Ukraińskie pin-up girls

Rafał Chojnacki

Rafał Chojnacki
Punkty: 873
19.01.2015 Rafał Chojnacki

Ostatnie lata drugiej wojny światowej i co najmniej jedna dekada po jej zakończeniu, to złoty okres w twórczości amerykańskich artystów malujących tzw. “pin-up girls“. Nazwa ta wywodzi się bezpośrednio od czynności, do której były przeznaczone plakaty z wizerunkami pięknych dziewczyn, zazwyczaj skromnie odzianych, często przedstawianych w otoczeniu militarnego anturażu. Warto zaznaczyć, że mimo erotycznego charakteru tych obrazków, dalekie były one od pornografii. Dziewczyny pokazywały sporo, ale jeszcze więcej pozostawiały wyobraźni młodych mężczyzn, którzy byli głównymi adresatami tych grafik. Żołnierze wieszali je sobie nad łóżkami, a reprodukcje plakatów trafiały niekiedy nawet na kadłuby samolotów, jak miało to miejsce w przypadku załogi, której losy przedstawiono w popularnym filmie “Ślicznotka z Memphis“.

Jedną z największych gwiazd, przedstawianych w tysiącach przeróbek na niezliczonych wersjach grafik była sama Marilyn Monroe.

W późniejszych latach pin-up girls można było spotkać wszędzie tam, gdzie mężczyźni pracowali fizycznie – w warsztatach samochodowych, fabrycznych szatniach czy knajpach o złej reputacji. Z czasem rysunki stały się coraz bardziej dosłowne, czasem wręcz wulgarne. Wreszcie zastąpiły je zdjęcia, na których modelki już bez większego wstydu odkrywały właściwie wszystko, co mógłby mieć do pokazania.

Tymczasem obecnie, na początku XXI wieku, moda na pin-up girls niespodziewanie ożyła. Paradoksalnie grafiki takie pojawiły się nie w Stanach Zjednoczonych, a na ogarniętej wojną Ukrainie. Jednym z najpopularniejszych współczesnych twórców obrazków z seksownymi dziewczynami w otoczeniu dział, karabinów, bomb i materiałów wybuchowych jest Światosław Paszczuk, którego prace są prawdziwymi „bestsellerami”. Rozchodzą się one jak świeże bułeczki wśród walczących na wschodzie Ukrainy żołnierzy.

Jeśli przyjrzymy się bliżej jego pracom, zauważymy sporo odstępstw od reguł, które przyświecały tradycyjnym twórcom plakatów z pin-up girls. Przede wszystkim na obrazkach Paszczuka dominują dziewczyny o słowiańskiej urodzie, sporo uwagi poświęcono detalom prezentującym broń i szczegóły umundurowania. Wśród dostępnych w internecie przykładowych prac tego artysty znajdziemy dziewczyny w strojach ukraińskich batalionów ochotniczych z Donbasu, snajperkę z wojsk specjalnych, artylerzystkę, strażniczkę graniczną, członkinię Gwardii Narodowej a nawet lotniczkę, która wprawdzie bardziej przypomina stewardessę, ale za to siedzi na całkiem solidnej bombie.

Obrazki Paszczuka całkiem nieźle sprzedają się również za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie są prawdziwymi rarytasami wśród kolekcjonerów oryginalnych posterów z amerykańskimi pin-up girls. W wywiadzie udzielonym dziennikarzowi internetowego magazynu „The People’s Cube” Paszczuk poinformował, że przymierza się do stworzenia specjalnych wersji swoich obrazków z opisami w języku angielskim. Zaznacza on również, że projekt ten nie jest działalnością komercyjną i cały dochód z przedsięwzięcia zostaje przeznaczony na zakup wyposażenia dla ukraińskich ochotników walczących na wschodzie Ukrainy.

Biorąc pod uwagę, że poprzednie prace Panaszczuka trafiły na strony bardzo oryginalnego kalendarza ściennego, prezentującego podobnie malowane dziewczyny w ukraińskich strojach ludowych, można się domyślić, że pin-upowa seria również trafi do kalendarza, ponieważ tworzy ją dwanaście plakatów. Przykłady – zarówno tych starszych, jak i nowszych, militarnych – prac tego artysty można znaleźć na jego stronie w serwisie Behance.  Są tam nie tylko gotowe grafiki, ale również szkice, pokazujące kolejne etapy powstawania jego dzieł. Można zatem podpatrzyć warsztat twórcy, który na naszych oczach staje się właśnie jednym z czołowych przedstawicieli ukraińskiej popkultury. Za pośrednictwem serwisu można mu wysłać wiadomość, a nawet zamówić jego prace.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów