Realna wizja świata postapokaliptycznego – “Pandemia” Jany Wagner

Kostkos

Kostkos
Punkty: 223
14.02.2015 Kostkos

Połączenie postapokaliptycznej wizji świata i Rosji to w literaturze bardzo udane przedsięwzięcie. Wystarczy spojrzeć na Uniwersum Metro: książki z tego cyklu odniosły niebywały sukces i – mimo że akcja części z nich nie toczy się już w Rosji – nadal goszczą na listach bestsellerów. Jana Wagner zabiera nas w „Pandemii” do Moskwy i jej okolic (bliższych i dalszych). Poznajemy Annę, jej męża Sierożę i syna Miszkę. Cała historia jest opowiedziana z perspektywy Anny, dlatego mamy dużą dawkę emocjonalnej narracji. W Moskwie zaczyna szaleć groźny wirus grypy, ludzie umierają, kwarantanna nic nie daje, wojsko zaczyna panoszyć się się po mieście i okolicach. Anna i Sieroża mieszkają kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów od stolicy, dlatego też nie odczuwają aż tak tej tragicznej sytuacji. Aż do momentu, gdy w ich domu pojawia się ojciec Sieroży, Boria, który nakazuje im natychmiastową ewakuację. Drugim takim momentem jest atak wojskowych na sąsiadów Anki i Sieroży. Lonia i Marina zostali okradzeni, a sam Lonia pobity. Trzecim, być może najważniejszym, jest śmierć mamy Anny.

Postanawiają wszyscy razem wyruszyć do domku na wysepce znajdującym się na jeziorze Wong w Karelii przy granicy z Finlandią, kilkaset kilometrów od miejsca ich zamieszkania. Do chatki, która – w ich odczuciu – zapewni im schronienie i bezpieczeństwo, bo znajduje się daleko od ludzkich siedzib. „Pandemia” to w zasadzie historia drogi. Punktem kulminacyjnym staje się dotarcie do azylu, ale w trakcie wędrówki muszą walczyć z ogromnym strachem przed zarażeniem się wirusem (który, oczywiście, zaczyna rozprzestrzeniać się na coraz większym obszarze), muszą zdobywać paliwa do kilku samochodów (w trakcie podróży dołączają do nich przyjaciele Sieroży), muszą – przede wszystkim – wspólnie podróżować i dogadywać się ze sobą, aby przetrwać.

Pikanterii całej sytuacji dodaje fakt, że w ekipie znajduje się… pierwsza żona Sieroży i ich syn, Antoszka. Anka jest drugą żoną Sieroży, dla której ten zostawił Irę i ich wspólnego syna. Miszka nie jest biologicznym synem Sieroży. Zagmatwane? Bez obaw, ten wątek nie jest wiodącym w całej książce, ale z pewnością dodaje pewnej losowości, bo w zasadzie przez całą książkę czekałam na wyskok któregoś z bohaterów.

„Pandemia” nie jest książką podobną do „The Walking Dead”, choć Sieroża i Boria przypominają nieco Ricka Grimesa, a Miszka w zachowaniu podobny jest do Carla. W „Pandemii” grupa trafia zarówno na dobrych ludzi, jak i na takich, których lepiej unikać, choć – mimo wszystko – częściej spotykają ludzi chętnych do pomocy, ale popchniętych przez warunki życia, głód czy chorobę do złych czynów. W książce nie ma wybuchów i strzelanin, ale też grzechem byłoby stwierdzenie, że książka jest nudna. Akcja toczy się własnym trybem, poznajemy wszystkich członków grupy poprzez Annę i jej przemyślenia na ich temat, poznajemy ich lęki oraz wady. Sama Anna zresztą też kryształowa nie jest.

Fragment okładki / Fot.: grabarz.net

Książka trzyma w napięciu do samego końca. Również dlatego, że autorka przedstawiła dość realną sytuację. Nie ma tutaj zombie, tajemniczego wirusa, jest po prostu epidemia grypy, silniejszej, groźnej, ale grypy, która jest przecież ludzkości znana. Obserwujemy warunki życia bohaterów, jak zmagają się nie tylko z potencjalnym zachorowaniem, ale z innymi członkami ekipy. Można by rzec – klasyka. Ale właśnie to jest najciekawsze w książkach postapokaliptycznych: obserwacja, jak radzą sobie ludzie w kompletnie innych warunkach, którzy zmuszeni zostali do pozostawienia domów, czasami także członków rodziny i przyjaciół. Muszą wziąć się w garść. Nie ma przebacz. Poddajesz się – przegrywasz.

Wagner tak zakończyła książkę, że po przeczytaniu musiałam sprawdzić, czy plik nie jest uszkodzony… Czuję ogromny niedosyt, chcę więcej. Ale kto wie – może Jana Wagner ma w zanadrzu kolejną część?

Pandemia, Jana Wagner, tłum. Walentyna Mikołajczyk-Trzcińska, Zysk i S-ka, Poznań 2015.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów