Run, Louis, run! – recenzja „Niezłomnego” Laury Hillenbrand

Kostkos

Kostkos
Punkty: 229
06.02.2015 Kostkos

Przyznam, że usłyszałam o tej książce już jakiś czas temu. Książka, niestety, okazała się wówczas niedostępna. Aż tu nagle, ni z tego, ni z owego, okazało się, że na jej podstawie powstaje film. Reżyseruje Angelina Jolie, scenariusz napisali bracia Coen… Przepis na sukces. Plusem tego był fakt, że książka stała się ogólnodostępna i w końcu mogłam ją przeczytać.

Louis Zamperini. Człowiek legenda. Utalentowany lekkoatleta, biegacz olimpijski, amerykański żołnierz, jeniec wojenny, alkoholik, a na koniec – pogodzony ze swoją przeszłością – żarliwy chrześcijanin.

„Niezłomny” to książka biograficzna, która przedstawia nam sylwetkę najpierw niesfornego chłopca (zanim ukończył 10 lat palił papierosy i pił alkohol, kradł i ogólnie sprawiał kłopoty), następnie – pod wpływem ukochanego brata, Pete’a – człowieka zdeterminowanego, nastawionego na sukces olimpijski.

Książka jest ułożona z różnych, scalonych w jedno, historii. Nie jest to klasyczna powieść, choć z pewnością akcja jest wartka. Czasami miałam wrażenie, że książka składa się z różnych anegdot z życia Zamperiniego, zwłaszcza na początku książki, gdy poznajemy okres młodości „Zampa”. Tę część czyta się naprawdę lekko, często nawet uśmiechając się pod nosem (fragment o skradzeniu nazistowskiej flagi w Berlinie, chcąc-nie chcąc, wywołał uśmiech…). Odczucia te zmieniły się, gdy zaczęłam czytać rozdziały związane ze służbą wojskową, dryfowaniem na tratwie ratunkowej oraz czasie spędzonym w japońskich obozach jenieckich.

Louis Zamperini

Louis Zamperini; Fot.: http://royfactor.com/louis-zamperini-american-hero/

Laura Hillenbrand wykonała kawał dobrej roboty – nad historią Zamperiniego spędziła siedem lat, przeprowadziła z nim 75 wywiadów, dodatkowo książka usiana jest ciekawostkami dotyczącymi amerykańskiego wojska, a wszystko po to, aby lepiej poznać tamte czasy. Choć historia Zamperiniego, sama w sobie, jest po prostu cudowna, to Hillenbrand, niestety, nie udźwignęła tego. Gdzieś przeczytałam, że ktoś ocenił tę książkę jako „przeciętną biografię o nieprzeciętnym człowieku”, trudno się z tym nie zgodzić. Ten gawędziarski ton Hilenbrand nie pasował mi, gdy czytałam o przeżyciach Zamperiniego w Japonii. Europejskiego czytelnika będzie gryźć fakt, że Zamperini w 1936 roku nie znał Hitlera i nie miał pojęcia kim jest Goebbels. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że książka pisana jest z amerykańskiego punktu widzenia, dlatego też nie ma sensu burzyć się, że jako datę rozpoczęcia II wojny światowej podaje się tutaj 7 grudnia 1941 roku (atak na Pearl Harbor).

Naprawdę mogłabym o tej książce jeszcze wiele napisać. Choć napisana jest przeciętnie, to z pewnością przeczytać ją warto. Zamperini nie tylko przeżył fatalne warunki w obozie, okrucieństwo japońskich strażników, głód… On, przede wszystkim, pokonał demony przeszłości. Zwalczył alkoholizm, dzięki czemu jego rodzina nie rozpadła się, dożył późnej starości (zmarł w 2014 roku!), przeżył piękne lata z najbliższymi, wybaczył swojemu największemu oprawcy, sierżantowi, który upatrzył go sobie jako ofiarę, znęcał się nad nim wielokrotnie i był postrachem obozu. Mutsushiro Watanabe, bo o nim tu mowa, zwany przez więźniów „Ptakiem”, przez wiele lat po wojnie musiał się ukrywać, bo znajdował się na liście największych zbrodniarzy wojennych. Jemu także Hillenbrand poświęciła pewną część książki.

„Niezłomny” opowiada nie tylko o wojnie, choć jest ona tutaj niewątpliwie ważnym tłem, ale o harcie ducha, człowieczeństwie, ludzkiej godności i więziach międzyludzkich, które pomagają przetrwać w najtrudniejszych warunkach. I o marzeniach. Louis Zamperini jest człowiekiem, który spełniał swoje marzenia, wytrwale, po kolei. Podczas czytania książki, zwłaszcza, gdy pojawiały się fragmenty o jego treningach i sukcesach sportowych, miałam w głowie parafrazę słów z „Forresta Gumpa”: Run, Louis, run! A potem, gdy czytałam o jego zmaganiach w obozie, a po wojnie z alkoholizmem, ciągle miałam te słowa w głowie…

Louis Zamperini

Louis Zamperini; Fot.: http://www.huffingtonpost.com/2014/07/03/louis-zamperini-war-olympics-dead_n_5555662.html

—-

Niezłomny, Laura Hillenbrand, tłum. Anna Sak, Znak, Kraków 2014.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów