„Poniedziałkowe dzieci” – kilka słów o książce Patti Smith

Bartek Piwowarczyk

Punkty: 174
08.02.2015 Bartek Piwowarczyk

Autorka, od dekad znana jako „matka chrzestna punk rocka”, postanowiła kilka lat temu podzielić się z fanami historią swojego życia sprzed kariery muzycznej. Tamten etap, przeciekawy i zdominowany przez osobę Roberta Mapplethorpe’a stanowi świetny materiał na pisaną opowieść.

Nie jest to biografia, ani broń Boże autobiografia. To zapis dorastania, przechodzenia w często ciężką dorosłość dwójki artystów, którzy znaczyli dla siebie więcej niż dużo i którzy akceptowali siebie nawzajem w każdym calu. Ciężko stwierdzić, co w tej książce jest najlepsze. Oprócz przeciekawej, napisanej przez samo życie historii, pełnej bezpośredniego obcowania ze sztuką i jej najznamienitszymi jednostkami (od Allena Ginsberga po Boba Dylana), atencję czytelnika zdobywa też artystyczny, choć prosty język autorki, z którego wyziera jej ultra wrażliwa, artystyczno – eklektyczna dusza.

To książka o miłości do sztuki i ciężkiego niekiedy życia. O życiu sztuką w obliczu trudności ze światem przyziemnym, o życzliwych, pomagających sobie ludziach artystycznego Nowego Yorku lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych poprzedniego stulecia. Najwięcej tu opisów artystycznych zmagań Mapplethorpe’a, jego poglądu na świat i na samą Patti Smith. To ona, jako narratorka, przedstawia czytelnikom amerykańską, post hippisowską bohemę i człowieka, który był jej kwintesencją, a który chyba na zawsze pozostał najbliższym mężczyzną jej życia. Patti opisuje Roberta z miłością i rozmyślnym, dojrzałym podziwem dla jego artystycznych dokonań oraz wielowymiarowej osobowości. To on jest osią całej historii i na nim (który przed śmiercią życzył sobie tej książki) historia się kończy. Patti napisała po prostu książkę wypełniając ostatnią wolę ukochanego.

Muzyki Patti Smith jest w tej książce trochę, jest ona jednak tylko jednym z elementów zróżnicowanej i wielowątkowej artystycznej drogi autorki. Opisuje ona swoje podróże, poezję, wiersze, rysunki i miłości, dopiero pod koniec skręcając ku muzyce. Krótko mówiąc, praktykowanie muzyczne pojawia się w książce dopiero wtedy, gdy pojawiło się w życiu Patti Smith – jako kolejny etap artystycznej drogi, co ciekawe rozwijany dopiero po fizycznym (acz nie mentalnym!) rozstaniu z Robertem Mapplethorpem.

Nie zamierzam tej książki nikomu polecać. Ta pozycja tego nie potrzebuje – zbyt jest osobista i kunsztowna na jakiekolwiek rekomendacje. Jeśli zastanawiacie się, ile miłości zostało w ludziach po upadku ery hipisowskiej, jak blisko i bezkrytycznie może związać się dwójka ludzi lub po prostu chcecie przeczytać kawał świetnie napisanego tomu (nota bene Smith jest też od lat literatką!), sięgnijcie po „Poniedziałkowe dzieci”. Naprawdę warto to uczynić, choćby po to tylko, aby dowiedzieć się, jak wiele przeciekawych, ale i niekiedy niełatwych chwil przeżyła artystka zanim napisała niesamowitą płytę Horses, której równie legendarną okładkę zaprojektował właśnie Mapplethorpe. Bo sztuka zawsze wynika z życia, a życie samo w sobie jest sztuką. Przynajmniej wtedy, gdy prowadzi się je jak młoda Patti Smith.

Patti smith okładka

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów