Utrzymuj mózg w dobrej kondycji!

RePortal

RePortal
Punkty: 0
22.12.2014 RePortal

Wielu z nas marzy o tym, by ich mózg był jak najdłużej sprawny. Musimy mieć świadomość, że ogromny wpływ na to, w jaki sposób funkcjonuje ten niezwykły narząd, ma nasz jadłospis. Na zakupy staramy się poświęcać jak najmniej czasu. Zadbajmy o to, by w tym pędzie wybierać produkty stymulujące pracę naszego mózgu.

Dobroczynny wpływ na pracę mózgu, ale i całego organizmu, mają kwasy tłuszczowe omega-3. Są to nienasycone kwasy tłuszczowe. O ich pozytywnym wpływie można mówić naprawdę długo. Jest to m.in.: spowolnienie procesów starzenia się, działanie antynowotworowe, zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób związanych z układem krążenia. Co więcej, kwasy omega-3, mają pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne jednostek, gdyż zmniejszają ryzyko pojawienie się objawów depresji. Dla pacjentów, którzy muszą leczyć farmakologicznie zaburzenia psychiczne, kwasy omega-3 stanowią doskonałe uzupełnienie diety. Musimy wiedzieć, że nienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają także poziom agresji. Badania przeprowadzone na osobach, które ukończyły 50. rok życia wykazały, że spożywanie produktów bogatych w kwasy omega-3, mają zbawienny wpływ na funkcje poznawcze organizmu, jak np. koncentracja, język, pamięć.

Produkty bogate w kwasy omega-3 to m.in.:

migdały, orzechy, ryby, skorupiaki, szałwia.

Jeśli chcemy usprawnić kondycję naszego mózgu, musimy mu dostarczać również  witamin z grupy B. Są one odpowiedzialne m.in. za prawidłową pracę układu nerwowego. Niedobór witamin z tej grupy może skutkować m.in.: zaburzeniami koncentracji, pamięci, apatią i sennością.

Rodzina witaminy B:

 - witamina B1. Źródła: drożdże, orzechy, owoce i warzywa;

- witamina B2. Źródła: zielone warzywa, makrela, pełnoziarniste pieczywo, mleko, orzechy włoskie;

- witamina B3. Źródła: ziarna zbóż, orzechy;

- witamina B5. Źródła: otręby pszenne, mleko, sery, jajka, pomarańcze, ziemniaki, soja, orzechy laskowe;

- witamina B7. Źródła: orzechy włoskie, żółtko, migdały, szpinak, marchew, pomidory;

- witamina B9. Źródła:  sałata, kalafior, szparagi, pomidory, buraki, orzechy, pszenica, awokado;

- witamina B12. Źródła: ryby, jaja, pieczarki, mleko.

Witaminy z grupy B są niezbędne nie tylko do tego, by prawidłowo funkcjonował nasz mózg, ale również cały organizm. Dobroczynne działanie tych witamin powoduje, że zmniejsza się ryzyko demencji starczej lub wystąpienia choroby Alzheimera.

newspaper-412435_1280

Kwasy tłuszczowe i witaminy z grupy B możemy uznać za podstawę diety mającej dobroczynne działanie na nasz mózg. Do tego warto również dodać owoce jagodowe np. borówki amerykańskie, czy truskawki, które spowalniają proces starzenia się organu, od którego funkcjonowania zależne jest całe nasze życie.

Jedzenie to jednak nie wszystko. Aby mózg sprawnie działał, musimy nieustannie pobudzać go do pracy. Oto skuteczne metody na to, by zaangażować mózg do działania:

- układaj puzzle, rozwiązuj sudoku, krzyżówki, graj w szachy lub scrabble, znajdź nową pasję, zrób danie, które do tej pory było Ci znane jedynie ze słyszenia;

- stosuj mnemotechnikę, czyli sposób ułatwiający zapamiętywanie. Polega on na tym, by zapamiętać informację w nietypowy sposób. Możesz zacząć ją śpiewać, ponumerować w głowie lub skojarzyć z czymś zupełnie abstrakcyjnym. Ja stosuję tego typu metodę do zapamiętywania dat. Rozkładam je zawsze na dwie części, tak, jakby to były pieniądze, np. 1410 – 14, 10. Dzięki tej technice udawało mi się zaliczać w szkole sprawdziany z historii.

Musimy także pamiętać o tym, że na prawidłowe funkcjonowanie naszego mózgu ma również wpływ to, czy jest on odpowiednio dotleniony. Spacery, gimnastyka, czy stosowanie technik oddechowych, to tylko niektóre ze sposobów sprzyjających jego pracy.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów