Polityka prorodzinna elit władzy

Trybuna Lemingradu

Trybuna Lemingradu
Punkty: 370
29.01.2015 Trybuna Lemingradu

Córka Iwony Sulik, byłej już rzeczniczki rządu, Magdalena dostała robotę w Polskiej Grupie Energetycznej. Nie bardzo wiadomo kim tam jest bo inny rzecznik, tym razem potentata energetycznego, odmówił dziennikarzom „Faktu” ujawnienia tej informacji. Początkowo miała być jakąś kierowniczką czy dyrektorką w dziale marketingu, ale okazało się, że nie posiada wymaganych kwalifikacji w związku z czym obniżono je i uznano, że wystarczy „godna pensja” na dowolnym stanowisku.

Nie pierwszy to przypadek dbałości o przychówek prominentnych działaczy koalicji robotniczo – chłopskiej. Pod koniec 2013 roku buchnęła informacja o dziedziczce Jana Vincenta (dla przyjaciół Jacka) Rostowskiego, która została zatrudniona w podległym Ministerstwu Spraw Zagranicznych (wtenczas pod rządami Radka Sikorskiego) Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Podobno zajmowała się między innymi pisaniem przemówień szefowi MSZ-tu, co nie bardzo jej wychodziło, skoro konsultować je musiał brytyjski dyplomata związany ze służbami specjalnymi Jej Królewskiej Mości, niejaki Charles Crawford, za co brał 19 tys. złotych od sztuki.

Zresztą, o czym tu rozmawiać, przecież syn samego Króla Europy, a ówcześnie szefa Platformy Obywatelskiej i Premiera Rządu Rzeczypospolitej Michał Tusk został na specjalnych warunkach zatrudniony w gdańskim Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy, gdzie zarabiał trzy razy więcej niż kontroler lotów. Suma ta była dla niego najwyraźniej niewystarczająca, musiał sobie na boku dorabiać w powiązanych z Amber Gold liniach OLT Expres. Sprawą tą zajęła się nawet prokuratura dostrzegłszy konflikt interesów, ale po zeznaniach Tomasza Kloskowskiego, prezesa Portu Lotniczego, że równoczesna praca młodego Tuska w liniach lotniczych i na lotnisku, z którego te linie korzystały nie doprowadziła do strat finansowych śledztwo zostało umorzone.

W 2012 roku syn związanego z PSL-em dyrektora Elewaru Andrzeja Śmietanko dostał pracę w Ambasadzie Rzeczpospolitej w Sztokholmie na stanowisku sekretarza w dziale promocji handlu i inwestycji. Wydział ten w tamtym czasie podlegał Waldemarowi Pawlakowi, wicepremierowi i ministrowi gospodarki. Chłopak (Jacek Śmietanko) pojęcia o tej robocie nie miał, nigdy podobnej nie wykonywał ale za to jego rodzic znał Bardzo Ważnego Człowieka, a o progeniturę trzeba przecież dbać.

Ale nie tylko obecnie władająca naszym krajem koalicja prowadzi politykę prorodzinną, również opozycyjny PiS ma doświadczenie w tej kwestii. Żona Adama Hofmana, wywalonego z partii za kilometrówki i ochlaj urządzony przez nią na pokładzie samolotu należącego do tanich linii, Joanna Hofman została zatrudniona w KGHM-ie na specjalnie stworzonym stanowisku w dziale komunikacji korporacyjnej. Zarabiała nie tak wiele, bo jedynie sześć tysięcy złotych. Kiedy partia Jarosława Kaczyńskiego przegrała w 2007 roku wybory i pani Hofmanowej groziło zwolnienie poszła na zwolnienie lekarskie. Nie spodobało się to ZUS-owi, który przeprowadził kontrolę i stwierdził, że kobieta jest zdrowa. Wkrótce po tym dostarczyła ona zwolnienie od innego lekarza – psychiatry. A to już trudno podważyć, w końcu hipochondria jest chorobą psychiczną.

Te przykłady to tylko czubek góry lodowej, nepotyzm trapi wszystkie partie a pokusa „załatwienia” dobrze płatnej roboty dla swoich jest bardzo wielka. Polskie prawo jest pod tym względem bardzo niedoskonałe co wykorzystują wysoko postawieni funkcjonariusze partyjni i państwowi przynosząc w teczkach do spółek i agencji swoje dzieci, żony, teściów, braci i siostry. A wystarczyło by po prostu stworzyć prawo wprost zakazujące podobnych praktyk, uniemożliwiające zatrudnianie członków rodzin ministrów, czy urzędników w powiązanych ze skarbem państwa instytucjach. Ale tego nie zrobi nikt, ani ten rząd, ani żaden następny wywodzący się z okrągłostolcowego układu – raz, że byłoby to złamaniem zawartej wtedy umowy a dwa, że skończyłoby się eldorado i dojenie budżetu…

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów