Twarze smutku

Limonka

Punkty: 60
23.10.2014 Limonka

Kończy się lato, a wraz z nim mija poczucie beztroski. Powietrze przestaje pachnieć wakacjami. Barwy przyrody tracą intensywność. Dająca nadzieję zieleń drzew ustępuje miejsca napawającemu niepokojem brązowi. Dni gwałtownie się skracają. Nie mamy już czasu na tak długi wypad na rower, czy wyjście na spacer. Szarość dnia sprawia, że w naszym organizmie brakuje wytwarzanej przez promienie słoneczne witaminy D.

Stajemy się smutni, ale czym właściwie jest smutek? Dla większości z Czytelników smutek to pewnie taki Demon, który niszczy od środka i nie pozwala w pełni korzystać z uroków życia. Taki „wizerunek” ma smutek w mediach. Tylko, czy media mają rację?

Dziś mogłabym powiedzieć, że jest to główny temat środków masowego przekazu. Nieco błędnym jest jednak utożsamianie smutku z depresją. Niemal codziennie, w ciągu ostatnich kilku miesięcy słyszeliśmy w mediach to słowo odmieniane na tysiąc różnych sposobów. Mówiono o depresji ludzi wracających z urlopu, młodych matek i porzuconych kochanek. Słuchając tego wszystkiego miałam wrażenie, że moja sytuacja życiowa powinna skłaniać mnie do siedzenia w domu i użalania się nad niesprawiedliwością losu, która dotknęła mnie. Wówczas można by było zdiagnozować u mnie depresję. Depresja to bowiem stan permanentnego smutku, utrzymujący się ponad pół roku. Czasowe, pourlopowe obniżenie nastroju, nie jest więc depresją.

To tylko smutek, a smutek ma wiele twarzy. Fizjologiczny smutek jest nam dużo bardziej potrzebny, niż wielu z nas może się wydawać.

W języku psychologii, smutek to stan obniżonego nastroju. Badania pokazują, że człowiek będący w stanie obniżonego nastroju, głębiej analizuje, więcej zapamiętuje, a zapamiętane przez niego informacje wykorzystuje w sposób bardziej efektywny niż w sytuacji, kiedy jest szczęśliwy. Smutek, bowiem, pochłania dużo mniej energii.

Patrząc na to z tej perspektywy można by pomyśleć, że odczuwanie takiego smutku, który wzmaga analityczne myślenie i motywuje do szybszego rozwiązania problemów oraz zadań, zaraz po urlopie, jest nawet pożyteczne. Sprawia, że pracujemy wydajniej i szybciej, poprawia naszą, zawodową skuteczność.

Smutek jest nam przydatny również po to, by zatrzymać się w codziennym pędzie.

Przypomnijmy sobie ile razy odłożyliśmy na półkę jakąś niedoczytaną książkę, z myślą, „zaraz to skończę, tylko jeszcze pójdę na jedną imprezę”? Ile na naszych półkach jest filmów, których zakończenia nie znamy, tylko dlatego, że akurat musieliśmy za czymś popędzić, coś kupić, coś załatwić? Czas jesieni, moment konstruktywnego smutku, jest właśnie po to by “zwolnić” . Usiądź w fotelu, włącz ulubioną kasetę, płytę, film. Weź na kolana album ze zdjęciami. Otwórz i miej czas na to, by przypomnieć sobie wszystkie twarze. Pomyśl o sytuacji, która została na nim zatrzymana. Pozwól sobie na “odgrzebanie” zapomnianych uczuć. Pewnie, niektóre twarze są już gdzieś “po drugiej stronie chmur”, może myśląc o nich uronisz łzę, albo dwie.

Ktoś z Czytelników może powiedzieć, “to nie dla mnie, ja nie płaczę”. Dlaczego nie płaczesz? Bo to oznaka słabości, a Ty zawsze musisz być silny i pogodny? Dlatego, że bez uśmiechniętego i tryskającego energią Ciebie nie może się odbyć żadna dobra impreza? A może sam sobie nadałeś etykietkę “nadwornego zabawiacza”. Sam na siebie narzuciłeś obowiązek bycia zawsze uśmiechniętą duszą towarzystwa. Ciągły uśmiech nie jest wyznacznikiem stopnia, w jakim będziesz lubiany, czy szanowany. Wyrażając emocje, dajesz się poznać otoczeniu. Jeśli więc nigdy nie będziesz sobie pozwalał na smutek, pozostaniesz zagadką dla ludzi wokół siebie.

Ostatnio znalazłam gdzieś w sieci bardzo ciekawy cytat. Nie przytoczę go teraz w całości, ale sens był mniej więcej taki, jeśli tęsknisz, zadzwoń, jeśli kochasz powiedz o tym, po co komplikować. O to właśnie chodzi ze smutkiem. Smutek nie jest Demonem, zżerającym naszą duszę od środka. Nie jest też dziwakiem, którego trzeba omijać, bo zrobi nam krzywdę, albo dlatego, że jego wpływ na nasze życie nie jest do końca przewidywalny. Smutek, powinien wpadać z wizytą do naszego życia, tak jak dobry przyjaciel. Powinien być nienachlany, ale obecny. Jeśli pozwolimy mu ze sobą obcować i nie będziemy się przed nim bez powodu bronić, wzbogaci nasze wnętrze i pozwoli “żyć bardziej”.

Gdy opadną liście i dni zaczną się za bardzo skracać, usiądź wygodnie w fotelu z kubkiem gorącej czekolady. Posłuchaj piosenki, która nie brzmiała Ci w uszach przez ostatnią dekadę, powspominaj z melancholią pierwszą miłość i bądź sobą.

Życzę Wam pięknej, bogatej w tylko Wasze Obsesje, pełnej ważnych wspomnień jesieni. Tego, by każde, nawet smutne wydarzenie, dopełniało Was, byście tworzyli harmonijną całość, ze wszystkimi swoimi smutkami.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów