Przedświąteczny zawrót głowy

RePortal

RePortal
Punkty: 0
17.12.2014 RePortal

Święta za pasem. Musimy zadbać o to, by zdążyć ze sprzątaniem, przygotować dania, które zadowolą naszą rodzinę i nie zapomnieć o tym, by kupić najbliższym odpowiednie prezenty. Do tego dochodzi jeszcze mnóstwo obowiązków wynikających z wykonywanej przez nas pracy. Od samego myślenia o tym wszystkim można mieć dość. Nie poddawajmy się jednak zbyt łatwo. Oto kilka metod na pokonanie przedświątecznego stresu.

Sprecyzuj wroga

Jak wygląda Twoja reakcja na stres? Nie możesz spać, jeść lub zupełnie „tracisz głowę”? Daj sobie choć chwilę na analizę tego, w jaki sposób reaguje Twój organizm na sytuacje, które powodują, że stajesz się napięty i przestajesz trzeźwo myśleć.

Walcz z nim!

Jeśli już wiesz, jak Twoje ciało reaguje na stres, nie uciekaj się do metod, które dadzą Ci tylko chwilową poprawę nastroju, jak np. słodycze, czy wino. Skutecznym sposobem na walkę z nadmiernym napięciem jest stosowanie technik oddechowych. To naprawdę nie zajmuje długo, a przynosi spektakularne efekty! Wystarczy, że siądziesz wygodnie na krześle, zamkniesz oczy i zaczniesz wykonywać głębokie wdechy i wydechy. Podczas wykonywania tego ćwiczenia skup się na tej części ciała, na którą stres działa w największym stopniu. Dzięki temu odzyskasz trzeźwość umysłu i przestaniesz czuć dolegliwości fizjologiczne, spowodowane nagromadzeniem złych emocji. Warto nauczyć się również oddychania przeponą, które daje natychmiastowe uczucie rozluźnienia. Na ten temat możesz przeczytać więcej w artykule: http://reportal.pl/bezcenny-sposob-na-relaks.

Bądź dla siebie łagodny

Zbyt surowe nastawienie do własnej osoby powoduje, że czujemy dodatkowe napięcie. Nie obwiniajmy się za to, że nie zdążyliśmy wykonać jednego punktu z planu, jaki założyliśmy sobie na dany dzień. Wstańmy następnym razem trochę wcześniej i zróbmy to, co do nas należy.

dusseldorf-210678_1280

Porozmawiaj z zaufaną osobą o tym, co czujesz

Pozostawanie samemu ze zbyt wieloma napięciami powoduje, że czujemy się przeciążeni psychicznie. Warto znaleźć choć pół godzinki na to, by wyjść z zaufaną osobą na spacer i porozmawiać o tym, co nas aktualnie gnębi. Może się okazać, że inni mają dokładnie takie same problemy jak my. Wspólne szukanie wyjścia z określonych sytuacji może okazać się dla nas zbawienną metodą!

Przelej swoje myśli na papier!

Pisanie o tym, co nas trapi, to doskonała metoda na pozbycie się zbędnego stresu. Opisz w szczegółach wszystko, co leży Ci na sercu. Daj upust swoim emocjom. Gdy już tego dokonasz, daj się ponieść wyobraźni i wykreuj taki bieg zdarzeń, w którym wszystko, co obecnie Cię trapi, zostaje rozwiązane. Opisz go.  Zrób wszystko, co w Twojej mocy, by wprowadzić w życie drugą wersję historii!

 Czas na relaks!

Gdy życie nabiera zbyt szybkiego tempa, przez co czujesz, że wszystko wymyka Ci się spod kontroli, celowo zwolnij. Wspomniane wcześniej techniki oddechowe, to tylko przykłady z całego wachlarza form relaksacyjnych. Masz swoje ulubione utwory? Załóż słuchawki na uszy, chwilowo odetnij się od otaczającego Cię świata i daj się porwać dźwiękom, które kochasz. Doskonałą metodą na pozbycie się niepotrzebnego napięcia jest również rozgrzewająca kąpiel.

Ilu ludzi na świecie, tyle pomysłów na to, jak poradzić sobie z przedświątecznym zawrotem głowy. A jak Ty radzisz sobie ze zbyt dużą ilością zadań do wykonania? Znasz jakieś inne, skuteczne metody na pozbycie się nadmiernego napięcia?

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów