Tajemnica zamknięta w grobowcu

MirJan

MirJan
Punkty: 2672
03.12.2014 MirJan

Są najpotężniejszymi i najbardziej intrygującymi obiektami na świecie. Piramidy, pełne tajemnic grobowce, to budowle niezwykłe. Od wieków pobudzają one wyobraźnię naukowców, łowców tajemnic oraz tych, którzy w mrocznych labiryntach potężnych nekropolii szukają przygód i bezcennych skarbów. Piramidy, cenne pamiątki historyczne, są dumą Egiptu i jego najwspanialszym symbolem. Są jednocześnie symbolem przygody, a niemal każdy grobowiec może się pochwalić licznymi opowieściami, które jeszcze bardziej rozpalają ludzką wyobraźnię. Mumie, hieroglify pokrywające ściany komór grobowych oraz korytarzy, liczne legendy o klątwach rzucanych na tych, którzy odważyli się naruszyć spokój zmarłego – oto kolejne tematy, dzięki którym o egipskich grobowcach tak chętnie snujemy nowe historie. Tworzenie teorii, mających mniejsze lub większe oparcie w nauce, stało się już dawno dla sympatyków Egiptu jedną z ciekawszych rozrywek.

Jaką rolę pełniły piramidy? Co wiemy o tych budowlach?

Większość z nas zna je jako groby faraonów, w których ich ciała miały spoczywać w spokoju, bez lęku o ich naruszenie. Mniejsze piramidy oraz grobowce, pozwalające na dobre ukrycie ciała, znane były jednak i prostemu ludowi. Wiadomo przecież, że wierzenia egipskie to przede wszystkim wiara w życie pośmiertne oraz w obowiązek zachowania ciała zmarłego w dobrym stanie. Stąd też mumifikacja, stąd też bogate wyposażenie grobów. Zabezpieczanie tych przedmiotów, które miały służyć zmarłemu w zaświatach, było przecież kolejnym powodem tworzenia labiryntów oraz zabezpieczonych przed intruzami komór. Pamiętajmy jednak, że piramidy to nie tylko grobowce. To również siedziby Ra – boga słońca, którego kult w starożytnym Egipcie był wyjątkowo silny.

Choć dziś nasza wiedza na temat piramid jest dość szeroka, nie można zaprzeczyć jednemu: egipskie piramidy są w dalszym ciągu najbardziej tajemniczymi budowlami na świecie. Są też jedną z największych zagadek, jakie otrzymaliśmy w spadku po starożytnych. Wiele pytań wiąże się z ich budową. W jaki sposób starożytnym architektom udało się zaprojektować tak potężne i tak trwałe obiekty, jak te, które do dziś można podziwiać w Gizie? Jak udało się dokonać wszelkich pomiarów oraz wyrównać teren? Jak pozyskiwano i transportowano materiał, a co najważniejsze – w jaki sposób gigantyczne, kamienne bloki udało się wciągać na wysokość 146 metrów? I jakim cudem tak potężna budowla, jaką jest Wielka Piramida, mogła zostać ukończona w ciągu 20 lat? Pewnym jest to, że w pracach musiały brać udział rzesze ludzi. Większość pytań w dalszym ciągu pozostaje jednak bez odpowiedzi, mimo licznych badań prowadzonych w egipskich piramidach od blisko dwustu lat.

Piramida Cheopsa, jako największa ze wszystkich piramid na świecie, wzbudza największe zainteresowanie. To z nią wiąże się najwięcej tajemniczych historii oraz teorii, które nie zawsze są zgodne z prawdą. Jedna z takich teorii zakładała, że obiekt ten jest gigantycznym zegarem słonecznym. Inni próbowali dowodzić, że w piramidzie tej skupiona jest wyjątkowa energia. Byli i tacy, którzy twierdzili, że w najbardziej tajemniczej budowli świata starożytnego zapisywane są wszystkie wydarzenia z przeszłości. Krążą też historie o UFO oraz tajemniczych obiektach, które miały się pojawiać nad tym zabytkiem. Nie brak również legend, które nawiązują do ważnych wydarzeń historycznych. W gronie opowieści najważniejszych znajdują się te, których głównym bohaterem jest Napoleon.

To on i jego żołnierze zapoczątkowali, pewnie przez przypadek, modę na badanie tajemnic Egiptu i odkrywanie pamiątek związanych z faraonami. Jedna z legend głosi, że w czasie pobytu w Piramidzie Cheopsa, Napoleon miał się spotkać z duchem Aleksandra Macedońskiego. Nowych sensacji na temat piramidy dostarczają też badacze. Z nowszych badań wynika, że komora, w której miał spoczywać Cheops, najprawdopodobniej wcale nie była miejscem jego pochówku. Gdzie zatem ukryto ciało faraona? Po co wzniesiono tak wielki obiekt, skoro nie spełnił on swej podstawowej roli? Takie zagadki mnożą się w szybkim tempie, a naukowcy, mimo szerokiej wiedzy i nowych technik badawczych, dalej są bezradni wobec tajemnic ukrytych w wiekowych budowlach.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów