Ucieczka do innego miasta.

koloroweszkla

koloroweszkla
Punkty: 69
05.10.2014 koloroweszkla

Od czwartej rano codziennie można było usłyszeć tu krzyk mew. Przy jej balkonie dodatkowo mogła jeszcze usłyszeć uspokajające gruchanie gołębi. Na dworze wymijano się z rowerami i samochodami. Wszędzie było widać niemieckie napisy i słychać niemieckie głosy – uroki mieszkania przy granicy. To miasto wymierało. Tu śmierć jest na każdym kroku. W centrum miasta, przy kościele oddalonym o trzy minuty od jej bloku są wystawione klepsydry z nazwiskami osób, które zmarły. Ludzie każdego słonecznego dnia, idąc na zakupy zatrzymują się przed kościołem i sprawdzają czy nie zmarł przypadkiem ktoś z ich dawnych znajomych. Miało się wrażenie,że tu świat może zawalić się każdemu. Lada moment. Wystarczyło zobaczyć na tablicy znane nazwisko.

Ten wyjazd był dla niej jak założenie na chwilę okularów przeciwsłonecznych, gdy słońce raziło za mocno i za długo. Przynosił ulgę. Ten wyjazd był jak uczucie, które towarzyszyło jej w samochodzie, gdy czekała z bratem na prom. Przez przednią szybę wpadało słońce i ogrzewało jej zmarznięte ciało, a przez otwartą boczną szybę wpadał wiatr i owiewał ją chłodnym powietrzem.

Zastanawiała się czy ma już dość wyjazdów czy jeszcze nie.  Dziadkowie dawali jej się we znaki, ale mimo to, od momentu, w którym wróciła do domu – myślała tylko o tym kiedy znowu stąd wyjedzie.

Zrobiła sobie z tego miasta schron przed odpowiedzialnością, a nie miejsce wypoczynkowe, którym powinno być. Po kilku wyjazdach pod rząd, miała już dość ciągłego pakowania i rozpakowywania. W jej pokoju panował bałagan, bo sprzątanie nie miało sensu, skoro za chwilę miało jej tu nie być. Musiała wszystko robić szybko, widywać się z ludźmi prędko i na krótko, miała wyznaczoną granicę. Ile można? Trzeba było zostać tutaj i żyć, walczyć o swoje, stawiać temu wszystkiemu czoła. Musiała przestać uciekać. Nie wszyscy mieli takie możliwości jak ona, a i ona w końcu chciała stoczyć bitwę z przeznaczeniem i dać temu radę.

 

 

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów