Recenzja: Simian Mobile Disco & Roman Flügel – Hachinoko [2014]

#Teddybear

#Teddybear
Punkty: 24
23.11.2014 #Teddybear

Tym razem na tapetę trafia Simian Mobile Disco, czyli angielski duet i ich label „Delicacies”. Pierwotnie pod tą nazwą wypuszczali kompilacje muzyczne. Jako „przysmaki” wydają utwory inspirowane i nazwane różnym nietypowym jedzeniem jakie mają okazję spożywać podczas swoich tournée po świecie. Inspiracją dla tej EP’ki jest Japonią. Do trzeciej, i ostatniej kolaboracji nad EP’ką spod delikatesowego szyldu zaprosili niemieckiego weterana techno – Romana Flügel’a.

Simian Mobile Disco & Roman Flügel – Hachinoko

Data wydania – Marzec 2014

Tracklista: 1. Hachinoko, 2. Ikizukuri, 3. Ikizukuri (Alt Mix)

Jaki jest tego efekt? Wyśmienity! Jako przystawka “Hachinoko”, czyli japoński przysmak – larwy pszczół lub os zebrane z uli, gotowane w cukrze i sosie sojowym. Utwór o tym tytule to dziewięciominutowe plumkanie, w dobrym tego słowa znaczeniu. Słuchając go można sobie wyobrazić larwy uwięzione w sześciokątnych komorach ula, wybijające nuty na syntezatorach, a w jego tle głośny szum zapracowanych owadów. Naprawdę przyjemny i słodki kawałek którego napięcie rośnie do samego kalorycznie bombowego końca. Na danie główne natomiast “Ikizukuri” – moralnie wątpliwe danie, które składa się ze świeżo odfiletowanej surowej ryby sashimi. Jednak cała sztuka polega na tym by ogłuszyć a nie zabić rybę, aby ta żyła jeszcze na talerzu. W tym utworze czuć świeżość melodycznych filetów, które piętrzą się z każdym kolejnym mocnym kick’iem. Tu również królują syntezatory grające niczym nóż do filetowania na ościach o różnej długości. Przez prawie siedem minut wspinają się i opadają wprawnymi ruchami szefa kuchni po miąższu okalającym dźwięczny korpus. Trzecia utwór to alternatywna wersja „Ikizukuri” dostępna jako bonus tylko w wersji digital’owej. Jest jakby kosmiczna i lżejsza od oryginału z jeszcze większą dawką synth’ów. Ewidentnie kojarzy się z technologiczną Japonią gdzie roboty i maszyny są prawie na każdym rogu. Poszukajcie tego kawałka w Internecie, bo z niego również jest smakowity kąsek.

Wspaniała EP’ka, której chyba lepiej posłuchać niż o niej czytać. Naprawdę nie będziecie żałowali żadnej sekundy jaką poświęcicie temu krótkiemu, acz sytemu wydawnictwu. Polecam również inne wydania spod znaku „smakołyków”, zarówno te tworzone solo przez Simian Mobile Disco, jak i te wydane w pozostałych kolaboracjach.

Płyta na Soundcloud:

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów