś bardziej podobni jesteśmy do kłótliwych sarmatów, którzy widzą tylko własne interesy, niż do dawnych Polaków z czasów prawdziwej świetności naszego państwa.

Czy naprawdę musi być z nami aż tak źle? Coraz mniej w nas życzliwości. Pojawia się za to wszechobecna wrogość. Sąsiadowi się powodzi? A to pewnie ukradł. Kolega z pracy osiągnął sukces? Udajemy, że nie widzimy, bo żadne gratulacje nie przejdą nam przez gardło. Zazdrościmy wszystkiego każdemu, ciągle narzekamy i wiecznie nam mało. Przykre? Niestety bardzo prawdziwe. Takich historii każdy zna bardzo wiele – z niewiadomych przyczyn nauczyliśmy się ciągle rywalizować, praktycznie na każdym kroku. I nieważne czy chodzi o miejsce w tramwaju, kolejkę na poczcie, czy wymarzoną posadę. Najważniejsze, żeby po pierwsze – to nam było wygodnie, a po drugie – żeby ktoś miał gorzej od nas. Dopiero wtedy wielu osobom poprawia się humor i narzekają na własne życie mniej. Ale tylko odrobinę. Niestety, bardzo źle odbija się to na naszym życiu jako społeczeństwie.

Każdy pracuje na własny rachunek i jakiekolwiek oddolne inicjatywy społeczne tak naprawdę są niezwykłą rzadkością. Nie są one czymś oczywistym, tak jak chociażby w krajach skandynawskich. Zwłaszcza osoby wyjeżdżające za granicę twierdzą, że różnica między nami, a innymi europejskimi narodami akurat pod tym względem jest ogromna. Zwłaszcza, że zazwyczaj dodają to po szczerej radzie, by za granicą nie pracować u pracodawcy – Polaka. Ponoć to my nawzajem najbardziej się wykorzystujemy. Odnoszę wrażenie, że ta nasz mentalność w pewien sposób blokuje rozwój Polski. Bo moglibyśmy dużo więcej, gdyby tylko było nas stać na współpracę. Nawet taką zwykłą, sąsiedzką. A to, niestety w dalszym ciągu abstrakcja.

Czy naprawdę nie można u nas liczyć na więcej życzliwości i bezinteresownej pomocy? Oczywiście takowe się zdarzają, ale ze zawstydzająco niską częstotliwością. Co więc się stało? I dlaczego dziwi nas, że jako naród nie jesteśmy szanowani, skoro sami nawzajem nie mamy do siebie za grosz szacunku? Od czego zacząć, by to zmienić? Nikt nie chce żyć w takim kraju. Dlatego takiego stanu rzeczy nie można pozostawić. Bądźmy bardziej życzliwi! To naprawdę nie jest trudne. A zamiast zazdrościć i złorzeczyć na cały świat, pomyślmy o tym, że w tym momencie szkodzimy sami sobie. Bo owszem, dobro ponoć wraca. Ale zło i chamstwo wracają jeszcze szybciej – jak ciśnięty ze złością bumerang.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów