Rockowa Perła z Port Arthur

Bartek Piwowarczyk

Punkty: 155
14.11.2014 Bartek Piwowarczyk

Panie, czy kupisz mi Mercedesa? – tę, dość nowatorską modlitwę, Janis Joplin wyśpiewała na swojej pośmiertnej płycie Pearl. Prowokujący apel okrasiła jak zwykle genialnym, porywającym wokalem, zwieńczyła cwaniackim śmiechem i uzupełniła innymi prośbami w rodzaju „kupna TV” i „wieczoru na mieście”. Nawet zza grobu była prowokacyjna, nieprzewidywalna, pełna pierwotnej, atawistycznej energii, która to energia w połączeniu z niepodrabialnym nihilizmem i czystą dekadencją zapewniła jej nieśmiertelność – trwałość zaklętą w dźwiękach, wspomnieniach słuchaczy.

Sama Janis Joplin czytając ostatnie zdania powyższego akapitu złapałaby się zapewne za swoją, zawsze pozostającą w twórczym nieładzie głowę – jej tego typu wzniosłe definicje nigdy nie dotyczyły. Była osobą, która niezwykle głęboką duszę nakryła zręcznie prostolinijnym podejściem do życia. Dlatego właśnie cały świat do dziś wierzy jej, gdy słyszy jak śpiewa o wesołych wycieczkach z Bobbym McGee i rozrywaniu swego serca – kawałek po kawałku. Śpiewającą, ale też przeżywającą. Żyjącą swoimi piosenkami.

Bo to właśnie autentyzm był i jest największą oraz najważniejszą bronią outsiderki z Port Arthur. Nieprzystająca do robotniczo zacofanego środowiska Janis uciekła z siedliska rodzinnej hipokryzji najszybciej jak mogła. Nie potrafiła udawać, co bardzo dobrze słychać w jej wokalu.

Nie była mistrzynią. Aretha Franklin mogłaby wręcz odmówić jej lekcji, Little Richard i James Brown w swoim stylu odwróciliby się bez zainteresowania, Frank Sinatra skrzywiłby się z niesmakiem….

Nieprawda. Wszyscy oddaliby jej szacunek. Dlaczego?

Nie bała się. Nie bała się fałszować, „jeździć” po skalach w stylu rozregulowanego silnika, nie odczuwała technicznego wstrętu śpiewając przez nos. Nauczyła całe pokolenia wokalistek autentyzmu przedłożonego nad technikę. Niektóre z nich (np. Courtney Love) chyba za bardzo wzięły sobie to do serca, ale w sensie ogólnym wkład Janis Joplin w światową sztukę to tylko i wyłącznie ROZWÓJ. Taki, którego nie sposób przecenić.

Odeszła 4 października 1970 roku. Od czterdziestu czterech lat (ależ to w polskiej sztuce znacząca liczba!) śpiewa już na boskich jam sessions. Jamuje z dwoma Jimami, z Alvinem Lee, Johnem Entwistlem, Tadeuszem Nalepą, Markiem Jackowskim, Tomkiem Szukalskim…* Aż jej zazdroszczę.

Ale im jeszcze bardziej zazdroszczę – słuchania jej śpiewu.

Nie napiszę ani słowa o tańcach Janis z „brunatnym cukrem”, o jej toksycznym acz nierozerwalnym związku z Burbonem, nie opiszę właściwej jej, erotycznej ultra – wolności. Nie o to chodzi w jej historii, a plotki to nie fakty. Najważniejsze, że była wielka i wielką pozostała.

A z nami zostały jej nagrania, koncerty i nieśmiertelna energia. Miłość do muzyki, która wygrała ze śmiercią.

Oby każdy z nas był w stanie chociaż spróbować zatopić się w szczerości i muzyce do tego stopnia.

Thank You, our Pearl. We owe you a lot!!!

*P.S. Może w chórkach śpiewa Mira Kubasińska??? Najlepiej z… Adą Rusowicz :)

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów