Sławni kolekcjonerzy lalek

Lilavati112

Lilavati112
Punkty: 323
15.02.2015 Lilavati112

       Wiele znanych osób przyznaje się do lalkowego zbieractwa. Są wśród nich oczywiście celebryci. Paris Hilton cieszy się dużą kolekcją lal Barbie, Johnny Depp, oprócz Barbie,  jest właścicielem  lalek przedstawiających znane postacie z szołbiznesu. Demi Moore posiada olbrzymią ilość lalek artystycznych i porcelanowych, a Courtney Love oficjalnie mówi o swojej słabości do maleńkich lal Mattela – Little Kiddles. Marie Osmond przeszła drogę od kolekcjonerstwa do tworzenia własnych lalek, które można kupić na całym świecie.

lalki z kolekcji Johnny'ego Depp'a

lalki z kolekcji Johnny’ego Depp’a

lalki z kolekcji Demi Moore

lalki z kolekcji Demi Moore


Lalkarstwo to także domena ludzi nauki, kultury i sztuki. W tym przypadku kolekcjonerstwo lalek  zawsze stanowiło zaczątek czegoś poważniejszego.

             Prof. Wanda Telakowska (polski artysta plastyk, organizator polskiego wzornictwa przemysłowego) – poświęciła się m.in. zbieraniu zabawek ( w tym lalek ), które to po jej śmierci znalazły się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zabawki miały dokumentować historię polskiego designu. W swoich zbiorach Telakowska posiadała m.in. lalki Anny Narzymskiej-Praussowej, pacynki Moniki Piwowarskiej, słomianki Marii Łuszczewskiej oraz drewniane zabawki Antoniego Kenara, Jana Kurzątkowskiego, Władysława Hasiora….

lalka projektu Anny Narzymskiej

lalka projektu Anny Narzymskiej


             Henryk Tomaszewski  – tancerz, mim, choreograf, reżyser, pedagog, założyciel i dyrektor Wrocławskiego Teatru Pantomimy, namiętnie kolekcjonował lalki. To jego eksponaty znajdują się w Muzeum Zabawek w Karpaczu, a  samo muzeum nazwano jego imieniem. Tomaszewski  często podkreślał związek dziecięcych zabaw z teatrem: „To, że zacząłem zbierać lalki, nie stało się z powodu Teatru Pantomimy, ale jest to jednak miniatura człowieka, wprawdzie bez duszy, ale fantazja – zwłaszcza dziecka – jego ogromna wyobraźnia i wrażliwość sprawiają, że ta lalka jest małym, mikroskopijnym człowieczkiem, w którego ‘wlewa’ miłość, którą otrzymuje od rodziców. I to ma coś wspólnego z teatrem. Fantazja, iluzja ‘prawdziwego życia’ – choć zdaję sobie sprawę, że jest to tylko martwy przedmiot. A zatem tak jak w teatrze dajemy się ponieść wzruszeniom, które przekazuje aktor, pamiętając, że jesteśmy w świecie ‘na niby’ “.

Henryk Tomaszewski

Henryk Tomaszewski

Tomaszewskiego często odwiedzał sam Tadeusz Różewicz, który lalkom poświęcił jeden ze swoich wierszy.

W gościnie u Henryka Tomaszewskiego w Muzeum Zabawek

Jak cicho jest spotkać mima
jak dobrze że Pan nie mnoży słów
odbyła się taka piękna pantomima

Starych artystów dwóch – aktor i poeta -
spotkało się pod koniec wieku
i mówią o zabawkach
milczą o Człowieku

Dwie siwe głowy dwie zabawki
znalazły dla siebie cudowny kąt
na progu wielkiego cienia

- ja miałem
celuloidowego murzynka – od Taty -
spał w pudełku po gilzach “Solali”

- a ja drewnianego pajaca
który poruszał się za sprawą sznurka
- to od Mamy -
Pan Henryk powiedział słowo “mama”
i otworzyła się niebieska brama
potem
zamknęła się

Staliśmy na śniegu
dwaj uśmiechnięci chłopcy
zatrzymani w biegu -
w biegu do czego?
może do radości a może…
do Boga który nie gra w kości

Tadeusz Różewicz


Dina Vierny i Maillole

Dina Vierny i Maillol

              Dina Vierny – muza artystów – Maillole’a, Mattise’a i Bonnarda posiadała przepiękną kolekcję lalek, która zaczęła powstawać gdy Dina skończyła 14 lat. Sama Vierny była miłośniczką sztuki, mecenaską, doprowadziła do powstania muzeum Maillole’a w Paryżu. W zbiorach Diny znajdowały się w większości lalki niemieckie i francuskie z XIX i XX w. W roku 1995 część lalek z kolekcji Diny sprzedano na aukcjach Sotheby’s.


Krystyna Sienkiewicz i jej lalki

Krystyna Sienkiewicz i jej lalki

                Krystyna Sienkiewicz – znakomita polska aktorka posiada piękną kolekcję starych lalek, także teatralnych. Wraz ze stylowymi aniołami i mnóstwem obrazów stanowią one artystyczny wystrój jej domu. Sama Sienkiewicz mówi o swoich lalkach, że zapragnęła odkupić m.in. te z dzieciństwa, które zaginęły w czasie II wojny światowej.


              Obecnie w Galerii Starmach możemy oglądać wystawę lalek teatralnych, będących projektem wybitnego polskiego artysty-malarza Jerzego Nowosielskiego. Jeden z najciekawszych polskich artystów, kojarzony głównie ze współczesnym malarstwem sakralnym i zmierzającymi w stronę abstrakcji geometrycznymi przedstawieniami, miał w swojej działalności również okres projektów dla teatrów lalkowych w Łodzi i Bielsku-Białej. W zrekonstruowanych projektach lalek widać ikonicznego ducha Nowosielskiego…

lalka teatralna projektu J. Nowosielskiego

lalka teatralna projektu J. Nowosielskiego

Jak widać lalka, która zdaje się być tematem mało poważnym – ot, zwykłą dziecięcą zabawką, stała się źródłem inspiracji dla działań artystycznych.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów