Utwór niezwykły – „Moja i Twoja nadzieja”

Bartek Piwowarczyk

Punkty: 167
28.02.2015 Bartek Piwowarczyk

Są w historii polskiej muzyki utwory, które znaczą więcej niż reszta. Piosenki, które mają więcej niż jedną świetną wersję i które odznaczają się na tle innych tak zwanych „hitów”, choć pozornie nie mają w sobie nic nadzwyczajnego. Jednym z takich numerów jest niezapomniany przebój grupy Hey, „Moja i Twoja nadzieja”.

Wydany na debiutanckim albumie kapeli utwór ten posiada wszystko to, dzięki czemu w początkach wolnej Polski serca i umysły młodych zdobyła wcale nie starsza od nich grupa grunge’owych nastolatków ze Szczecina. Prosta, ale chwytliwa i zdradzającą duży talent kompozycyjny Piotra Banacha muzyka, w połączeniu z równie prostym, acz szczerym i nieco poetyckim tekstem Katarzyny Nosowskiej, dała Polsce jeden z pierwszych dużych hitów zespołu Hey. Wbiła się w pamięć oraz zadomowiła w odtwarzaczach zasłuchanych w młodym polskim rocku nastolatków początku lat dziewięćdziesiątych. A jednak, wersja z wydanego w 1993 roku albumu „Fire” to tylko początek historii tego niezapomnianego utworu.

Jak napisałem wcześniej, „Moja i Twoja nadzieja” to pozornie kawałek nieposiadający w sobie niczego nadzwyczajnego. A jednak, kompozytorska iskra geniuszu, piękno w prostocie i szczerość tekstu zapewniła tej właśnie piosence stałe miejsce w historii polskiej muzyki. Nagrano (i wykonano) kilka jej wersji, z których każda (z różnych powodów) jest bardzo ciekawa i na swój sposób szczególna.

To wersja, w której Polska poznała „Moją i Twoją nadzieję”. Ujmujące, śpiewane mocno, prosto i dziewczęco słowa o tym, że „Musisz odnaleźć nadzieję”. Za to chyba młodzież (i nie tylko) pokochała ten utwór nawet bardziej od energetycznego „Teksańskiego” czy nieco późniejszego, cięższego tekstowo utworu „Ho!”. To od tej wersji wszystko się zaczęło. Jednak jak szybko się okazało, piosenka była na tyle szczególna, iż powstały wersje kolejne. Co ciekawe, wcale nie gorsze.

Po wydaniu „Fire”, „Moja i Twoja nadzieja” dość szybko stała się ogólnopolskim przebojem. Warto pamiętać, że na tej właśnie płycie kawałek  został nagrany w dwóch wersjach. Druga, umieszczona na końcu albumu (jako track 18) to wariant akustyczny, w którym Katarzynę Nosowską wsparł wokalnie Andrzej „Kobra” Kraiński, z punk – rockowej, toruńskiej „Kobranocki”. Surowa, zagrana na „pudłach” wersja, według wielu ciekawsza jest nawet niż oryginał. Jako, że sztuki na tym poziomie już się nie ocenia, a raczej o niej dyskutuje, każdy słuchacz ma w tej kwestii własne zdanie.

Za kolejną, nieco przypadkową wersję, odpowiedzialny jest nikt inny, jak jedyny i niepowtarzalny, skazany na bluesawokalista Dżemu Ryszard Riedel. W 1993 roku, będący na dorobku Hey występował w Bydgoszczy, na koncercie pod nazwą „Wojna z trzema schodami” w towarzystwie starszych kolegów po fachu, m.in. właśnie Dżemu. Utwór musiał bardzo spodobać się czekającemu za kulisami Riedlowi, bo wszedł on na scenę i najzwyczajniej zaśpiewał z onieśmieloną nieco, młodą Nosowską, końcowy fragment piosenki. Ta incydentalna wersja jest przeciekawa i naprawdę niepowtarzalna. Jest taka, jaki był Ryszard Riedel – artysta wielki do tego stopnia, iż nie przeszkadza nawet fakt, że trochę zmienił tekst.

Lata mijały, Hey nagrywał kolejne albumy dobrze przyjmowane przez fanów. Nagle „Moja i Twoja nadzieja” znowu dała o sobie znać. Tym razem w smutnych okolicznościach. W 1997 roku Polskę nawiedziła straszna, największa w historii powódź. Grupa artystów została zaproszona do nagrania charytatywnego singla. Dochód ze sprzedaży miał zostać przekazany na pomoc powodzianom. Tę sytuację nazwać można poniekąd szczęściem w nieszczęściu, gdyż nagrana w obliczu narodowej, ludzkiej tragedii wersja mającego już kilka lat przeboju jest chyba tą najciekawszą. Oprócz zespołu Hey, w nagraniu singla i pięknego, choć prostego teledysku udział wzięli m.in. Edyta Bartosiewicz, Natalia Kukulska, Grzegorz Markowski, Maryla Rodowicz oraz Czesław Niemen.  Choć obrazy powodzian przygnębiają, dźwięki są naprawdę niesamowite, zwłaszcza w momentach, gdy do głosu dochodzi Niemen.

„Moja i Twoja nadzieja” do dziś pozostaje dobrym, niestarzejącym się wspomnieniem muzycznych lat dziewięćdziesiątych. Mnogość wersji jedynie utwierdza mnie w przekonaniu, że to utwór niezwykły. Ma stałe, ważne miejsce w kanonie polskich, nie tylko rockowych przebojów. Warto na całe życie zapamiętać, że „Nic, naprawdę nic nie pomoże / Jeśli Ty nie pomożesz swej miłości”.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów