W Neapolu spokoju nie zaznasz

RePortal

RePortal
Punkty: 0
22.12.2014 RePortal

Włochy dzielą się na dwie części: północ i południe. W północnej części państwa ludziom żyje się naprawdę dobrze. Nie narzekają na bezrobocie, a nawet więcej – mogą się pochwalić dobrymi zarobkami. Źródłem dochodów tamtej części kraju, w dużej mierze, są turyści. Na południu rozpoczyna się zupełnie inny świat – panuje strach i bieda. W tych warunkach rozwinęła się neapolitańska mafia kamorra.

Jeden z rodowitych mieszkańców Neapolu ze smutkiem stwierdził, że w tym mieście nie można zaznać spokoju. Kilkunastu jego kolegów zginęło z rąk kamorry, a większość tych, którzy pozostali, ma problemy z policją.  Mężczyzna podkreślił, że on miał szczęście, gdyż jego rodzice mieli na tyle pieniędzy, że mogli go wysłać do szkoły. Dzięki temu, że nie musiał szukać pracy na ulicy, przetrwał i może spać spokojnie. Dziś pracuje na północy, ma rodzinę i wiedzie szczęśliwe życie. Takich, którym udało się jednak „wyjść na prostą”, jest  tam naprawdę niewielu. Większość, by przeżyć, musi współpracować z kammorą.

Kammora ma ogromny zasięg działania. Kontroluje handel narkotykami, bronią i papierosami. Jest silnie powiązana z polityką. W jej władzy jest zarządzanie inwestycjami, budownictwem, a nawet pożyczkami.

Nazwa mafii powstała z kontaminacji dwóch słów „chamarra”, co oznacza kurtkę noszoną przez hiszpańskich rabusiów oraz „morra” – gry hazardowej, która polega na tym, że jej członkowie pokazują na dany sygnał dłoń, wystawiając przy tym dowolną ilość palców. Osoba, która odgadnie liczbę palców, jakie wystawi przeciwnik, wygrywa. Istnieje również teoria, zgodnie z którą nazwa mafii powstała z połączenia wyrazów „capo” – szef oraz „morra” – gra.

Kammora powstała z grup, które nie były wcześniej ze sobą powiązane. Poszczególne grupy łączą więzy pokrewieństwa. Granice ich działalności są wyznaczane przez określone strefy. Każda grupa pilnuje swojego terytorium. Przekroczenie granic wiąże się z krwawą walką. Grupy przynależą do określonych klanów. Jest ich około 30.

crow-434737_1280

Mafia ściąga młodych chłopców, którzy mają ok. 12-17 lat. Z reguły jest tak, że w momencie wejścia w struktury organizacji, nie są wszystkim zupełnie obcy, gdyż znajdują się tam już ich ojcowie, bracia lub ktoś z dalszej rodziny.

Do kamorry przyłączają się często dzieci z rodzin patologicznych i ubogich. Często nie jest im po drodze do szkoły, więc szukają  zajęcia na ulicy. Tu właśnie zaczyna się działanie kamorry. Jej członkowie sprytnie werbują najmłodszych do współpracy. Dzieci muszą sprzedawać papierosy, narkotyki i kraść. Turyści nie mogą się czuć bezpiecznie w Neapolu. Członkowie kamorry stosują tak wyspecjalizowane techniki kradzieży, że nawet najbardziej uważna osoba może zostać bez portfela, aparatu, czy innych, cennych rzeczy.

W momencie, gdy członkowie mafii są już bardziej zaawansowani, zaczynają rozprowadzanie kokainy. Wtedy sytuacja jest bardziej skomplikowana i niebezpieczna, gdyż te używki znajdują swoich nabywców na uniwersytetach, w hotelach, czy restauracjach. Dopiero po pewnym czasie uczestnicy mafii dostają broń. Jej otrzymanie jest ważnym momentem dla każdego członka mafii, gdyż oznacza, że  zyskał on zaufanie przywódców. Zanim jednak broń trafi w ręce młodego chłopca, musi on przejść test na odwagę. Zostaje wywieziony poza miasto, gdzie zakłada się mu kuloodporną kamizelkę. Członkowie mafii oddają w jego stronę strzały, które powodują niewyobrażalny ból i siniaki. Przywódcy mafii muszą mieć świadomość, że dana osoba poradzi sobie w stresującej sytuacji i nie zlęknie się pistoletu kierowanego w jej stronę. Gang dba o to, by żaden z jego podopiecznych nie zdołał uwolnić się z jego wpływów. Kamorra zastrasza policjantów i urzędników. Wszystko po to, by nie zajmowali się oni losem dzieci, które pozostają na ulicach.

Mafia wypacza psychikę. Bezlitosne próby, którym poddawani są młodzi chłopcy sprawiają, że drastycznie zmienia się ich myślenie. Od kiedy zostają członkami mafii, nie wahają się na rabunki i kradzieże z użyciem broni.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów