Trzej przyjaciele z boiska – „Zanim znowu zabiję” Mariusza Czubaja

MirJan

MirJan
Punkty: 3766
13.05.2015 MirJan

Z kryminalnymi seriami bywa zazwyczaj tak, że pierwsza część zachwyca, kolejne – podtrzymują (w najlepszym układzie) zainteresowanie Autorem i stworzonym przez niego bohaterem. Mariusz Czubaj pokazuje, że można inaczej. Jego seria kryminałów z Rudolfem Heinzem w roli głównej to dowód na to, że każdy nowy element w takiej serii może zaskakiwać świeżością.

„Nie wierzę w prawo serii. Jedyny wyjątek czynię dla seryjnych morderców oraz płyt Led Zeppelin, genialnych bez wyjątku. Są jednak tacy, którzy uważają, że śmierć przyciąga śmierć”.

Zanim znowu zabiję” to trzecia książka o perypetiach Rudolfa Heinza, zwanego też Hipisem. Profiler pracuje na co dzień w Katowicach, ze względu na charakter swej pracy często jednak gości i w Warszawie. Nowa sprawa, którą zajmuje się ze względów osobistych, kolejny raz zmusza Heinza do prowadzenia śledztwa zarówno na Śląsku, jak i w stolicy. Na kartach powieści pojawiają się więc ci bohaterowie, których wierni fani Hipisa znają już z poprzednich tomów. Jest Gotycka Jolka – warszawska policjantka walcząca z chorobą nowotworową, jest też Maciejewski – jeden z nielicznych policjantów w stolicy, którzy bez kręcenia nosem współpracują z profilerem ze Śląska. Pojawia się też Grek Lambros Kastoriadis – przyjaciel Hipisa i wspaniały karateka. Jest też sporo dobrej, gitarowej muzyki, która stanowi wielką pasję profilera.

 

Zanim znowu zabiję” to świetny kryminał, w którym nie brak surowej oceny polskiej rzeczywistości. Akcja zaczyna się w kwietniu 2010 roku, a więc w czasie, gdy Polska żyła katastrofą smoleńską i nowymi wyborami prezydenckimi. Nie brak tu również opisów tragicznej walki z wiosenną powodzą, której świadkiem staje się Heinz podczas sprawdzania pewnego tropu w Sandomierzu… Dla profilera ważniejsze od tych tragedii są jednak zbrodnie, na trop których wpada zupełnie przez przypadek, oraz skomplikowane relacje z ojcem, który po 40 latach nieobecności nagle pojawia się w życiu Hipisa. Jak się okazuje celem spotkania nie jest odnowienie relacji z synem, lecz wykorzystanie jego daru do rozwiązywania kryminalnych zagadek. Zaczyna się od banalnej z pozoru prośby. Na życzenie ojca, znanego piłkarza, Hipis ma sprawdzić, dlaczego Jacek Kos – gwiazda polskiej kadry – popełnił samobójstwo. Wkrótce okazuje się, że prywatne śledztwo w sprawie związanej m.in. z Kosem prowadził znany dziennikarz sportowy. Zgromadzone przez niego informacje musiały być dla kogoś poważnym zagrożeniem, a dziennikarz – próbując pozyskać więcej danych – wydał na siebie wyrok śmierci. Podążając tym tropem, Rudolf Heinz trafia na ślad seryjnego mordercy, którego ofiarą padali chłopcy – uzdolnieni sportowcy, trenujący w klubach piłkarskich. By ustalić, kto jest mordercą, Hipis musi zainteresować się piłką nożną (do której, ze względu na ojca – piłkarza, odczuwa silną niechęć) i lepiej poznać przeszłość jej wielkich gwiazd. Musi się jednocześnie zmierzyć ze swą przeszłością, choć nawiązanie poprawnych relacji z ojcem żyjącym jedynie sportem jest zadaniem, które stanowczo przerasta możliwości Rudolfa.

zanim zabiję1

„Jednym zaszywają kieszenie, innym wszywają esperal, a jeszcze innym zaszywają mózgi. Przede mną siedział najwyraźniej ten ostatni przypadek”.

Wielkim zaskoczeniem może być fakt, iż tym razem Mariusz Czubaj oddał głos Hipisowi, czyniąc zeń nie tylko głównego bohatera powieści, ale i narratora. Dzięki temu możemy lepiej poznać katowickiego profilera – człowieka wrażliwego, kryjącego swe emocje za pomocą ironii i (nieraz dość złośliwych) docinek kierowanych w stronę współpracowników i przełożonych. Hipis – narrator to nie tylko dobry profiler. To człowiek, który wciąż rozpamiętuje śmierć swej żony oraz konflikt z ojcem. To nie tylko policjant ścigający morderców, ale i potencjalna ofiara znanego już z poprzednich książek z tego cyklu Inkwizytora. Oddanie głosu Heinzowi uczyniło z niego człowieka, którego łatwiej polubić mimo jego dość trudnego charakteru. Na zabiegu tym zyskała też cała seria, do której wprowadzono odrobinę tak ważnego urozmaicenia…

 

Tytuł: Zanim znowu zabiję
Autor: Mariusz Czubaj
Wydawnictwo W.A.B, Warszawa 2012

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów