Szukasz skarbów dawnej architektury? Zajrzyj do Stryszowa!

MirJan

MirJan
Punkty: 2298
07.11.2014 MirJan

Małopolska to wyjątkowa kraina, która swymi zabytkami i malowniczymi widokami może nas pozytywnie zaskoczyć. Stryszów, ciekawa miejscowość leżąca w pobliżu Kalwarii Zebrzydowskiej i Suchej Beskidzkiej, bez wątpienia zalicza się do ciekawszych punktów na turystycznej mapie tej krainy. Czym może się pochwalić Stryszów? Wszak nie tylko piękne otoczenie i bliskość znanych miejscowości decyduje o jego popularności wśród turystów.

Wycieczki do Stryszowa mogą się stać idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą poznawać piękno okolic Suchej Beskidzkiej, a jednocześnie spędzać czas na zwiedzaniu wspaniałych zabytków. Stryszów może się pochwalić ciekawym przykładem dawnej architektury, a tutejszy dwór – niezwykłą formą. Równie atrakcyjne są jego wnętrza, które zachwycają pięknymi kolekcjami dawnych mebli. Za co turyści pokochali to miejsce?

 

Stryszów 001

Dwór w Stryszowie jest jednym z ciekawszych zabytków architektury na terenie Małopolski. 

Dwór w Stryszowie przyciąga przede wszystkim swą formą i ciekawą historią. Jego historia sięga najprawdopodobniej końca XVI wieku, choć swój obecny wygląd zyskał w wieku XVIII. Mimo przebudowy w nowszych czasach, dwór ten w dalszym ciągu może się pochwalić walorami obronnymi. Są one doskonale widoczne. Przypory, zachowane do dziś w bardzo dobrym stanie, są widoczne już z daleka. W czasie zwiedzania obiektu można też dostrzec takie ciekawostki, jak charakterystyczna forma okien na niższych kondygnacjach oraz wyjątkowa grubość ścian. Są to cechy architektoniczne, dzięki którym dwór w Stryszowie jest ważnym celem wycieczki dla miłośników nie tylko pięknych rezydencji, ale i tych turystów, którzy preferują budowle o charakterze obronnym.

Stryszów 003

Stryszów jest kuszącym celem wycieczki dla tych, którzy cenią piękne wnętrza oraz widok zabytkowych mebli. 

Dwór, którym może się pochwalić Stryszów, przyciąga również wspaniałymi wnętrzami. Turyści mogą tu liczyć na spędzenie czasu w miły i pożyteczny sposób, a to dzięki pracownikom tutejszej placówki muzealnej. Muzeum to funkcjonuje jako jeden z oddziałów Zamku Królewskiego w Krakowie, a główną jego atrakcją są dawne wnętrza dworskie. Warto też śledzić na bieżąco informacje na temat wystaw czasowych. Ich tematyka może się okazać równie atrakcyjna, jak możliwość ujrzenia wnętrz pełnych stylowych mebli sprzed lat.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów