Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej

MariuszU

MariuszU
Punkty: 39
12.02.2015 MariuszU

Zamek w Rawie_2

Zamek w Rawie_3

Widok z dziedzińca

Ruiny Zamku Książąt Mazowieckich znajdują się we wschodniej części województwa łódzkiego w Rawie Mazowieckiej nieopodal zabytkowych kościołów. Pośród rzek Rawki i Rylki, na szlaku handlowym z Pomorza na Ruś powstała potężna warownia która miała za zadanie bronić południowo-zachodniej części Mazowsza.

Rawka w Rawie Maz

Rzeka Rawka w Rawie Mazowieckiej

Jezioro Tatar w Rawie

Zalew Tatar w Rawie Mazowieckiej

Budowę Zamku Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej rozpoczęto w II połowie XIV wieku. Z kronik Jana Długosza wynika że król Kazimierz III Wielki był fundatorem zamku rawskiego, a z zapisków innego kronikarza Jana z Czarnkowa wszystkie przesłanki wskazują na księcia Siemowita IV. Książę jeszcze za życia ojca Siemowita III otrzymał okręg Rawy Mazowieckiej. Zamek był otoczony fosą, wjazd prowadził przez most zwodzony wieży bramnej. W południowo-wschodnim narożu budowli stała ośmioboczna 30 metrowa wieża narożna pełniąca funkcję więzienia i osłaniająca podejście do bramy. W XVI wieku przystosowano ją do użycia mniejszych dział.

Oktogonalna wieża główna

Oktogonalna wieża główna

Zamek pobudowano na kamiennej podstawie a jego mury z cegły wypalonej miały 10 metrów wysokości. Do 1462 r. zamek był siedzibą książąt mazowieckich przebywał w niej Siemowit III, IV, V, Władysław I i II. Po wcieleniu Mazowsza przez Kazimierza IV Jagiellończyka do Korony zamek stał się siedzibą starosty królewskiego i ośrodkiem administracji lokalnej. Rawa Mazowiecka została stolicą województwa i z czasem wyrosła na jedno z największych miast w regionie. W 1507 r. miasto i warownię zniszczył wielki pożar, wkrótce został odbudowany i nadal pełnił funkcje obronne tej części kraju. Na zamku od 1562 r. przechowywany był tzw. skarb rawski, pieniądze na utrzymanie wojska kwarcianego. Wtedy wzmocniono wieżę z której było można prowadzić ostrzał artyleryjski. Nie uchroniło to jednak zamku przed wojskami szwedzkimi którzy zdobyli go, złupili i spalili. W roku 1601 więziono tutaj Karola Gyllenhjelma, generała i nielegalnego syna późniejszego króla Szwecji Karola IX. 50 lat później w lochach warowni osadzono wysokiego oficera szwedzkiego Pontusa De La Garde. Warownia przez dziesięciolecia niszczała a kiedy w 1794 roku Mazowsze w tym Rawa przeszły w ręce zaborcy pruskiego – przystąpiono do rozbiórki. Z dewastacji pozostała wieża, która na domiar złego została trafiona piorunem i częściowo zniszczona. Po II wojnie światowej w latach 1954-58 przystąpiono do prac konserwatorskich. Obecnie ruiny zamku można zwiedzać przez cały rok a ekspozycję w wieży poświęconą historii miasta i warowni w miesiącach letnich czerwiec – wrzesień.

Zamek w Rawie_6

Widok z  parku na wieżę

Widok z parku na wieżę

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów