The Killing 2. Sarah Lund wraca do akcji

MirJan

MirJan
Punkty: 2436
02.12.2014 MirJan

Podkomisarz Sarah Lund już w pierwszej części „Dochodzenia” pokazała, że praca jest całym jej życiem. Szukanie morderców to jej powołanie, a w czasie wykonywania policyjnej roboty nie cofa się przed niczym. Nawet przed politykami, których wyborcze kampanie stały się przyczyną głównych problemów bohaterki w pierwszej części „Dochodzenia”. „The Killing 2” to kolejna trudna sprawa, która wymaga niestandardowego podejścia. Ponieważ w sprawę zamieszani są i wojskowi, i politycy, po dwóch latach na scenę wraca odsunięta od pracy w policji Sarah Lund. Z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć tym razem niepokorna pani podkomisarz?

Druga część serii „Dochodzenie”, którą znamy zarówno w serialowej, jak i książkowej formie, toczy się na terenie jednostki wojskowej, choć i w duńskim parlamencie dochodzi do wydarzeń, które mają wpływ na przebieg śledztwa. Ulrik Strange oraz Sarah Lund, jako reprezentanci kopenhaskiej policji, muszą rozbić mur milczenia, jaki budują wokół siebie wojskowi. Ich praca jest wyjątkowo ważna. Wśród wojskowych może być zarówno morderca, jak i kolejna ofiara. Mimo zabiegów policjantów, morderca raz po raz uderza. Dlaczego zabija prawniczkę oraz żołnierzy, którzy wcześniej walczyli wspólnie w Afganistanie? Czy kluczem do zagadki jest nieudana misja, w czasie której zginąć miała afgańska rodzina? Im bardziej Sarah Lund poświęca się sprawie, tym więcej pytań, zagadek i tajemnic pojawia się przed nią. Aby było weselej, na problemy związane z kolejnymi morderstwami wojskowych, nakładają się polityczne rozgrywki. Trwają prace nad ustawą antyterrorystyczną, a sprawa tajemniczych morderstw rzuca mocny cień na polityczne sojusze. Nic dziwnego, że i tym razem Sarah Lund staje się dla wielu reprezentantów duńskiego parlamentu postacią niewygodną.

„The Killing 2” z pewnością zasługuje na uwagę miłośników dobrego kryminału. Dobrze skonstruowana akcja nie jest jedynym walorem książki. Sarah Lund i jej osobiste perypetie to wątek, który fascynuje w takim samym stopniu, jak kolejne morderstwa oraz pogoń za sprawcą. „Dochodzenie 2”, które dało się już w pierwszej części poznać jako dzieło ukazujące brutalne oblicze polityki, i tym razem nie zawodzi. Zakłamany świat wojskowych, zakłamanie polityków, dla których troska o własny wizerunek jest ważniejsza, niż ludzkie życie – oto główna problematyka książki, dzięki której w jesienne wieczory nikt z nas nudzić się nie będzie.

Tytuł: Dochodzenie 2
Autor: David Hewson
Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2013

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów