Tajemnica długowiecznych prezydentów.

seblit

seblit
Punkty: 34
12.11.2014 seblit

Przy okazji zbliżających się wyborów samorządowych i poprzedzającej je kampanii wiele mówi się o tym, kto i co zrobił dla swojej miejscowości. Sukcesami (pomijam zasadność przypisywania ich sobie) chwalą się przede wszystkim ludzie, którzy dotychczas sprawowali władzę. A ponieważ niektórzy prezydenci, burmistrzowie lub wójtowie pełnią swoją funkcję już bardzo długo, to i lista zasług jest pokaźna. W końcu ludzie nie bez powodu ponownie wybrali tę samą osobę.

Tylko czy rzeczywiście to skuteczność tych włodarzy pozwala im rządzić kolejną kadencję? Przecież wciąż słychać tyle głosów społecznego niezadowolenia: że bezrobocie, że niskie płace, że władza nic nie robi – także w miastach, rządzonych od lat przez te same osoby. Rozbieżność między wynikami głosowania a sygnałami opinii publicznej może być zastanawiająca. Oczywiście, należy darować sobie teorie spiskowe o fałszowaniu wyborów – wszak nie mieszkamy na Krymie czy w samozwańczych republikach ludowych – niemniej jednak warto zastanowić się nad przyczynami długowieczności włodarzy miast, miasteczek i gmin.

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie przez cały okres swojego panowania otaczają się zespołem ludzi, z którymi współpracują. Powstają w ten sposób pewne układy (jakkolwiek to słowo by się nie kojarzyło) towarzysko-polityczno-biznesowe, obejmujące spore grono osób, które wraz z rodzinami stanowią bardzo pokaźny elektorat. W dodatku, elektorat niezwykle zdyscyplinowany z powodu swojej zależności od danego rządzącego. Zależność ta wynika z faktu, że potencjalna zmiana władzy dla wielu spośród tych ludzi będzie oznaczać utratę posad, możliwości załatwienia rozmaitych rzeczy, a także innych korzyści. Dlatego też ruszą oni do głosowania i będą popierać tego, kto obecnie rządzi, bo tylko on zagwarantuje zachowanie dogodnego dla nich stanu rzeczy. Ponieważ w Polsce frekwencja wyborcza wynosi zazwyczaj 30-40%, głos elektoratu dotychczasowych włodarzy ma ogromną siłę. Gdyby do wyborów poszło np. 80% uprawnionych, ta siła byłaby niewystarczająca do utrzymania władzy słabego prezydenta czy wójta. Wówczas wygrywałyby osoby mające rzeczywiste poparcie, a nie bazujące głównie na determinacji swojego „dworu”.

Niestety, większość ludzi woli narzekać i nic poza tym. Nie idą do wyborów, bo „mój głos nic nie zmieni”, „nie ma na kogo głosować” itp., itd. Potem oczywiście okazuje się, że od dawna panujący włodarz otrzymuje możliwość rządzenia przez kolejną kadencję. A wszystko przy akompaniamencie chóru marudzących, że znowu wybrali tego samego, chociaż nic nie robi.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów