Tak powstawał rock’n’roll

RePortal

RePortal
Punkty: 0
21.12.2014 RePortal

Amerykanie początkowo nie byli dobrze nastawieni do rock’n’rolla. Nazywali go złym i odrażającym. Ostatecznie jednak pokochali go i ten typ muzyki stał się światowym trendem. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niego żadnej imprezy, gdzie motywem przewodnim jest taniec.

Rock’n’roll powstał w Ameryce. Jego narodziny są wynikiem mieszania kultury europejskiej i afrykańskiej. Europejczycy, którzy imigrowali do Ameryki koło XVII i XVIII wieku, zabierali ze sobą własne instrumenty, a przy tym specyfikę granej przez nich muzyki. Mieszkańcy Afryki, siłą sprowadzani do Ameryki, również przywozili ze sobą typowy dla nich rodzaj muzyki. Nie mogli oni jednak zabierać ze sobą instrumentów, zatem wykonywali ją za pomocą samego śpiewu. Wraz z upływem czasu, oba rodzaje kultury muzycznej zaczęły się przenikać, dzięki czemu powstał: jazz, swing i blues. Ostatni z wymienionych gatunków początkowo istniał tylko na terenie południowych stanów, jednak z czasem pojawił się również na północy. Tam zmienił się on na nową formę muzyczną – rythm and bluesa, który dał początek rock’n’rollowi.

Początkowo, rythm and blues był słuchany jedynie przez ludzi czarnoskórych. Osoby odpowiedzialne za przemysł płytowy wychodziły z założenia, że ten typ muzyki nie będzie się dobrze sprzedawał, zatem zrezygnowali propagowania takich krążków. Zmienili zdanie w czasie, gdy po II wojnie światowej młodzież poszukiwała nowych brzmień i zaczęła kupować masowo płyty z utworami rythm and bluesa. Zaczęli wtedy promować czarnoskórych muzyków. Muddy Waters, Ray Charles, to tylko przykłady gwiazd rythm and bluesa, które w tamtym czasie cieszyły się ogromną popularnością.

Z upływem czasu również biali artyści zaczęli grać rythm and bluesa. Między nimi znalazł się Bill Haley. To ten wykonawca dał początek rock’r’rollowi. Zanim, w 1953 roku, wydał swoją płytę o nazwie Crazy Man Crazy, grał kilka przebojów innych wykonawców. Kawałek jego własnej twórczości o nazwie Rock around the clock, pojawił się w filmie Blackboard Jungle, który podbił serca amerykańskiej oraz brytyjskiej publiczności. Co ciekawe, w czasie seansu młodzież usuwała krzesła do siedzenia. Wszystko po to, by dać się ponieść muzyce, która wprost porywała do tańca! W 1954 roku Rock around the clock, znalazł się na szczycie amerykańskich list przebojów. To był hit. Do tej pory, żadna płyta zawierająca muzykę rozrywkową nie sprzedawała się w takich ilościach. Halley był pierwszym muzykiem rockowym, który odbył trasę koncertową w Wielkiej Brytanii. Mimo że z czasem jego popularność zaczęła słabnąć, przed śmiercią sprzedał ponad 60 milionów płyt.

the-beatles-509069_1280

Jeśli chodzi o wielkie gwiazdy rock’n’rolla, które pojawiły się w czasie, gdy budził się on do życia, to należy wymienić również nazwiska takie jak: Little Richard, Fats Domingo, Jerry Lee Lewis czy Elvis Presley. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby choć jednego utworu ostatniego z wymienionych wykonawców. Presley zrobił niewyobrażalną karierę. Jego pierwszy utwór, który zdobył miliony serc, nosił nazwę Heartbreak Hotel. Starsze pokolenie nazywało Presleya często: „odrażającym i złym szaleńcem o tłustych włosach”, jednak młodzież darzyła go wielką miłością. Jego najsławniejsze utwory to: Hound dog, Love Me Tender oraz Can’t Help Falling In Love. Elvis nazywany był „królem rock’n’rolla”. Wielu uważało, że wraz z jego śmiercią nastąpi kres tego gatunku muzyki.

Ogromnym przełomem dla rock’n’rolla było również pojawienie się grupy, w której skład wchodziło czterech miłośników tego rodzaju muzyki: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison oraz Pete Best. Swój zespół nazwali oni The Beatles. Utwory grupy takie jak: Love Me Do, She Loves You czy Please Please Me, stały się hitami wszechczasów. W latach 60. Beatelsi stali się ikoną muzyki rozrywkowej i sprzedali ponad miliard płyt. Zespół został rozwiązany w 1970 roku. Każdy członek grupy poszedł wtedy własną ścieżką.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów