Seniorze – zostań studentem!

krotos54

krotos54
Punkty: 88
13.12.2014 krotos54

Jesteś nareszcie na zasłużonej emeryturze. Marzyłeś o tym od dawna. Nie mogłeś się wręcz doczekać chwili, gdy uwolnisz się od nielubianego, kapryśnego szefa i codziennego kieratu obowiązków. Planowałeś jak to będzie, kiedy wreszcie będziesz mieć czas tylko dla siebie i swojej rodziny.

Zatem masz teraz dużo czasu. Ale chyba coś jest nie tak, bo pojawił się nowy problem – czym by ten czas wypełnić… Naraz zauważyłeś, że Twoje dzieci są tak zabiegane i zapracowane, że rzadko wpadają na rodzinny obiad. A wnuki? Wyrosły już z czytania bajeczek czy wspólnych niedzielnych lodów. Nudzą się w Twoim towarzystwie i mówią do Ciebie jakimś dziwnym, niezrozumiałym językiem. A Ty nie za bardzo masz z nimi o czym rozmawiać, bo wciąż nie odróżniasz telefonu komórkowego od tableta czy innego smartfona. Zaczynasz się martwić. Co robić? Brakuje Ci pomysłów, a za nic nie chcesz stać się zgorzkniałym, zrzędzącym marudą – postrachem całej rodziny.

Głowa do góry! Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Właśnie nadszedł czas na Twoją drugą młodość. Zostań… studentem. Studentem Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Uniwersytety dla seniorów to już norma w polskich miastach. W tych dużych i w tych mniejszych. Powstają w celu aktywizacji osób w starszym wieku. Oferta wielu z nich jest naprawdę imponująca i każdy senior znajdzie tu coś dla siebie.

Nauka obsługi komputera

 

Może rozpoczniesz naukę obsługi komputera i internetu. Przekonaj się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Już po kilku tygodniach zaskoczysz wnuków swoimi umiejętnościami. Wyobraź sobie ich miny, gdy zobaczą Twój profil na Facebooku albo na Skypie.
Zawsze chciałeś nauczyć się języka angielskiego lub hiszpańskiego, ale odkładałeś to od lat z braku czasu? Zapisz się na lektorat na Twoim Uniwersytecie. Może nawet są tam jakieś bardziej „egzotyczne” języki?

Chciałbyś zatroszczyć się o swoje zdrowie, by jak najdłużej zachować pełną sprawność fizyczną i umysłową? Zgłoś się do sekcji rowerowej, nordic walking lub na gimnastykę rehabilitacyjną. Regularny ruch to podstawa, a ćwiczenia w grupie nie są katorgą, ale wesołą zabawą. Razem stworzycie zgraną paczkę, która będzie się wzajemnie motywować. Skorzystaj też z prelekcji i wykładów na temat zdrowego stylu życia, prowadzonych przez wszystkie akademie seniora.

Aktywni seniorzy

Uniwersytety dla seniorów to także możliwość dzielenia swoich pasji i zainteresowań z innymi. To wspólne wycieczki, wyjścia (lub wyjazdy) do kina, teatru czy na koncert, wieczory wspomnień, spotkania z ciekawymi i znanymi ludźmi. Jesteś zapalonym krzyżówkowiczem? A może piszesz potajemnie wiersze? W gronie szacownych studentów z pewnością odnajdziesz miłośników szarad czy poezji. Może założycie nową sekcję, aby rywalizować w biesiadach szaradziarskich lub turniejach jednego wiersza? A może taka sekcja już od dawna istnieje?

Zatem – drogi emerycie – nie zwlekaj! Jeszcze dziś sprawdź, w jakich zajęciach możesz uczestniczyć w swoim mieście. Co ważne – większość oferty edukacyjnej uniwersytetów trzeciego wieku jest bezpłatna lub kosztuje symboliczne grosze. Nie obawiaj się więc, Twoja nowa pasja na pewno nie zrujnuje Cię finansowo. I sprawa najważniejsza: niezależnie od tego, jakie zajęcia wybierzesz, poznasz nowych znajomych i spędzisz pożytecznie czas w gronie rówieśników. Może nawet zawrzesz nowe przyjaźnie? Jedno jest pewne – zachowasz pogodę ducha, poprawisz kondycję i poszerzysz swoją wiedzę. Seniorze – do dzieła! Zostań studentem!

 

 

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów