Sentymentalny koncert Włodka Pawlika, laureata Nagrody Grammy

Krzysztof Krzak

Krzysztof Krzak
Punkty: 101
21.06.2015 Krzysztof Krzak

Jedyny jak do tej pory polski zdobywca Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki Grammy 2014 w kategorii “najlepszy album dużego zespołu jazzowego”, Włodek Pawlik, zagrał na początku czerwca 2015 roku nagrodzony materiał “Night in Calisia” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Było to ósme wykonanie tej suity w naszym kraju w pełnym składzie instrumentalnym.

Najpopularniejszemu obecnie polskiemu muzykowi jazzowemu towarzyszyli grający w jego trio: Paweł Pańta (kontrabas) i Cezary Konrad (perkusja), a także znakomity amerykański trębacz, również posiadacz Grammy (zdobył ją w 2009 r.), Randy Brecker oraz Orkiestra Filharmonii Kaliskiej prowadzona przez Adama Klocka. Nagrodzona muzycznym Oscarem płyta Włodka Pawlika zawiera sześć utworów skomponowanych przez jazzmana na okoliczność 1850. rocznicy lokacji Kalisza. – Udało mi się stworzyć pewną narrację muzyczną związaną z funkcjonowaniem starożytnego Bursztynowego Szlaku. To był klucz do mojej muzyki – mówił Włodek Pawlik podczas spotkania z dziennikarzami przez koncertem w Ostrowcu Świętokrzyskim, mieście szczególnym dla tego artysty.

Włodek Pawlik bowiem, choć urodził się w Kielcach, to jako dwuletnie dziecko wraz z rodzicami przeprowadził się do Ostrowca Świętokrzyskiego. To tu jego ojciec, Lucjan Pawlik, prowadził przez ponad 40 lat orkiestrę dętą, a matka, Marianna, była solistka Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk” występowała w tutejszych zespołach muzycznych, w tym m.in. w kapeli Szlaka Paka. Mały Włodek, wraz z bratem Dariuszem (dziś solistą Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego) często odwiedzał ojca w Zakładowym Domu Kultury (ZDK) w sali prób i tak łyknął bakcyla muzycznego. – Moja edukacja muzyczna poszła zupełnie innym torem niż taty, ale to on mi dał tę niezwykłą możliwość dotknięcia bezpośrednio muzyki – wspominał muzyk w rodzinnym mieście. – Późniejsze wybory były już tylko i wyłącznie moje, choć inspirowały mnie w muzyce nurty, które rodzice kochali, ale nie praktykowali. I dodawał żartem, że gdyby nie zetknął się z muzyką jazzową lub szerzej: amerykańską, która najbardziej odpowiada jego niepokornej naturze, pewnie byłby… taksówkarzem. Koncert w Ostrowcu świętokrzyskim Pawlik dedykował swoim nieżyjącym już rodzicom, choć wspominał również swoich pierwszych nauczycieli gry na fortepianie: Barbarę Rutkowską i Bronisława Kosztowniaka z Ogniska Muzycznego przy ulicy Focha. Później Włodek Pawlik kształcił się w Średniej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, którą ukończył w roku 1978, aby następnie podjąć studia na Wydziale Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Warszawie. Klasę fortepianu u profesor Barbary Hesse-Bukowskiej ukończył w roku 1984 z wynikiem bardzo dobrym. Specjalistyczną wiedzę z zakresu jazzu zgłębiał na Hochschule fur Musik w Hamburgu. Dziś Włodek Pawlik ma na koncie ponad 20 autorskich płyt, jest kompozytorem muzyki do filmów, m.in. “Wrony” i “Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, “Rewers” Borysa Lankosza, za którą otrzymał Złote Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni; jest też laureatem Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monaco, Nagrody Polskiego Przemysłu Fonograficznego tj. Fryderyka za misterium “Stabat Mater” oraz nagrody TVP Kultura 2006 za album “Anhelli”.

Włodek Pawlik i Randy Brecker podczas koncertu "Night in Calisia" w Ostrowcu Świętokrzyskim

Włodek Pawlik i Randy Brecker podczas koncertu “Night in Calisia” w Ostrowcu Świętokrzyskim

Koncert “Night in Calisia” w Ostrowcu Świętokrzyskim odbył się na tej samej scenie ZDK, na której pół wieku temu siedmioletni Włodek Pawlik wygrał swój pierwszy konkurs pianistyczny. Potem wracał na tę scenę już jako uznany pianista jazzowy, m.in. z koncertem “Grand Piano”; w sąsiednim klubie muzycznym “Perspektywy” grał syn Włodzimierza, Łukasz Pawlik ze swoim zespołem Kattorna. Po zakończeniu doskonałej muzycznej prezentacji obecny na koncercie Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław Górczyński zapowiedział, iż wystąpi do Rady Miasta z wnioskiem o przyznanie zdobywcy Grammy 2014 honorowego obywatelstwa miasta (ma je m. in. Mikołaj Henryk Górecki). A sam Włodek Pawlik pracuje obecnie nad kolejnym utworem “okolicznościowym” – tym razem pretekstem jest 90 – lecie Podkowy Leśnej, w której muzyk na co dzień mieszka z rodziną. We wrześniu odbędzie się jego premiera koncertowa w Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. W koncercie i nagraniu płyty weźmie udział Randy Brecker i trio Włodka Pawlika. Tego samego dnia TVP 2 nadała fragment koncertu promującego najnowszą płytę tria – “America”.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów