Przybyłem, zobaczyłem, zatweetowałem.

Czwarta

Czwarta
Punkty: 35
05.10.2014 Czwarta

Kiedyś politycy musieli przejmować się tylko tym, co napiszą o nich w gazetach lub powiedzą w wiadomościach, a reakcja na jakiekolwiek przeinaczenia nie była trudna. Teraz, w erze permanentnego dostępu do internetu, ludzie polityki sami wystawiają się na strzały z mediów. Oczywiście, nie zawsze celne i masowe, jednak używając Twittera do komunikacji ze światem, muszą myśleć co piszą. A to nie zawsze wychodzi im na dobre.

Tweet, tweet.

Czym jest owy Twitter? To portal społecznościowy, na który w czasie rzeczywistym można wysłać informację (tak zwanego “tweeta”) – pod warunkiem, że nie przekroczy ona stu czterdziestu znaków, a my jesteśmy podłączeni do sieci internetowej. W dobie smartfonów to nic trudnego, więc nie ma się co dziwić, że sam portal na świecie ma ponad dwieście milionów aktywnych użytkowników, a do ich grona zaliczają się takie sławy jak Justin Bieber czy chociażby Katy Perry.

Moda na tweetowanie wśród polskich polityków przyszła ze Stanów Zjednoczonych, gdzie znajduje się centrum zarządzania Twittera. Kiedy sztaby wyborcze polskich partii politycznych zauważyły, że chociażby Barack Obama wykorzystuje tą platformę w swojej kampanii i przynosi to całkiem niezły skutek, zapewne podszepnęły pomysł swoim liderom. A potem wszystko poszło szybko i teraz większość polityków – nawet lokalnych – ma swoje konta na Twitterze. Na portalu znajdziemy więc nie tylko wielkoformatowych polityków takich jak Donald Tusk, Radosław Sikorski, Beata Kępa czy Adam Hofman, ale też prezydent miasta stołecznego Warszawy – Hannę Gronkiewicz Waltz.

Oczywiście, nie wszyscy wykorzystują to nowe miejsce prowadzenia kampanii politycznej i kontaktu z elektoratem – do wielkich nieobecnych możemy zaliczyć Jarosława Kaczyńskiego czy Antoniego Macierewicza Czyżby panowie bali się natłoku pytań, pochwał i zarzutów ze strony wyborców i dziennikarzy? A może po prostu wyznają zasadę “im elektorat mniej wie, tym lepiej śpi”? Jest jeszcze trzecia opcja – najzwyczajniej w świecie uważają że im ten sposób komunikowania się ze światem nie jest potrzebny. Cóż – im może nie, ale tweetujący elektorat może mieć inne zdanie. Kiedyś mówiło się “nie masz Facebooka, nie żyjesz”. Polityków powinno się informować o innej wersji – nie tweetujesz, nie istniejesz.

Polacy nie gęsi, Twittera mają.

Polscy politycy Twittera wykorzystują z reguły do debatowania ze sobą na wzajem, ewentualnie z bardziej dociekliwymi dziennikarzami, natomiast ich zagraniczni koledzy “po fachu” bardziej zainteresowani są informowaniem elektoratu o swoich działaniach. Jednak to nie jest największa różnica pomiędzy tweetowaniem w Polsce a tweetowaniem za granicą. Nasi rodzimi politycy swoje profile w dużej mierze prowadzą sami, co daje poczucie szczerości a ewentualne wpadki utwierdzają elektorat, że tweety są autentyczne. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obama w tweetowaniu wyręcza sztab dobrze wyszkolonych w marketingu ludzi – dodając przemyślane wpisy, często uzupełnione o idealnie wykadrowaną i skomponowaną fotografię. Sam Obama tweetuje rzadko, jedna zawsze oznacza swoje posty literami “BO”.

psSkupmy się jednak na politykach znad Wisły, konkretniej – na internetowo – społecznościowym podium. Jak można zauważyć na wykresie pochodzącym z comiesięcznego raportu medialnego zrealizowanego przez firmę Press Service Monitoring Mediów dotyczącego szefów głównych partii politycznych w mediach społecznościowych, liczba materiałów na ich temat nie jest od niczego uzależniona. Okay – o Donaldzie Tusku i do Donalda Tuska w social media pisze się dużo – ale to dlatego, że jest premierem kraju i wszelkie zło to jego wina. Jako, że raport pochodzi z marca tego roku, nie dziwi także fakt, że internauci dużo i chętnie pisali o Jarosławie Kaczyńskim – minęły już cztery lata, a katastrofa rządowego samolotu pod Smoleńskiem jak wywoływała medialno – społeczny szum, tak wywołuje. Sam Prezes konta na Twitterze nie posiada, ale wszelkie wnioski, żale i pochwały można kierować do jego przybocznego – Adama Hofmana. Albo w internetowy eter, licząc, że sztab wyborczy informację dostanie. Niewiele mniej miejsca internauci poświęcili Januszowi Palikotowi – nic dziwnego, lider Twojego Ruchu to postać kontrowersyjna a i pomysł na Polskę po wygranych wyborach ma inny niż wszystkie. Tweetując o tym co myśli, łapie punkty u wyborców.

Szybki kurs twitterowania.

Politycy, którzy są świadomi siły internetu i korzystają z dostarczanych przez niego możliwości są bardziej rozpoznawalni, czasami ich tweety są pierwszą wzmianką na dany temat i niemalże od razu trafiają do serwisów informacyjnych. W zależności od “topowych” tematów, pod lupą znajdują się różni politycy, głównie ministrowie. Jako, że od kilku miesięcy tematem numer jeden jest sytuacja na Ukrainie, dziennikarze pilnie obserwują profil jednego z najbardziej aktywnych na Twitterze polskich polityków, czyli szefa dyplomacji – Radosława Sikorskiego. Trzeba przyznać, że minister spraw zagranicznych prowadzi swoje konto profesjonalnie i z klasą, a przede wszystkim – bez wyraźnych wpadek, które internauci długo by mu wypominali. Minister wie co i kiedy napisać, czasami z odrobiną humoru, czasami całkowicie poważnie. Czyli twitterowicz idealny – świadomy siły tweeta.

Oczywiście, są też tacy, o których tweetach media mówią, jednak niezbyt pozytywnie. Selfie (czyli zdjęcie zrobione samemu sobie) Jacka Kurskiego pochodzące z ukraińskiego Majdanu, zrobione nie zrzut-ekranu-2014-02-26--0ac821f,630,0,0,0później niż kilka dni po lutowej masakrze zostało przerobione już na wszelkie możliwe sposoby. Samo zdjęcie europoseł Solidarnej Polski opisał “Barykady wciąż stoją a wejście tłumów na Majdan kontrolowane; powaga, wzniosłość, żałoba i duża dyscyplina”. I w samym opisie nie ma nic złego, jednak wstawianie fotki, której typ “samostrzałki” kojarzy się ze słodkimi nastolatkami robiącymi sobie takie zdjęcia telefonami w toaletach ma średni wydźwięk. Komentatorzy podsumowywali, że Kurski nie umie się zachować, a internauci walczyli z europosłem po swojemu – i tak oto polityk zaliczył chociażby wizytę na tegorocznej gali rozdania Oscarów i brał udział w zrobieniu selfie z tego wydarzenia.

Sezon na tweeta.

Tam gdzie politycy, muszą być i dziennikarze. Niemal każdy redaktor – nieważne, czy początkujący czy robiący karierę w jednej z ogólnopolskich stacji lub gazet – posiada konto na Twitterze i szuka informacji. A politycy odpowiadają tym, którzy mają duży posłuch wśród społeczeństwa. Jednym z takich dziennikarzy jest Jarosław Kuźniar, który na moje pytanie “jak to jest z politykami na jkTwitterze” odpowiedział: “Politycy maja kłopot z nowymi czasami – szukają wyborców młodych tam, gdzie oni są. Szukają emocji tam, gdzie one są – w sieci. A sieć to tempo, czasem pozbawione jakości”. Dziennikarze mają swoje typy i podziały na konta prowadzone dobrze, poprawnie i źle, potrafią wyczuć, które konto prowadzi sam polityk, a które sztab specjalistów. I choć dziennikarze często wytykają osobom zajmującym się polityką błędy i niedotrzymane obietnice wyborcze, ci nie unikają konfrontacji, bo im więcej wie dany redaktor, tym więcej może powiedzieć – a nie ważne jak mówią, ważne, by mówili.

Twitterowa bułka z masłem.

Nowe technologie wymogły na politykach poszukiwanie elektoratu w innych miejscach, niż tylko poprzez plakaty i obwieszczenia wyborcze. Partyjnych programów nikt już nie czyta. W dzisiejszych czasach dla większej ilości wyborców najważniejszy jest łatwy dostęp do informacji i polityków – społeczeństwo ma coraz większą świadomość, że ma wpływ na wydarzenia na Wiejskiej w Warszawie czy w Brukseli.

Nasi politycy powoli wkraczają w świat Twittera – czasami z lepszym a czasami z groszym skutkiem, najczęściej uczą się na błędach, choć do poprawy zostało jeszcze sporo rzeczy. Cytując za redaktorem Kuźniarem – “Politycy bardzo chcą ale długo jeszcze się pouczą zanim to bedzię na poziomie Białego Domu lub mistrza emocji – oficjalnego konta (serialu – przyp. red.) House of Cards”. Chcieć nie znaczy móc, ale mówi się również, że “dla chcącego nic trudnego”, więc pozostaje nam czekać na rozwój wydarzeń i obserwować co też ci nasi politycy tweetują.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów