W poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi – „Exodus” Arkadiusza Sanna

Kobzikos

Kobzikos
Punkty: 78
20.02.2015 Kobzikos

„Exodus” Arkadiusza Sanna to jedna z najbardziej pozytywnych książek, jakie do tej pory czytałam – a trafiła w moje ręce zupełnie przypadkiem, polecona przez nieznaną osobę, zakupiona bez przekonania, a przeczytana jednym tchem ;)

Głównego bohatera – Rafała – poznajemy w momencie, kiedy traci wszystko – rodzinę, pieniądze i dom. Na domiar złego zostaje dotkliwie pobity i z niemałym trudem udaje mu się ujść z życiem. W zaistniałej sytuacji jedyne co mu pozostaje, to zamieszkać na dworcu wraz z innymi nieszczęśnikami, do których los odwrócił się na chwilę plecami. Mimo wszystko Rafał się nie poddaje, kiedy uznaje, że pojawiający się codziennie w jego polu widzenia ptak – sokół – jest znakiem, że czas ruszyć dalej, nie waha się. Porzuca wszystko i wyrusza w podróż przez Europę, podczas której ma nadzieję odnaleźć swoje miejsce na ziemi.

Podczas samotnej wędrówki (jedynym jego towarzyszem jest sokół, za którego lotem podąża) napotyka wiele przeciwności, ale też ludzi, którzy są gotowi pomóc mu bezinteresownie. Ufają mu, powierzą swoje życia, mimo że nie wiedzą kim tak naprawdę jest – właściwie jedno zdarzenie decyduje o ich całościowym postrzeganiu Rafała. Widzą w nim światło, wartość, obok której nie sposób przejść obojętnie…

„Exodus” to książka opisująca doświadczenia emigranta. Człowieka, który w Polsce nie ma żadnych perspektyw na poprawę swojej sytuacji życiowej i dlatego musi podjąć drastyczne kroki – opuścić kraj, miejsce które znał i kochał, aby zawalczyć o lepsze jutro. Nie wie, co czeka go na obczyźnie. Nawet się nad tym nie zastanawia. Pozwala, żeby o jego przyszłości decydowały ślepy los i przypadek.

Mimo że książka została wydana w roku 2002, to cały czas jest aktualna. Wciąż wiele osób opuszcza Polskę w poszukiwaniu swojego szczęścia za granicą. Kiedy u nas nie mają perspektyw na realizację swoich marzeń, te perspektywy znajdują w innych państwach, które oferują nie tylko większe zarobki, ale też odmienną mentalność. W powieści Sanna krajem, w którym bohater znajduje swoje miejsce jest Holandia. Kraj zamieszkiwany przez ludzi ufnych, wierzących w siłę drugiego człowieka i starających się sobie wzajemnie pomagać. Brzmi to wprawdzie utopijnie, jednak warto podkreślić, że autor sam przez długie lata mieszkał w Holandii jako imigrant, a książka jest zbiorem jego obserwacji i zebranych tam doświadczeń.

Na koniec chciałabym jeszcze tylko wyjaśnić, dlaczego „Exodus” to jedna z najbardziej pozytywnych książek, jakie do tej pory czytałam. Otóż powieść pokazuje, jak odważnie podejmowane decyzje zmieniają ludzkie życie. Jak nawet z najgłębszego dołka można się podnieść i odmienić swój los. Wyjaśnia, że poddając się i stając się biernym, przegrywamy – trzeba działać i wierzyć, żeby być szczęśliwym. Podoba mi się przemiana głównego bohatera i to, z jaką determinacją dąży do poprawy swojej sytuacji. Nie stara się udawać kogoś, kim nie jest. Zawsze w pełni angażuje się w podejmowane działanie i wierzy w innych, tak jak oni wierzą w niego. Sami powiedzcie, niewiele jest takich książek…

“Exodus”, Arkadiusz Sann, Mamiko 2002

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów