Recenzja: Few Nolder – Clouds [2014]

#Teddybear

#Teddybear
Punkty: 25
11.11.2014 #Teddybear

Kolejna moja recenzja wydawnictwa muzycznego i kolejny godny zainteresowania „czteroutworowiec”. Tym razem świeżynka z rozchwytywanego już litwińskiego labetu BOSO (powstał dopiero w marcu tego roku) skupiającego producentów właśnie z tego kraju, a założonego przez obecną gwiazdę deep house – Ten Walls aka Mario Basanova (właściwie Marijus Adomaitis). Trzeba przyznać, że dobiera sobie niezłe towarzystwo do swojej wytwórni.

Few Nolder – Clouds

Data wydania – Lipiec 2014

Tracklista: 1. Clouds, 2. Woody, 3. Chestnut, 4. Chall

A o kim w ogóle mowa? O Few Nolder, czyli Linas Strockis’ie, którego utwory pojawiają się od 2006 roku. Stylistyką cały album wpisuje się w tę prezentowaną przez ekipę z BOSO. „Clouds” od początku wpada w ucho z całkiem niezłą linią basu i syntezatorami, choć osobiście nie zachwyca. Ładnie za to pobrzekują hi-haty w wysokich partiach nadając, oprócz kicku, wyrazistą rytmikę całego utworu. Sama linia melodyczna z początku jest wciągająca, ale nie przekonuje mnie kierunek w jakim później idzie –jak dla mnie przekombinowana. „Woody” to już inna para kaloszy. Utwór jakby z nieco bardziej tajemniczymi dźwiękami i trochę mroczną atmosferą. Praktycznie od samego początku słychać dobry groove i budowane napięcie dzięki mocnemu brzmieniu synht’ów. „Chestnut” przenosi w zupełnie inny klimat – tu króluje ciepły acid. Linia basu jest pogięta jak tylko się dało. Dochodzą do tego wstawki wokalu i wirujące odgłosy klawiszy kojarzące się trochę ze starymi grami na Atari. I znów umiejętnie budowane napięcie, które nie wybucha lecz prawie niezauważalnie opada. I jak dla mnie wisienka na torcie –„Chall”. Jak dla mnie parkietowa bomba! Od początku płynie energia z pomocą ciepłego beatu, miłego stukania no i wspaniałych partii stylizowanych na trąbkę. Te ostatnie cudnie rosną i skupiają coraz większą uwagi słuchacza z pomocą co rusz rozbudowujących się hi-hatów. Hipnotyzuje w stanowczym osiąganiu apogeum, by następnie opaść delikatnie niczym mgła.

Naprawdę świetna EP’ka której warto poświęcić trochę więcej czasu i przesłuchać wielokrotnie by doszukać się smaczków dźwiękowych. Litwa to obecnie mocny gracz na mapie światowej produkcji elektronicznej. Najlepszym tego przykładem jest właśnie Few Nolder, który od lat tworzy bardzo dobre produkcje, a pod skrzydłami wytwórni BOSO, jakby dostał skrzydeł. Świetna pozycja, która powinna rozruszać każdego.

Płyta na Soundcloud:

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów