Trójkowy Top Wszech Czasów – coroczna uczta melomanów

Piotr Słyszyński

Punkty: 73
09.11.2014 Piotr Słyszyński

Top Wszech Czasów to doroczna zabawa organizowana przez Program Trzeci Polskiego Radia, czyli popularną Trójkę. Pomysł został zaczerpnięty z Holandii, gdzie tuż przed Świętami Bożego Narodzenia prezentowane są wybrane przez słuchaczy najlepsze utwory muzyki popularnej.

Pomysłodawcą i pierwszym prowadzącym trójkowy Top jest autor Listy Przebojów Trójki, ikona polskiego radia, Marek Niedźwiecki. Pierwsze notowanie pojawiło się w 1994 r. i obejmowało 50 pozycji zaprezentowanych na antenie. W między czasie Top ewoluował i od kilku lat mamy już czterech prowadzących (poza panem Markiem, to Piotr Baron, Piotr Stelmach i Piotr Metz). Prezentowana jest też większa liczba utworów, cała pierwsza setka. Początkowo zestawienie, tak jak w Holandii, pojawiało się tuż przed Bożym Narodzeniem, były też prezentacje podzielone na trzy dni przełomu lat, obecnie zaś jest to pierwszy dzień nowego roku.

Głosowanie odbywa się tylko i wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej (lp3.polskieradio.pl). W tym roku można oddać głosy aż na 50 ulubionych utworów, spośród blisko póltora tysiąca (początkowo było to 20). Sam zestaw propozycji także ewoluował, w pierwszych latach liczył zaledwie ok. 450 utworów. W poszerzaniu zestawu dużą rolę odegrali słuchacze Trójki, skupieni w ramach forum poświęconego Liście Przebojów. Tam też można komentować wyniki Topu, a także odddać głosy na specjalną forumową edycję zabawy.

A co możemy znaleźć na Topie Wszech Czasów? Dominującym gatunkiem muzyki jest rock, w różnych jego odmianach, chociaż najwyższe pozycje zajmują głównie utwory z pogranicza rocka progresywnego, nierzadko rozbudowane suity, jak zwycięzca największej liczby edycji “Stairway to Heaven”, który to utwór pojawia się też najczęściej jako najlepszy w rozmaitych rockowych zestawieniach. Poza hitem Led Zeppelin, zestawienie wygrywały też takie utwory jak “Brothers in Arms” Dire Straits (główny konkurent Zeppelinów), a także rockowa opera Queen “Bohemian Rhapsody” (1 raz), antysystemowy hymn Pink Floyd “Another Brick In The Wall” (dwukrotnie), a w pewnym wyjątkowym notowaniu udało się to także zespołowi U2 z “With Or Without You”. Ciekawostką natomiast jest to, że najbardziej docenionym przez słuchaczy rokiem jest 1991, z którego pochodzi największa liczba utworów pojawiających się w corocznym zestawieniu. Dominują oczywiście utwory anglojęzyczne, choć jest też miejsce dla polskich wykonawców, a nawet Węgrów z Omegi (“Dziewczyna o perłowych włosach”). Niemalże rok w rok najwięcej utworów w setce mieści wydający w tym roku pożegnalną płytę brytyjki Pink Floyd, mający w sercach polskich fanów szczególne miejsce.

Trójkowy Top Wszech Czasów to wspaniała muzyczna uczta, znakomita okazja to przypomnienia sobie pięknych chwil, jakie łączyły nas z poszczególnymi piosenkami, a dla innych niepowtarzalna możliwość zapoznania się z najwspanialszymi utworami muzyki rozrywkowej ostatnich kilkudziesięciu lat. Najbliższa szansa już 1 stycznia 2015 r., a głosowanie cały czas trwa.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów