Religia w szkole. Dlaczego…?

Czwarta

Czwarta
Punkty: 34
02.05.2015 Czwarta

Na Facebooku pojawiło się wydarzenie “Domagamy się wycofania religii ze szkół”. Uczestników – tych zdeklarowanych – póki co są całe sześćdziesiąt dwa tysiące. Kolejne półtora tysiąca to ci niezdecydowani. Razem z moim kliknięciem “wezmę udział” dostałam wiadomość. Krótką, zwięzłą.
“Dlaczego?”

Wychodzę z założenia, że mi się w kościele nie podoba, więc tam nie chodzę i nie chcę, żeby kościół przychodził do mnie. Naukę w szkole średniej skończyłam już dobre kilka lat temu, ale bardzo dobrze pamiętam jak to wszystko wyglądało. Dzień dobry, modlitwa którą mało kto odmawiał i hulaj dusza (piekła nie ma!). Ksiądz swoje, uczniowie swoje, mało kto go słuchał. Bo i po co, skoro za chwilę jest matematyka na którą trzeba odrobić lub odpisać zadanie albo polski, na który wypadałoby chociaż przejrzeć lekturę. Ocena z religii? Kartkówka z tajemnic różańcowych, trochę aktywności. Szkoda tylko, że do tej drugiej kategorii nie zaliczały się do nich moje pytania: Jeśli Bóg tak kocha ludzi, to dlaczego zesłał potop? Albo kazał ukrzyżować własnego syna? W drugiej klasie przez dwa miesiące na religię nie uczęszczałam, bo miałam wystarczająco własnych problemów, żeby mi jeszcze wmawiano, że jakbym się nawróciła, to by się poprawiło. Ksiądz spotkał mnie na korytarzu i znów zadał pytanie: Dlaczego?

Cofnijmy się jeszcze bardziej. Gimnazjum. Dla sporej grupy uczniów najgorszy okres w szkolnej karierze. Lekcje religii niewiele różniące się od tych na wyższym poziomie nauki, no, może poza tym, że prowadził je katecheta a nie ksiądz. Plus oceny były za coś zupełnie innego. Mały katechizm należało znać na pamięć i wyrywki, bo przecież zbliżało się bierzmowanie a wraz z nim egzamin (o którym mogłabym napisać kolejny artykuł). Ale w sumie nie to było najgorsze, większości modlitw można było nauczyć się w dziesięciominutowej przerwie pomiędzy lekcjami. Mojej klasie przypisano katechetę, który egzaminował nas z poprawnego klękania – najważniejsze było, abyśmy nie otrzepywali kolan po wstaniu. Był też sprawdzian z tego, czy aby na pewno umiemy się żegnać – czy w prawidłowym miejscu umiejscawiamy Ojca, Syna i Ducha Świętego. O nauce składania rąk do modlitwy nie wspomnę. Jednak wtedy nikt nie pytał: dlaczego?

Nie twierdzę, że nauka o Bogu jest zła. Że uczenie się katechizmu na przysłowiową “blaszkę” to strata czasu. Tylko nie sądzę, żeby miejsce na to było w szkole, gdzie jest jeszcze fizyka, chemia, historia i w większości przypadków nauczycielom wydaje się, że to ich przedmiot jest najważniejszy. Ocena z religii liczy się do średniej końcoworocznej, która czasami ma całkiem spore znaczenie dla przyszłości danego ucznia. Wprowadzenie etyki obligatoryjnie do każdej ze szkół mogłoby załatwić sprawę – religia lub etyka. Albo sama etyka. Tylko pytanie, co na to Episkopat i wszystko wyżej. Potrzebna byłaby zmiana w konkordacie, który gwarantuje naukę religii w szkołach. Papierkologii więcej niż czegokolwiek innego.

Moim zdaniem warto.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów