W kulturowym tyglu – “Białe zęby” Zadie Smith

Kostkos

Kostkos
Punkty: 221
27.02.2015 Kostkos

Każdy czytelnik ma w swoim czytelniczym życiu różne założenia. Na przykład takie, żeby poczytać dzieła z konkretnej epoki. Albo żeby lepiej zapoznać się z literaturą jakiegoś autora lub kraju. Na mojej liście takich “must read” znajdowały się książki Zadie Smith. Jest jedną z tych pisarek, o których nasłuchałam się, że są młode, genialne i w ogóle pisać arcydzieła nauczyły się szybciej niż mówić czy chodzić. No, krótko mówiąc, wstyd nie znać. I w ręce wpadła mi książka zatytułowana niezwykle intrygująco: “Białe zęby”. Na dodatek debiut.

Książka opowiada o dziejach trzech rodzin. Poznajemy najpierw rodzinę Jonesów, której głową jest Archibald, życiowy nieudacznik, wojenny weteran, który każdy dylemat rozwiązuje za pomocą rzutu monetą. Podobno w rodzinie Jonesów można upatrywać się rodziny samej autorki. Nazwisko Jones jest w Anglii równie popularne jak Smith. Co więcej, Zadie – podobnie jak literacka Irie – jest córką Anglika i Jamajki. Dodam, że Irie to córka wspomnianego już Archiego i Clary – Jamajki.

Okładka wydania z 2002 roku; Fot.: Wyd. Znak

Jonesowie przyjaźnią się z rodziną Iqbalów, emigrantów z Bengalu. Głowa rodziny, Samad, to bliski przyjaciel Archibalda z czasów wojny. Dzięki swoim dzieciom, Jonesowie i Iqbalowie poznają Chalfenów – można by rzec: idealną angielską rodzinę. Mówiąc bardzo ogólnie, można stwierdzić, że “Białe zęby” to opowieść o trzech rodzinach: ich problemach z tożsamością kulturową, religijną, społeczną. To taka minisaga o interakcjach między różnymi wartościami wyniesionymi z domu rodzinnego. Dlaczego? Bo poznajemy losy głównych bohaterów po kolei, wnikliwie wchodzimy w ich sposób myślenia i działania i widzimy, jaki ma to wpływ na innych członków rodziny. W rzeczywistości jednak Zadie Smith po prostu kpi. Kpi z tego, co sama bardzo dobrze zna, ba! Co my sami możemy dziś zaobserwować. Drwi z Zachodu i jego popkultury, z emigrantów, którzy mają swój własny wizerunek Zachodu, którzy z jednej strony tęsknią za swoją ojczyzną, ale niekoniecznie chcą do niej wracać. Wytyka emigrantom problemy z asymilacją – fajnie się żyje na Zachodzie, a jakże, ale to jednak nie Wschód…

Punkt kulminacyjny jednoczy wszystkich bohaterów – wszyscy, mniej lub bardziej, są związani z finałowym wydarzeniem. A finał jest świetny. Zdziera z twarzy bohaterów maski, które przybierali przez całą książkę. Ironiczny, dopracowany, idealny. Nie tylko finał, cała książka taka właśnie jest.

Białe zęby, Zadie Smith, tłum. Zbigniew Batko, Znak, Kraków 2002.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów