Snoezelen – innowacyjna forma terapii

RePortal

RePortal
Punkty: 0
20.12.2014 RePortal

Snoezelen, to forma terapii, która powstała w 1974  w Holandii. W ośrodku dla niepełnosprawnych umysłowo, o nazwie Haarendael, za cel postawiono sobie wynalezienie sposobu umożliwiającego ich rozwój. Stworzono pomieszczenia służące uzdrawiającemu odbieraniu bodźców. Nazwa snoezelen została wzięta z kontaminacji holenderskich czasowników „snuffelen” – obwąchiwać oraz „doezelen” – drzemać. Okazało się, że snoezelen, to doskonała nazwa dla tej metody terapii, gdyż ma ona służyć z jednej strony aktywizacji, natomiast z drugiej, wyciszeniu.

Sala Doświadczania Świata – tak nazwano w Polsce miejsce, gdzie odbywana jest terapia. Ma ona wskazywać, że istnieją osoby o ograniczonych możliwościach poznawczych. Metoda snoezelen stosowana jest podczas pracy z dziećmi nadpobudliwymi i mającymi problemy emocjonalne. Dzięki terapii wyciszają się i stają się bardziej kreatywne. Na terapię powinno się również skierować najmłodszych, którzy pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych. Przebywanie w Sali Doświadczania Świata sprawia, że mogą się one poczuć zrelaksowane i bezpieczne. Na terapię zapraszane są także dzieci pochodzące ze szczęśliwych rodzin, gdzie swoje miejsce znajduje radość i spokój. Dla nich przygotowuje się scenariusze spędzania czasu w sali. Snoezelen rozwija w dzieciach kreatywność. W salach, gdzie przeprowadzana jest terapia, świat zatrzymuje się w miejscu. Otoczenie jest łagodne i uporządkowane. W tym miejscu nie znajdziemy drażniących, ostrych świateł oraz zbyt głośnych dźwięków.

Sale Doświadczania Świata stoją otworem nie tylko przed dziećmi, ale również dorosłymi. Przebywanie w nich jest uzdrawiające dla osób, które cierpią m.in. na bezsenność. Atmosfera panująca w salach sprawia, że wiele osób doznaje leczniczego snu. Jest również dobrym rozwiązaniem dla rodziców, którzy wychowują niepełnosprawne dzieci. Aby przebywanie w sali przynosiło rezultaty, musimy przebywać w niej przynajmniej trzy razy w tygodniu.  Daje to niesamowite efekty –  ustępują bóle głowy czy napięcie mięśniowe. Snoezelen sprawia, że możemy doświadczać świata pełnego ładu i harmonii.

sleep-531205_1280

Na Zachodzie Sale Doświadczania Świata prowadzone są przy wielu placówkach przedszkolnych i szkolnych. Jeśli zaś chodzi o Polskę, to znajdują się one m.in. w niektórych domach pomocy społecznej, przedszkolach integracyjnych, a także niektórych ośrodkach wypoczynkowych. Należy jednak uważać, gdyż powstaje wiele miejsc, które noszą tę nazwę, a stanowią tylko namiastkę miejsca, gdzie można odbyć terapię. Rozpowszechnianiem Sal Doświadczania Świata zajmuje się w Polsce Fundacja Rosa. Jest ona odpowiedzialna za to, aby na terenie naszego kraju powstawały sale zgodne z powszechnymi wymogami oraz dąży do ich profesjonalizacji.

Trwają dyskusje związane z tym, czy snoezelen jest terapią.  W Wielkiej Brytanii i USA uważa się, że jest to raczej forma spędzania wolnego czasu, jednak w Niemczech i Holandii nosi już miano terapii.

W snoezelen nietypowa jest również rola terapeuty. Jego zadanie nie polega na tym, by wyznaczać określone zadania. Hasło przewodnie brzmi: „Nic nie muszę, wszystko mogę”.  Zabronione jest oczywiście niszczenie sprzętu. Chodzi jednak o to, by podejmować się takich zajęć, które wiążą się dla nas z przyjemnością. Dzięki temu uzyskuje się również efekt terapeutyczny i wychowawczy.

Opisywaną terapię można porównać do wypoczynku wśród natury. Działa ona w taki sposób, że bodźce docierają do nas w odpowiednim natężeniu, powodując przy tym, że odczuwamy spokój i harmonię. Chodzi o to, by nie skupiać się na analizach lub stresie, który spowodowany jest codziennością, lecz po prostu odczuwać. Ludzie, jako istoty nieustannie odbierające bodźce, w Sali Doświadczania Świata mogą poczuć się naprawdę zrelaksowani i wyciszeni. Ta forma terapii działa pozytywnie na każdego.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów