Teatry Krystyny Jandy grają bez przerwy

Krzysztof Krzak

Krzysztof Krzak
Punkty: 174
06.07.2015 Krzysztof Krzak

Tradycyjnie wraz z nastaniem kanikuły niemal wszystkie teatry zamykają swoje podwoje i udają się na przerwę urlopową. Niemal, bo tradycyjnie podczas wakacji grać będą teatry prowadzone przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury – Teatr Polonia i Och – Teatr w Warszawie. Zobaczyć będzie można niemal wszystkie spektakle obu scen, w tym kilka za darmo.

W zakończonym sezonie teatralnym 2014/2015 teatry przy Marszałkowskiej 56 i Grójeckiej 65 w Warszawie zagrały blisko 900 spektakli (w tym ponad 100 poza siedzibami, w różnym miastach całego kraju); w obu teatrach odbyło się łącznie 9 premier, a na afiszach ich scen zobaczyć można było 70 tytułów. Sporą część z nich będzie można zobaczyć podczas wakacji. W Teatrze Polonia grane będą m.in. spektakle “Seks dla opornych” i “Raj dla opornych” ze świetnymi kreacjami Doroty Kolak i Mirosława Baki, “Kalina” z Katarzyną Figurą w roli Kaliny Jędrusik, “Zbrodnia z premedytacją” w reżyserii Izabelli Cywińskiej, “32 omdlenia” z  Jandą, Gogolewskim i Stuhrem w rolach głównych czy “Klaps! 50 twarzy Greya” z Mateuszem Damięckim w roli tytułowej oraz kilka innych. Och – Teatr z kolei zaprasza m.in. na obydwie części farsy “Mayday” Raya Cooneya w reżyserii Krystyny Jandy, “Prapremierę dreszczowca” wyreżyserowaną przez Grzegorza Warchoła, “Truciciela” Erica Chappella w reżyserii i z udziałem Cezarego Żaka  oraz komedię kryminalną “Trzeba zabić starszą panią” z Barbarą Krafftówną. Oprócz wymienionych wcześniej w przedstawieniach pojawią się aktorzy tej miary co Aleksandra Konieczna, Bartosz Opania, Rafał Mohr, Elżbieta Kępińska, Artur Barciś, Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Małecki i inni, w tym – oczywiście – Krystyna Janda i Maria Seweryn.

Scena ze spektaklu "Starość jest piękna" Esther Vilar w reżyserii Łukasza Kosa na scenie Och - Grójecka 65

Scena ze spektaklu “Starość jest piękna” Esther Vilar w reżyserii Łukasza Kosa na scenie Och – Grójecka 65.

Kilkuletnią już tradycją teatrów prowadzonych przez Krystynę Jandę i Marię Seweryn są darmowe spektakle plenerowe grane na Placu Konstytucji (lipiec) i przed Och – Teatrem przy ulicy Grójeckiej (sierpień). Zainauguruje je 13 lipca “Związek otwarty” Franci Rame i Dario Fo wyreżyserowany przez obie panie z Weroniką Nockowską i Otarem Saralidze. Potem wystawione zostaną: “Starość jest piękna” Esther Vilar (reżyseria: Łukasz Kos), “Lament na Placu Konstytucji” Krzysztofa Bizio z udziałem m.in. Barbary Wrzesińskiej, ” Jangajan – Hej Joe!” Jana Jangi Tomaszewskiego oraz spektakle dla dzieci: “Czerwony Kapturek” i “Jaś i Małgosia” Jana Brzechwy. Spektakle na Placu Konstytucji oraz na scenie Och – Grójecka 65 rozpoczynają się o godzinie 17, a ich bezpłatna prezentacja jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegółowy repertuar obu teatrów znaleźć można na stronach internetowych obu scen.

Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury prowadzi też akcję “Dołóż się do fotela”, czyli zbiórkę pieniędzy na nowe fotele w Och – Teatrze (obecne służą widzom od 1949 roku). Cena jednego wynosi 800 zł brutto. W zamian fundacja oferuje darczyńcom komfort oglądania spektakli, tabliczki honorujące fundatorów i dozgonną wdzięczność i  udział w pokazie  przedpremierowej nowego spektaklu “Maria Callas. Master Class”, który odbędzie się 1 września 2015 roku.

PS. Przez całe wakacje gra również warszawski Teatr Kwadrat. Ze względu na remont macierzystej siedziby jego spektakle odbywać się będą na scenie Teatru Studio.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów