Świat “magicznych garnków”

DonekCentek

Punkty: 73
15.10.2014 DonekCentek

Pojawiają się w mniejszych i większych miejscowościach. Profesjonalnie wytrenowani w sztuce prania mózgu nieświadomym konsumentom są na wygranej pozycji w starciu z targetem. A tym są przeważnie starsi ludzie, których najłatwiej omotać. Z młodszymi jest problem, bo są bardziej świadomi, a i internetowa pajęczyna pełna jest opisów tajemniczych firm, które wyspecjalizowały się we wciskaniu ludziom kitu.

Czyli magicznych, jedynych w swoim rodzaju garnków. Naczyń, potrafiących rzekomo cuda, sprzedawanych z niebotyczną marżą.

Jakiś czas temu w skrzynkach pocztowych i na ladach sklepów pojawiły się tajemnicze bilety, które oferowały możliwość odbycia wycieczki niemal za grosze. Osoby religijne mogły zwiedzić Licheń czy Czestochowę, miłośnicy zabytków Kraków albo Gdańsk. Wszystko to za symboliczną kwotę, więc nic dziwnego ze zainteresowanie było olbrzymie. Niewielu z uczestników wycieczki czytało dopisany drobnym druczkiem tekst, iż jednym z etapów wycieczki jest pokaz naczyń połączony ze sprzedażą. A ten punkt programu okazywał się być głównym celem wycieczki. Zdezorientowani „turyści” przez kilka godzin urabiani byli przez wyszkolonych sprzedawców, stosujących wyrafinowane triki, byle tylko sprzedać jak największą ilość magicznych garnków. „Oferta specjalnie dla Pana/Pani”, „jeśli kupicie Państwo dziś, otrzymacie trzydzieści (nawet 40, 50…) procent rabatu”, „rata to tylko złotówka dziennie, cóż to jest?” – to tylko kilka z cytatów, jakie słyszeli potencjalni klienci. Do tego wytrenowane uśmiechy i przygotowane od razu umowy do podpisu. No i bonusy – losowanie zniżek, jedno naczynie gratis przy zakupie kompletu… Nic dziwnego, że na każdym wyjeździe znajdowali się chętni.

I choć model ten nadal jest stosowany, przestał się sprzedawać tak dobrze. Firmy oferujące „cudowne garnki” wpadły jednak na inne pomysły. Powszechny rozwój telefonii komórkowej zaowocował także ułatwieniem w dostępie do szerokiej rzeszy potencjalnych klientów. Wytrenowani telemarketerzy bez problemów docierają do klientów, zapraszając ich na pokazy, organizowane w różnych miejscowościach. Czasem są to małe pokazy na kilkadziesiąt osób, niekiedy potężne prezentacje, w których wabikiem jest np. darmowy występ znanego kabareciarza. O skali przedsięwzięcia może świadczyć fakt, że nawet w małym, kilkunastomiesięcznym miasteczku, podczas występu gwiazdy polskiego kabaretu w loży VIP (przeznaczonej dla tych, którzy zakupili coś na pokazie) przeznaczonej wstępnie dla około dwustu osób, miejsc zabrakło już kwadrans przed początkiem występu. Biorąc pod uwagę wysokość marży, jaką narzucają sprzedawcy „cudownych garnków”, łatwo obliczyć, iż tylko na tym jednym pokazie mogli wzbogacić się o kilkaset tysięcy złotych!

Niestety, postawieni przed wyszkolonymi w socjotechnicznych sztuczkach sprzedawcami nieświadomi klienci maja małe szanse. Dopiero w domu, po ochłonięciu dociera do nich wiadomość, co tak naprawdę zrobili. Na szczęście polskie prawo umożliwia odstąpienie od umowy, choć trzeba działać stosunkowo szybko. Niedawno uchwalona ustawa poszła klientom jeszcze bardziej na rękę, wydłużając czas, w którym można od umowy odstąpić.

Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku. Jedna z naczelnych zasad, które należy sobie przyswoić i bezwzględnie o niej pamiętać jest fakt, iż nikt nigdy nie daje nic za darmo. Drobny prezent czy darmowy występ znanego artysty może w konsekwencji okazać się zobowiązaniem finansowym na kilka ładnych lat, w dodatku za towar, którego tak w zasadzie nie potrzebujemy.

Bo przecież to nie magiczne garnki gotują, tylko ludzie.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów