Trycholog – zawód z przyszłością

Kosmetyczka

Kosmetyczka
Punkty: 97
28.01.2015 Kosmetyczka

Problemy z włosami i ze skórą głowy mogą dotyczyć m.in. wypadania włosów, suchości skóry, świądu lub łojotoku. Z tego obserwuję, osoby narzekające na wypadanie włosów, na własną rękę kupują witaminy lub kosmetyki. Popularne są ampułki do wcierania w skórę, które można zamówić u fryzjera, a także doustne, najczęściej intensywnie reklamowane, specyfiki. Jeżeli domowe sposoby nie pomagają, zgłaszają się dermatologa. Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Leczenie w ciemno

Zapewne nie dotyczy to wszystkich dermatologów, ale niestety diagnoza i leczenie bardzo częstą ograniczają się do spojrzenia na skórę i zapisanie leków na “chybił, trafił”. Lekarz spojrzy na skórę, zada kilka pytań (albo i nie) i zapisze witaminy, maści, szampony itp. Oczywiście większość z nich jest dostępnych bez recepty, a część na receptę, ale bez refundacji. W rezultacie, zostawiamy w aptece ok 100 zł i czekamy na to czy lekarz dobrze “trafił”. Tak, przerabiałam to już wielokrotnie. Niestety nie na sobie, ale na dziecku. Nagle mnie olśniło, że przecież istnieją trycholodzy, którzy mogą zdiagnozować skórę córki i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Trychologia

Trychologia to dziedzina nauki, leżąca pomiędzy dermatologią, a medycyną estetyczną. Zajmuje się wypadaniem włosów, łysieniem i problemy ze skórą, np. łupieżem, łuszczycą lub łojotokiem. 

Trychologia jest bardzo skuteczna, ponieważ przed terapią, są przeprowadzone badania. Część z nich to badania krwi, które można wykonać na własną rękę, już przed właściwa wizytą, a część badań trzeba przeprowadzić w gabinecie trychologa.

http://www.121doc.pl/lysienie-plackowate.html

http://www.121doc.pl/lysienie-plackowate.html

Badania, które można wykonać na własną rękę, to m.in. poziom hormonów, poziom żelaza, wapnia, potasu, morfologia, poziom witaminy B1 lub D3. Badania w gabinecie polegają na obejrzeniu skóry i cebulek włosów poprzez mikrokamerę. Następnie specjalista proponuje leczenie, które polega na kuracji domowej lub gabinetowej. W przypadku wypadania włosów, efektów można się spodziewać w przeciągu kilku miesięcy.

Trycholog – zawód z przyszłością?

Jak dostać się do trychologa? Okazuje się, że to nie takie proste. W moim mieście nie znalazłam takiego specjalisty. W większych miastach nie powinno być problemu ze znalezieniem trychologa, ale na wizytę trzeba trochę poczekać. Można przewidzieć, że usługi trychologów staną się w ciągu najbliższych lat bardzo popularne. Aby zostać trychologiem, trzeba przejść szkolenie. Niektóre etapy są dostępne dla lekarzy, inne dla osób po licencjacie, a inne dla fryzjerów i kosmetyczek. W dużych miastach organizuje się takie szkolenia dla osób bezrobotnych.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów