Taka była “tamta” Warszawa…

daria24

Punkty: 79
18.03.2015 daria24

Warszawa za czasów prl-u to miejsce, w którym choć na chwilę chciałabym się znaleźć, mimo że jestem świadoma tego, jak ciężko się wtedy żyło. Uwielbiam oglądać zdjęcia z tamtym czasów. Te stare fotografie mają w sobie to coś, co tak bardzo urzeka. Istnieje także takie powiedzenie – „wszędzie dobrze tam ,gdzie nas nie ma”. To właśnie ten moment w historii (1949-1989) był tym, o którym najbardziej lubiłam się uczyć na lekcjach historii w szkole. Często zaglądam na bardzo interesujący serwis historyczny –nowa historia ,który jest przepełniony takimi właśnie biało-czarnymi fotografiami. Można tam znaleźć ciekawe zdjęcia ówczesnych mieszkań:

0002NNXU6I4YK087-C317-F3   012NL0X1VC2BCT3-C317-F3

Warszawa z czasów prl-u kojarzy się nam z bardzo długim czekaniem na własne mieszkanie (patrząc na dzisiejsze czasy, jest podobnie, ludzie całymi latami spłacają kredyty na mieszkanie i często dopiero po kilkunastu latach staje się ich własnością).

Gdy przeglądałam różne materiały do napisania tego tekstu przeraziło mnie to jak traktowano wówczas ciężarne kobiety. Rodzące w czasie porodu mogły przebywać w jednej pozycji, zaś dziecko po porodzie szybko było zabierane, przebywało w osobnej sali, a matce przynoszone było tylko w określonych porach do karmienia.

06003920BWL78L9K3-C317-F3

Po ulicach Warszawy jeździły takie samochody jak Nysa501, Fiat 125p, Warszawa garburska czy Syrena albo Polonez.

A z czym kojarzą się nam lata 80? Głód, bieda i problemy z zaopatrzeniem w żywność. Wręcz codziennością były puste sklepowe regały. Rolę punktów zbiorowego żywienia spełniały w PRL stołówki zakładowe, restauracje i bary. Ustawa o zwalczaniu alkoholizmu nie pozwalała podawać wódki czy piwa bez zakąski. A co nią było? Bardzo często zeschnięty koreczek serowy lub galaretka z nóżek w occie.

Za czasów  Gierka Polacy mogli poznać smak coca-coli i pepsi-coli. Za największe osiągnięcie socjalizmu w Polsce wiele osób uważa wspierane przez władze bary mleczne, które miały być lekarstwem na kłopoty z mięsem. Można w nich było zjeść tanio, szybko i całkiem smacznie

 

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów