Powrót do czasów dzieciństwa – muzea i wystawy zabawek w Polsce

Lilavati112

Lilavati112
Punkty: 319
29.01.2015 Lilavati112

Ach, być na powrót dzieckiem…! 

Kto z nas nie lubi wracać myślami do beztroskich czasów dzieciństwa. Wtedy wszystko wydawało się bardzo piękne i bardzo proste. Godzinami można było miło spędzać czas z przyjaciółmi na podwórku a jedynym obowiązkiem była nauka.

Co nierozłącznie kojarzy się z “dziecięctwem”?  Ano przede wszystkim zabawy i zabawki.

W Polsce mamy kilka miejsc, w których można przypomnieć sobie cudowne lata. Są to przede wszystkim muzea –  lalek, zabawek, dobranocek, misiów. Tam wracają wspomnienia i  łezka kręci się w oku…

W Gdańsku znajduje się Galeria Starych Zabawek, gdzie prym wiodą zabawki z okresu PRL-u. Są też oczywiście i starsze. W skład ekspozycji wchodzą m.in. lalki oraz tekstylne zwierzęta, zabawki blaszane (pojazdy, wyposażenie domków dla lalek, skarbonki), zabawki drewniane (klocki), zabawki z tworzyw sztucznych, gry planszowe oraz rzutniki i projektory wraz z bajkami. Kolekcję uzupełniają stare katalogi oraz zdjęcia.

Muzeum Zabawek  to też  jedna z atrakcji turystycznych Karpacza. Znajdują się w nim eksponaty ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego – twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Zgromadzone zabawki prezentowane są w muzeum w gablotach, zaprojektowanych i ręcznie malowanych przez Kazimierza Wiśniaka. Częstym gościem Muzeum Zabawek w Karpaczu był, zaprzyjaźniony z Henrykiem Tomaszewskim, poeta Tadeusz Różewicz, który poświęcił zabawkom jeden ze swoich wierszy.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach powstało w 1979 roku jako Muzeum Zabawkarstwa. Posiada ogromną kolekcję zabawek zarówno historycznych, jak i współczesnych. Jest to jedna z nielicznych i największa tego typu placówka w Polsce. W kolekcji muzeum znajdują się m.in. zabawki historyczne, etnograficzne, współczesne, modele i zbiory ikonograficzne.

Kielce_muzeum_zabawek

 

Muzeum Zabawek “Bajka” w Kudowie-Zdroju – prywatne muzeum położone w Kudowie-Zdroju. W lipcu 2010 roku powstała filia muzeum w Krynicy-Zdroju. Aktualnie na zbiory muzeum składają się historyczne zabawki, począwszy od starożytności po lata 80. XX wieku, przy czym większość eksponatów pochodzi z XIX i XX wieku. Wśród eksponatów znajdują się m.in. teatrzyki i lalki do nich, szopki bożonarodzeniowe, klocki, zabawki mechaniczne, blaszane, tekstylne (lalki, zwierzęta), drewniane oraz gliniane, militaria (żołnierzyki) itp.

1024px-Krynica_a2

 

Muzeum Lalek w Pilźnie – to prywatne muzeum powstało na bazie Pracowni Artystycznej „Kasia”, zajmującej się projektowaniem i szyciem strojów na gotowe korpusy lalek. Przy muzeum działają manufaktury: kwiaciarska, modniarska, kaletnicza, szewska, hafciarska, ceramiczna i stolarstwa artystycznego. Organizowane są również lekcje muzealne. Przy muzeum działa sklep, oferujący wyroby pracowni.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.  Prezentowane są w nim eksponaty ze zbiorów Wojciecha Jamy. Obok lalek z filmów kukiełkowych, w muzeum można zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami. Wśród nich zabawki, książki, plakaty, walory filatelistyczne, opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, często jeszcze z oryginalną zawartością. Ozdobą kolekcji są oryginalne lalki z filmów Miś Coralgol, Miś Uszatek, Plastusiowy pamiętnik, Kolorowy świat Pacyka, Maurycy i Hawranek.

Muzeum_dobranocek_w_rzeszowie_6

 

Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu –  to prywatne muzeum powstało na bazie prywatnej kolekcji Katarzyny Wesołowskiej – Karasiewicz i jej męża Na zbiory muzeum składają się historyczne zabawki, gry planszowe, projektory i rzutniki wraz z filmami i przeźroczami o tematyce dziecięcej oraz książki i wydawnictwa dziecięce. Wśród eksponatów znajdują się m.in. jedna z pierwszych lalek Barbie, pochodząca z 1959 roku oraz kukiełki teatralne rodem z Jawy.

Muzeum Misiów “Misioland” w Zakopanem – prywatne muzeum  zawierające kolekcję pluszowych misiów. Zakopiańskie muzeum zajmuje trzy sale i posiada kolekcję ok. 700 zabawek. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. historię powstania misia, egzemplarze kolekcjonerskie, sceny rodzajowe z udziałem misiów oraz ceramikę zdobioną postaciami. Ponadto w muzeum znajdują się postacie misiów ludzkich rozmiarów w strojach podhalańskich.

Muzeum Lalek w Troszczynie k. Nowogardu – prywatne muzeum lalek z kolekcji Aliny Wierzbickiej. Zbiór obejmuje kilka tysięcy lalek z różnych epok w pięknych strojach często szytych przez właścicielkę, a także akcesoriów dla lalek.

Obecnie kolekcje dziecięce można oglądać też na wystawach czasowych. W Legnicy, w Muzeum Miedzi do kwietnia można podziwiać kolekcję kilkudziesięciu domków dla lalek z kolekcji Anety Popiel-Machnickiej. Zarówno dzieci jak i starsi mogą podziwiać miniaturowe domki, sklepiki i salony.

W Ostrzeszowie, w Muzeum Regionalnym do 22 lutego można podziwiać kolekcję ponad 150 lalek z kolekcji Anny Ziembińskiej. Są tam lale z różnych krajów, z różnych miejsc, w tym dwie afrykańskie lalki płodności, które przyczyniały się do tego, że kobiety rodziły zdrowe dzieci. Są lalki z kaliskiej fabryki Szrajera, a także fabryki częstochowskiej. Poza tym z Francji, Anglii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych… Są też pierwsze modele Barbie z 1963 roku, jawajskie marionetki a także dwie bardzo stare lalki woskowe z 1860 roku.

10836605_735857346490927_712971181_n

Warto odwiedzić jedno z tych miejsc. Będzie to na pewno niezapomniane przeżycie zarówno dla dzieci, które chętnie zobaczą czym bawiły się ich babcie i dziadkowie, a także dla dorosłych, którzy pośród eksponatów z przyjemnością odnajdą  swoje ukochane zabawki z dzieciństwa.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów