Wakacje na mazurach

Ewa

Ewa
Ewa
Punkty: 35
07.08.2017 Ewa

Gdzie najlepiej spędzić czas z swoimi pociechami na Mazurach ?

Oto kilka przykładów dla małych i dużych jak można miło spędzić czas w Polsce. Ja osobiście polecam ośrodek szklono młodzieżowy Omega w Stręgielku, jest możliwość tam pływania na łodziach, jachtach, rowerach oraz kajakach. Nie są to jednak jedyne atrakcje, bardzo miło wspominam Ogniska, mecze i inne tego typu zabawy. Serdecznie zapraszam do przeczytania kolejnych miejsc jakie warto zobaczyć.

 

I.  Wioska Indiańska

W 10-hektarowym gospodarstwie, położonym pośród mazurskiej głuszy, pasjonaci tematyki indiańskiej stworzyli obiekt popularyzujący wiedzę o rdzennych mieszkańcach Ameryki Północnej i ich zwyczajach. Ale to nie tylko ekspozycje i opowieści snute przez przewodników czynią to miejsce niezwykłym. Odwiedzając je możemy też nauczyć się szacunku dla przyrody, z którą życie Indian było zawsze nierozerwalnie związane. Cały ośrodek podzielony jest na dwie części: mieszczące się w starym ceglanym budynku Muzeum Indian oraz rekonstrukcję indiańskiej wioski w naturalnych rozmiarach. W muzeum obejrzeć można kolekcję oryginalnego indiańskiego rękodzieła, strojów, broni, zabawek i innych przedmiotów codziennego użytku. Z kolei w wiosce, na którą składa się kilkanaście namiotów tipi wraz z charakterystycznymi konstrukcjami obrzędowymi, mamy szansę zobaczyć, w jakich warunkach mieszkali Indianie. Przewodnicy oprowadzający po obiektach dostosowują przekazywane informacje do wieku dzieci. Muzeum i wioskę można zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych, dla których przygotowywane są dodatkowe atrakcje – gry i zabawy zręcznościowe oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Działa tu również indiańska strzelnica, na której można nauczyć się strzelać z łuku lub winchestera, a także sklep z pamiątkami.

 

II.   Planetarium

Podstawą działalności planetarium są projekcje astronomiczne, w trakcie których prezentowane jest rozgwieżdżone niebo i interesujące zjawiska. Seanse są zróżnicowane, w zależności od wieku i wiedzy widzów, dla młodzieży szkolnej organizowane są specjalne programy edukacyjne. Nowoczesny sprzęt pozwala także na projekcje filmów w technice fulldome. Warto odwiedzić znajdujące się w siedzibie planetarium wystawy stałe i czasowe, w holu zobaczyć można m.in. wierną kopię satelity Sputnik 1. W ramach planetarium działa też obserwatorium, znajdujące się w zabytkowej wieży ciśnień z 1899 roku. Po gruntownej renowacji udostępniono je do zwiedzania. Znajdują się tu wystawy astronomiczne, dotyczące m.in. meteorytów, dawnych przyrządów czy promieniowania kosmicznego. Organizowane są pokazy naukowe, a w wybrane dni na tarasie widokowym odbywają się teleskopowe pokazy nocnego nieba. Bardzo ciekawym projektem jest też działająca przy planetarium Akademia Dzieci, która organizuje konferencje dla małych naukowców. Co najciekawsze, wszystkie wykłady prowadzone są przez dzieci i dla dzieci w tym samym wieku. Młodzi naukowcy między 6 a 12 rokiem życia prezentują podczas nich własne badania.

 

III.  Ogrody Pokazowe

Na powierzchni ponad 3 tys. m2 znajduje się 14 tematycznych aranżacji ogrodowych oraz Motylarnia, która jest obiektem edukacyjno-badawczym i stanowi dodatek do Ogrodów Pokazowych.Jest tu: ogród śródziemnomorski, ogród zakochanych, różanka, ogród biały, ogród traw ozdobnych, ogród meksykański, ogródek wiejski, ogród hortiterapii, zielona klasa, skalniak, ogród pnączy, ogród ziołowo-warzywny, ogród japoński oraz dodatkowo ogród na dachu.Dla dzieci i młodzieży proponowane są programy edukacyjne: motyle pól i łąk, warsztaty plastyczne z elementami ekologii i recyklingu, warsztaty ogrodnicze „mój ogród w donicy”, zastosowanie ziół w praktyce, warsztaty malowania na szkle.

 

IV.   Mamerki

Można, wystarczy pojechać dalej na północ, nad brzeg jeziora Mamry, w pobliżu Kanału Mazurskiego. 8 kilometrów za Węgorzewo. Tam, w rejonie zwanym przez Niemców Maurenwald, znajdowała się kwatera niemieckiego dowództwa wojsk lądowych. Podobnie jak “Wilczy Szaniec” jej budowa rozpoczęła się przed niemiecką inwazją na ZSRR w 1941 roku i do dziś betonowe schrony stoją całe!

Powstało ponad trzydzieści żelbetowych obiektów i mnóstwo baraków, z których tylko w kilku miejscach został zarys fundamentów. Parking znajduje się w centrum kompleksu więc wszędzie łatwo dotrzemy.

Z parkingu wchodzimy najpierw w strefę położoną nad jeziorem Przystań – odnoga jeziora Mamry. Zobaczymy tam dwa ciężkie schrony o sześciometrowej grubości stropu. Na jednym z nich, na schronie szefa wywiadu wojskowego wybudowano drewnianą wieżę widokową.

W Mamerkach wszędzie wejdziemy i wszystko sobie obejrzymy. Trzeba mieć tylko latarki i patrzeć pod nogi, bo mogą być dziury po studzienkach technicznych. Zobaczymy tu kilka mniejszych schronów zaprojektowanych przez… Adolfa Hitlera, który jako architekt, na kilka lat przed wojną wygrał konkurs na projekt schronu, ogłoszony przez niemiecki Sztab Generalny.

W tej samej strefie zobaczymy ciekawe budynki transformatorowni i kotłowni. Nad brzegiem jeziora stała willa głównego kwatermistrza, gdzie zbierali się spiskowcy szykujący zamach na Hitlera. Koniecznie trzeba zwiedzić ogromne hale węzła łączności oraz kotłownię, elektrownię i “schron ze słupami” przy drodze do dawnego dworca. Zwiedzanie całej kwatery zajmie nam około dwóch godzin.

 

V.   Międzyszkolny ośrodek szkoleniowo – sportowy  OMEGA w Stręgielku

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów