Wartość człowieka mierzona centymetrem…

MCzaplinski

Punkty: 49
10.11.2014 MCzaplinski

Ta obsesja bycia idealnym! Samego mnie ogarnęła… Ale jestem już tym zmęczony. Jaki przedział wzrostu jest tym atrakcyjnym? A jaki stosunek wagi do niego? Dlaczego? To ważne? Nie całkiem.. Do tego różne typy budowy: ekto, mezo i endo – morfika, i genetyka.. Dieta się wymyka i już odbiegamy od ciała westchnień i pożądania. Dla pocieszenia ludziom niskim powiem, że dawno temu, w przypadku rodziny pewnej, małe wymiary życie jej uratowały, choć była semicka. Mowa oczywiście o słynnej rodzinie karłów o nazwisku Ovitz i ich historii w Auschwitz pod czujną troską doktora Mengele. A wszystkim innym wspomnę, że ciało piękne wymaga wytrwałości już po jego zdobyciu. To jak kontrakt z diabłem – już do końca naszych dni, z lęku przed obniżeniem lotów i spadkiem z piedestału. Każdy z nas wie, że tyle samo pracy, co wyhodowanie pięknego… Czego? Czegoś! Konia, kwiatu, wina… Tyle samo pracy kosztuje nas utrzymanie piękna przy życiu, choćby za pomocą respiratora. Jeżeli więc mamy już piękne ciało, musimy o nie dbać każdego dnia. Inaczej nasze dawne wysiłki pójdą w zapomnienie. Tylko, że nawet jeśli będziemy dbali o nasze sylwetki, starość je dopadnie. Mniej, bądź bardziej, ale zmarszczki nie pytają: kiedy można? No i ta śmierć… Z naszego pięknego ciała nic nie pozostanie – tylko fotografie.

                                                                      The Ovitz Family

Kiedyś wydawało mi się, że idealnym wzrostem dla mężczyzny jest 1,85m. Tyle miał mój ojciec, dlatego jako mały chłopiec taką liczbę przyjąłem. Później, zdałem sobie sprawę, ze mężczyznę od chłopca wyróżnia cyfra nr 6 we wzroście w stopach. Sześć stóp to 1,83m. Idąc tym tropem, śmiało można stwierdzić, że Alain Delon był dupkiem, a nie facetem z jajami. Kiedy byłem dzieckiem, ojciec mawiał: „- Jak będziesz miał 180cm, to będzie już bardzo dobrze. Ta „ósemka” jest kluczowa synu! Reszta się nie liczy”. Ah, ten biedny Belmondo! Później znów zmieniłem optykę, bo proboszcz z charyzmą, którego lubiłem słuchać miał 1,87m i był bardzo postawny. Jak on świetnie się prezentował! (obecnie siadł mu chyba trochę kręgosłup). Był niczym Jean Reno. Po pewnym czasie moje aspiracje poszybowały w górę. Cóż, zacząłem oglądać westerny z Johnem Waynem i Garym Cooperem… Sam zatrzymałem się na swoich stu osiemdziesięciu dwóch centymetrach…

Ciało

Macie jeszcze ochotę czytać te brednie? Jeśli tak, to przejdźmy do aspektu wagi. Która jest tą idealną w przypadku umięśnionego mężczyzny? A zgrabnej kobiety? Czołowi kulturyści lat pięćdziesiątych i kolejnych (z wyłączeniem ostatnich trzech dekad), liczyli sobie około 15-20 kilogramów ponad ostatnie dwie cyfry swojego wzrostu, które potraktujmy w naszych rozważaniach, jako liczbę. To chyba zbyt zawiłe? Dave Draper mierząc wspomniane 6 stóp ważył 102kg, słynny Arnold mając 1,88m – 106kg, Frank Zane wypadał słabiej, ale dzięki temu jego sylwetka bardzo wyróżniała się na tle pozostałych. Zresztą… W tamtych czasach każda się wyróżniała. Kolejny przykład to ponadczasowy Steve Reeves (1,85m – około 100kg wagi). Poza światkiem kulturystyki, na uwagę zasługują tacy dżentelmeni, jak Clint Walker czy Gordon Scott. Z naszego rodzimego podwórka z pewnością Marek Perepeczko, który wyglądał bardzo imponująco, choć przy słusznym wzroście 1,90m ważył podobno „jedynie” 90kg.

Uff. Zmęczyłem się! Tyle tych danych, tylko po co? Czy idealny mężczyzna musi liczyć 6 stóp wzrostu i 200 funtów wagi? Nie! Idealnym mężczyzną jest każdy facet dla swojej kobiety, choćby mierzył 1,65m i miał lekką oponkę. To tylko kulturowy, wykreowany ideał wciąż za nami chodzi i prosi o chwilę uwagi. Sam mam niedowagę i niegdyś z tego powodu „płakałem”. Ćwiczę częściej, bądź rzadziej, choć wiem, że systematyczność jest w cenie! Zawsze całe ciało na jednym treningu, po jednej serii na każdą partię mięśni z wyjątkiem tej najważniejszej – pleców, którym zawsze poświęcam więcej uwagi. Jem, jak jem… Zdałem sobie sprawę, że ta cała „mania wizualna” jest chora! Podnoszę tę sztangę i zastanawiam się po co to robię? (-stąd też pojedyncze serie). Podobnie, jak francuski socjolog Jean Baudrillard w swojej „Ameryce” zastanawiał się nad fenomenem maratonu i dosadnie go skrytykował, tak i ja zacząłem drążyć temat fizyczności, a konkretnie – treningu z ciężarami. Do cholery jasnej! Nie wiem, dlaczego jak głupi łażę z tymi obciążeniami… Chcę poczuć napięcie mięśni, lepiej wyglądać, być zdrowszym? Bez względu na powód, nie palę papierosów i innych świństw, nie maluje po murach (choć niekiedy to sztuka), więc zostawcie mnie w spokoju! I wy też! Demony mojego umysłu, któremu nie śpieszy się na emeryturę. Chcę ćwiczyć i już!

Po licznych rozważaniach, przestały się dla mnie liczyć kilogramy i centymetry. Jestem przede wszystkim człowiekiem! Zbyt długo i zbyt nagminnie w historii ów człowiek był prześladowany i szykanowany z powodu swojego wyglądu. Pejoratywne określenia takie, jak: „grubas” czy „chudzielec”, nie powinny być powszechnie używane, ponieważ równomiernie rozprowadzona, większa ilość tłuszczu w organizmie, nie zasługuje na miano bycia tą „prawidłową”. Do k**wy nędzy! Czy dodatkowe kilka centymetrów w bicepsie zmieni moje życie na lepsze? Czy rękaw koszulki faktycznie musi pękać w szwach? Gdyby rodzina Ovitzów wyglądała normalnie, gdyby prezentowała się lepiej niż normalnie – nienagannie, nietuzinkowo, wyjątkowo, oryginalnie… Poszłaby do gazu. Czym jest więc bycie idealnym? Przekleństwem? Próbą dowartościowania samego siebie? Dlaczego mamy jeść sześć posiłków dziennie z przerwami na orzeszki i rodzynki, a nie wtedy, kiedy czujemy faktyczny głód? Jak do ch*ja wypadamy w oczach dzieci z Etiopii? Powtarzam to kolejny raz: jestem już tym zmęczony. Człowiek powinien jeść wtedy, kiedy jest głodny. Jedzenie nie powinno być budulcem, a paliwem. W samochodzie jest ono niezbędne, by osiągnąć zamierzony punkt na trasie. Jednym słowem – służy czemuś konkretnemu i sensownemu. Do czego jednak potrzebny nam nadmiar paliwa? Albo jego niedobór – przy założeniu, że planujemy „przejechać” spory kawałek? Po co nam dodatkowe kilogramy mięśni? Dodatkowe walizy naszego ego…

Nie neguję samego treningu fizycznego (Jack LaLanne żył 96 lat i mawiał, że: „-Trening jest królem, a dieta królową. Połączmy je i mamy królestwo”). Neguję obsesję – rozpowszechnioną medialnie i cholernie zaraźliwą! Zostawmy ją sportowcom. To jednak tylko moje przemyślenia. Nie można krytykować tego, co z natury jest nieszkodliwe. Trening to przecież również wyładowanie niepotrzebnych emocji. Lepiej chyba, żeby mąż potrząsał sztangą niż żoną. Ja jednak mówię pas. Wyglądam tak, jak wyglądam i jest mi z tym dobrze. Mogę przybierać na wadze naturalnie, ale nie świadomie i zamierzenie. Każdy z nas jest najpierw ciałem, lecz to osobowość okazuje się nieśmiertelna. Marilyn Monroe nie zrobiłaby żadnego użytku ze swej fizyczności, gdyby nie charakter. Wydaje się, że pamiętamy jedynie jej piękno uwiecznione na tylu zdjęciach… Jestem innego zdania. Ktoś, kto nie potrafi wykorzystać swojego uroku – ginie w tłumie. Z kolei osoba, która umie obrócić swój wizualny mankament w oryginalność… Sorry, idę coś zjeść.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów