Ubrania nasączone zdrowiem

DonnaKlara

DonnaKlara
Punkty: 705
10.02.2015 DonnaKlara

Ayurvastra (dosłownie: zdrowa tkanina) – jest to pojęcie, które pochodzi sprzed 5 tyś lat, w przenośni oznacza „tkaninę życia”. Jest to również znaczący odłam indyjskiego systemu opieki zdrowotnej, zwany Ayurvedą, funkcjonujący do dziś. Nazwa pochodzi od starej, stosowanej od starożytności techniki barwienia tkanin, z użyciem ziół leczniczych. Metoda, mimo, że znana w Indiach jeszcze na bardzo długo przed uprzemysłowieniem, nadal jest żywa i obecna.

W ostatnich latach, koncepcje Ayurvastry zastały reaktywowane, dzięki projektowi przedłożonemu przez Towarzystwo Tkaczy w stanie Kerala (prowincja w południowo-zachodnich Indiach, gdzie poziom służby zdrowia i oświaty jest relatywnie najwyższy, a rejon należy do najgęściej zaludnionych).
Od 1992 r techniki Ayurvastry wraz z kompleksem badań pobocznych, zaczęły się intensywnie rozwijać na Uniwersytecie Ayurveda Kerala. Dzięki międzynarodowemu wsparciu, opracowuje się tam i doskonali techniki pozwalające na nowoczesne, a przy tym ekologiczne, wykorzystanie uzdrawiających składników roślin, do atrakcyjnego barwienia naturalnych tkanin. Tkaniny takie stają się szczególne, bo prozdrowotne.

Tkaniny Ayurvastra są naturalne, w 100 % organiczne, całkowicie wolne od syntetycznych związków chemicznych, nie zawierają substancji drażniących czy toksycznych, są biodegradowalne. Barwienie dokonywane jest najczęściej ręcznie, przy użyciu zestawu ziół i roślin leczniczych.


W Indiach takie ayurwedyjskie, ziołowo farbowane ubrania, okrycia i posłania – stosowane są nawet do pielęgnacji niemowląt, w celu stworzenia im przeciwbakteryjnej bariery ochronnej.
W przekazach ze starożytności znajdujemy też dowody na to, że tkaniny nasączane i barwione roślinami, stanowiły doskonałe medium dla substancji leczących. Dostawały się one do organizmu wchłaniane przez skórę, podczas spoczywania na ayurwedyjskich matach, w posłaniach, czy nosząc tego typu odzież.

Odkąd Światowa Organizacja Zdrowia uznała Ayarvedę, jako medycynę tradycyjną, technika Ayurvastra stała się w świecie modna. Uniwersytet Ayurvedyjski swoimi badaniami udowodnił, że Ayurvastra przynosi ewidentną poprawę w takich schorzeniach jak: choroby reumatyczne, wypryski, łuszczyca – i to w okresie krótszym niż 1 miesiąc.
Pomaga także w innych chorobach, wśród których badacze wymieniają: cukrzycę, choroby układu oddechowego jak np. astma, migreny, zapalenie stawów czy nadciśnienie.

Wśród ziół, najczęściej stosowanych w tym celu w Indiach, znajdują się:
- kurkuma – o silnych właściwościach przeciwzapalnych i przeciwutleniających,
- tulasi (tulsi), zwana też bazylią azjatycką, roślina, która zmniejsza bóle reumatyczne,
- drzewo sandałowe, posiadające właściwości odprężające oraz oczyszczające skórę,
- liście miodły indyjskiej, posiadające właściwości antyseptyczne, stosowane przeciw wypryskom i łuszczycy,
- indygowiec, służący głównie nadawaniu pięknej barwy.

Najczęściej do nasączania tkanin stosowane są mieszaniny, nawet z około 60 roślin, działających synergicznie. Jednakże, zwykle któreś z ziół w mieszance dominuje, przez co określa główne zastosowanie lecznicze, jakie chcemy nadać tkaninie.

Substancje czynne pochodzące z roślin, z łatwością przenikają do naszej skóry, nie potrzebują do tego żadnych chemicznych rozpuszczalników. Posiadają bowiem bardzo niewielkie rozmiary, bo około 1 milimikrometra (tj 1/milionowa część mm, albo 1 miliardowa metra – nanometr).

Ubrania, bielizna, pościel, maty itp. wyroby impregnowane naturalnymi środkami roślinnymi, w celu nadania im trwałej barwy i własności leczących – powinny być delikatnie prane. Chodzi o stosowanie łagodnych, roślinnych środków tj. mydeł ayurwedyjskich, pozwalających im dłużej zachować lecznicze właściwości. Średnią trwałość zdrowotnego oddziaływania tkaniny, szacuje się na okres do około 30 prań.

Jednym z naukowców ale i praktyków w zakresie stosowania ekologicznych technik produkcji odzieży, który techniki Ayurvastry wdraża już na rynki europejskie – jest Federic Leroy. Jest on absolwentem bioinżynierii Uniwersytetu w Gandawie, doktorem (2002 r) Stosowanych Nauk Biologicznych na Vrije Universiteit w Brukseli, gdzie kontynuuje swe prace w grupie badawczej. Jest także profesorem nadzwyczajnym, prowadzącym wykłady obejmujące kursy z nauki o żywności, technologii i mikrobiologii.

Zatem, możemy już mówic nie tylko o zdrowym żywieniu, ale i o zdrowym ubieraniu się!

 

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów