“Przyszłem” i… – recenzja książki J. Głowackiego

Bartek Piwowarczyk

Punkty: 171
15.11.2014 Bartek Piwowarczyk

Książkę tę kupowałem z mieszanymi uczuciami, gdyż film uważałem (i nadal uważam) za dzieło stworzone na polityczne zamówienie, w związku z czym zresztą, trochę zawiodłem się na mistrzu Wajdzie. A jednak pomyślałem, że koniec końców to jednak książka o scenariuszu, a nie o filmie. Poza tym napisał ją przecież jeden z moich ulubionych autorów.

Na panu Głowackim się po raz kolejny NIE ZAWIODŁEM. W tej książce sceny scenariusza mieszają się z fragmentami dokumentującymi proces pisania i z elementami wspomnień PRLu oraz refleksjami nad Polską różnych czasów. Autor “Good Night Dżerzi” z właściwym sobie dystansem, bez patosu i ckliwych uniesień opisuje “SOLIDARNOŚĆ”, komunę, scenariusz i film, a wreszcie samego Wałęsę.

I właśnie podejście do Wałęsy jest tej książki największym atutem, zwłaszcza w kontekście filmu i mojej o filmie opinii. Głowacki na szczęście nie idealizuje Elektryka, pokazuje jego ludzką twarz, pełną tych wszystkich rys i braków, które wyszły na jaw po ’89, a których naród, w euforii przełomu, najzwyczajniej nie zauważał (co zresztą jest jak najbardziej zrozumiałe). Krótko mówiąc, Janusz Głowacki doskonale wie, kim jest, a w zasadzie KIM NIE JEST Lech Wałęsa.

Książkę jako całość czyta się świetnie i szybko (jak zawsze u Głowackiego), wśród chwil zadumy i niekiedy nawet wybuchów śmiechu (“Alkohol podajemy tylko z zakąską – uwaga, wino i piwo zakąskami nie są”). Pozornie niedbały i “mówiony” język autora, jak zwykle pasuje jak ulał.

Reasumując, z niemałym, miłym zaskoczeniem, książkę polecam. A czy obejrzę film? Nie wiem. Jeszcze ZOBACZYMY… :) .

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów