Skąd się bierze nienawiść do Żydów?

krzysztofmalaka

krzysztofmalaka
Punkty: 95
08.12.2014 krzysztofmalaka

Przykład aktu okrucieństwa lub działania dla dobra innych – analiza w oparciu o wiedzę z psychologii społecznej, poszukiwanie czynników, które na to wpłynęły, próba odkrycia motywów.

Akt okrucieństwa na przykładzie nienawiści skinheadów do narodowości żydowskiej, II wojna światowa. Skąd nienawiść, dlaczego ludzie ich nienawidzą?

Czy to z powodów historycznych, bo przez rewolucję w Niemczech przegrali I wojnę światową, czy przez to, że zawsze byli narodem bez państwa i są wszędzie – w każdym kraju (rasizm) czy przez zazdrość – Żydzi są bogaci zajmują dobre stanowiska w państwie, są szefami banków, korporacji, nie wstydzą się swojego pochodzenia. Skąd nienawiść? „Czy nienawidzimy ich, bo wciskają się na nie swoje miejsce? Czy nienawidzimy ich dlatego, że są samolubni i trzymają się razem? Bo mają kupę forsy, bo nią szastają? Bo są bolszewikami albo kapitalistami? Bo są najbardziej inteligentni albo mają intensywne życie seksualne? Nienawidzimy, bo nienawidzimy. Bo są. Bo to aksjomat cywilizacji tak, jak mężczyzna pożąda kobiety, kocha swoje dzieci, boi się śmierci, tak samo nienawidzimy Żydów. Nienawidzimy dla samej nienawiści” – Fanatyk 2001.

Po co i dlaczego ludzie są okrutni wobec innych ludzi?

Po pierwsze wynika to z wyładowywania emocji gdzie indziej, (przenośnie) na słabszym, np. jeżeli będziemy mieli ciężki dzień w pracy, to nie obwiniamy za to szefa i nie wyładujemy swojej złości i furii na nim, tylko na biednej żonie. Równoważny przykład można by dać w przypadku skinheadów wyładowywanie się na słabszych Żydach. Żydzi się nie bronią, Żydzi się nie buntują.

Po drugie przemoc w mass mediach – telewizji, grach komputerowych, sportach walki. Początkowo ten pomysł miał takie założenie, żeby przenieść agresję do komputera na sport. Człowiek wyładuje tam negatywne emocje i już będzie dobrze, agresji nie będzie. Pomysł się nie sprawdził, bo agresja rodzi agresję, przemoc rodzi przemoc i podświadome patrzenie na film w to w jaki sposób główny bohater rozwiązuje problemy, w sposób walki już samo w sobie rodzi w nas przekonanie, że tak trzeba, że ten sposób działa. Skoro coś jest skuteczne, to należy tego używać. Sporty walki – bardzo modne u skinheadów, samo nauczenie się sposobu walki (noszenie broni) będzie powodowało, że będziemy częściej z niego korzystać w tych sytuacjach kiedy nie potrafimy jeszcze walczyć lub nie mamy broni nie będziemy jej używać, jednak kiedy nabędziemy już te umiejętności okazuję się że w sytuacjach w których można było rozwiązać problem w innych sposób np. dialogiem sięgniemy jednak po broń.

Po trzecie, nienawiści uczymy się przez całe życie i niejako jest też w nas czasami wpajana przez propagandę (II wojna światowa) – oddziaływanie reklam na człowieka jest silne. Wychowujemy się w nienawiści rasowej i religijnej, gdzie w każdym roku jest wojna i jest o niej głośno. Wojny religijne. Także uczymy się jej przez wychowanie, kiedy ojciec czy matka będąc od nas silniejszym, kiedy jesteśmy dziećmi chce nas wychować wykorzystując do tego siłę. Kiedy dziecko coś przewinie nienależny go bić, bo to dziecko uczy rozwiązywania problemów właśnie w ten sposób. Nie należy też nie reagować w żaden sposób, bo to żadne rozwiązanie, dziecko w ten sposób wyrobi sobie krzywe sumienie i poczucie wartości, bo skoro brak reakcji opiekunów znaczy, że to co robię nie jest złe, a małe dzieci nie potrafią odróżniać dobra od zła.

Nienawiści (rasowej, religijnej) uczymy się również od rówieśników w szkole, na podwórku (kawały, opowieści, stereotypy), bo przecież każdy jest inaczej wychowany. Stereotypy, powszechnie znane, również w jakimś stopniu kształtują nasze przekonanie i poglądy, i pośrednio też mogą wpływać na nienawiść, i akty okrucieństwa. Bycia skinem i nienawiści do Żydów można się po prostu nauczyć, bo nikt nie rodzi się skinem i nie jest nim od urodzenia, nawet jeśli ma „antysemickie geny”. Dlaczego akurat naród żydowski? Żydzi, czyli „naród wybrany”. Nie chodzi o to, że są gorsi od innych ludzi. Chodzi o to, że wymaga się od niech więcej, bo są narodem wybranym, a te wszystkie zbrodnie przeciw Żydom, to kara za grzechy za wojny – tak głosi jedna z teorii.

„Antysemityzm jest zjawiskiem odwiecznym: był obecny już w starożytności, jeszcze przed epoką chrześcijaństwa. Później istniał w chrześcijańskiej Europie, odgrywał poważną rolę w teologii Marcina Lutra i z niej przeniknął do protestantyzmu, był obecny w epoce Oświecenia, kulminacją antysemityzmu był oczywiście wiek XX i Holokaust”. Poza tym nie należy zapominać, że przez całe stulecia miliony chrześcijan wierzyły święcie, że Żydzi dolewają krew chrześcijańskich dzieci do pesachowej macy, zatruwają studnie, torturują Hostię, zmierzają do przejęcia władzy nad światem i nikt inny, ale właśnie Żydzi zamordowali Jezusa. Istnieje wiele teorii starających się zracjonalizować i wyjaśnić antysemityzm (np. teoria obcego, teorie współzawodnictwa ekonomicznego, także teoria kozła ofiarnego, tłumaczenie antysemityzmu jako rezultatu ksenofobii, rasizmu. Jednak są to jedyne powierzchowne powody tłumaczące nienawiść wobec Żydów tylko po części. Co jest więc głównym powodem jedynym, który łączy wszystkie te i zarazem wszystkich Żydów?

Religia – judaizm. „Dlatego, moim zdaniem, judaizm stanowi źródło antysemityzmu (w swojej pierwotnej postaci – antyjudaizmu), którego indywidualne przejawy w różnych epokach były wywoływane przez jakieś konkretne, ale zawsze wtórne przyczyny lub preteksty. Najgłębszą, najważniejszą przyczyną antysemityzmu jest dokładnie to, co wyróżniało Żydów zawsze od innych ludów i co uczyniło Żydów narodem – judaizm. Misją Żydów było: „doskonalenie świata poprzez Królestwo Wszechmogącego („L’takken olam b’malkut Szaddaj”). Takie próby „doskonalenia świata”, nawet nie polegające wcale na aktywnym działaniu Żydów wobec innych, ale na samej egzystencji Żydów”.Przez tysiące lat judaizm opierał się na trzech podstawach: Bogu, Torze (Prawie) i Izraelu. Wierność Żydów wobec tych trzech elementów judaizmu, stawiała ich automatycznie w konflikcie ze światem zewnętrznym. Wobec judaizmu i była przyczyną antysemityzmu. Reszta, to czynniki zewnętrzne i psychologia! Idea wybrania narodu żydowskiego do specjalnej misji przybliżania Boga ludzkości – jeden z istotnych elementów judaizmu – był kolejną przyczyną niechęci i nienawiści wobec Żydów.

Na wybuch nienawiści wśród skinheadów składa się kilka czynników. Skini z reguły byli nie przychylni dla obcych, wielu z nich jest słabowykształconych, pochodzą z biednych dzielnic, a do takich ludzi najłatwiej dociera chora ideologia, która wskazuje winnych ich niepowodzeń. Generalnie jednak akty przemocy występują w dużych miastach, do których to właśnie przybywa wielu imigrantów z pracą. Są oni tanią siłą roboczą, wielu z nich jest przedsiębiorczych. Młodzi naziści widzą w nich konkurencje i jak wcześniej napisałem – przyczynę ich nieszczęść. Wystarczy iskra, aby wybuchła agresja.

Źródła:
Film Fanatyk, USA 2001, Henry Bean, Mark Jacobson
serwis: THE 614th COMMADMENT SOCIETY

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów