Widok cmentarza okiem grabarza

dziewczyna

Punkty: 11
09.11.2014 dziewczyna

Każdy kiedyś umrze. I każdy kiedyś zetknął się w swoim życiu ze śmiercią. Niestety, o tej nieubłaganej trudno nam mówić. Trudno też się z nią pogodzić, mimo że jest nieunikniona. To temat spychany w zakamarki podświadomości, który tradycyjnie w okolicach listopada zostaje wywleczony na wierzch. Czasem brutalnie. A czasem, niestety, bezmyślnie.

Miejscem precyzyjnie oddającym nasz stosunek do śmierci jest cmentarz. A osobą, która zna go najlepiej nie ksiądz, który w większości przypadków, o zgrozo, jest w stanie tylko wygłosić patetyczną mowę i pokropić trumnę wodą święconą, ale grabarz. Zawód trudny, mający niewiele wspólnego z Nikosiem Dyzmą pijącym ciepłą wódkę ze zniczy. Bo właśnie na cmentarzu widać przez cały rok osoby nie będące w stanie pozwolić swoim bliskim po prostu odejść. Widać też i klasyczny ludzki idiotyzm, pazerność i kompletny brak uczuć. Zwłaszcza w okolicach dnia Wszystkich Świętych.

Taki szał głupich pomysłów przybiera na sile adekwatnie do ilości liści spadających na ziemię wraz z nadejściem jesieni. Już pod koniec września staruszki nie mające co robić, nie tylko ze sobą, ale też z resztą emerytury (co, jak na Polskę, raczej szokuje) zarzucają kamieniarzy coraz to bardziej wymyślnymi pomysłami, ale też i mało ważnymi spostrzeżeniami, które urastają do rangi problemów wartych każdej awantury: “Panie, a ten krzyż to nie miał być taki, tylko węższy!”, “A przecież ta czcionka do liter za szeroka”, “Czemu na tym kamieniu jest taka plama, o tu, z lewej strony?”. I nie pomogą żadne logiczne tłumaczenia, bo jak wiadomo, klient nasz pan, bo wie lepiej. I z tego powodu sam nie ma pojęcia, na co się umawiał, a rady, że ciągłe czyszczenie granitu nieprzystosowanymi do niego chemikaliami, to nie jest dobry pomysł, nie posłuchał.

Dziś każdy powie: prawo konsumenta. Płacę, więc wymagam. A czepianie się szczegółów w wielu przypadakch jest uzasadnione, bo i kamieniarze często doskonale wiedzą, jak się zarabia na ludzkim nieszczęściu. Ale nie wszyscy są bezduszni i traktują swoją pracą tylko w czysto zarobkowych kategoriach. W końcu ciągłe stykanie się ze śmiercią nie sprawia, że można zupełnie zobojętnieć. Nie da się. I dlatego cmentarne fanaberie żyjących coraz mocniej przerażają.
A takowe zdarzają się bardzo różne. Nagrobek z afrykańskiego granitu, na którym smugi na tablicy są lusztrzanym odbiciem smug na płaszczyznie samego nagrobka. Płomieniowana kostka naokoło grobu. Wiersze na ławkach. Własne nazwisko, jeszcze bez daty śmierci. Rodzinny grobowiec z piwnicą na dwadzieścia osób. Pytanie brzmi: na ile to ból po odejściu bliskich i staranie oswojenia sytuacji, z którą nie możemy się pogodzić, a na ile niezrozumiała próba zaimponowania sąsiadowi, na zasadzie: “bo mnie stać, a ciebie nie”?

Katolicka Polska śmieje się z głupiego ich zdaniem USA czy Wielkiej Brytanii. Reagujemy alergicznie na dzieci obchodzące Halloween. Wcale nie twierdzę, że przenoszenie takich praktyk na nasze podwórko jest dobre. Też sądzę, żę nie. Ale warto się zastanowić nad podejściem tamtej kultury do tematu śmierci. Proste nagrobki, każdy taki sam. Bez zbędnych ozdobików, które zmarłemu i tak w niczym nie pomogą. Wszystkie prawie identyczne, tak samo jak identyczny jest los każdego po śmierci. Czy w tym przypadku nasza szopka wokół Wszystkich Świętych, wystawne kwiaty, tandetne znicze i panie w futrach specjalnie przygotowanych na tę okazję są bardziej poważne od dzieci przebranych za dynie i wampiry? Kościół atakuję nawet niektóre bajki dla dzieci, twierdząc, że prowokują one do działania złego ducha. A czy żaden z księży widząc cały ten przepych nie zastanowi się, że to jest właśnie zło? Bezrefleksyjność i brak szacunku ani dla żywych, ani dla zmarłych. Bo na cmentarzu pierwszego listopada jest wszystko. Brakuje tylko modlitwy, ciszy i zadumy.

A gdy tylko miną zaduszki, każdy zamiast zniczy ogląda witryny sklepowe pełne prezentów, choinek i świętych Mikołajów. Na cmentarzu zostaje zaś tylko grabarz, ewentualnie lokalni kamieniarze i cała masa śmieci do uprzątnięcia. Nikt tu już nie zagląda, bo są lepsze miejsca do lansu.

Cmentarz jednak nie tylko takie dni widuje. Jeszcze bardziej przykre są pogrzeby. Najgorsze do przeżycia dla grabarza nie sią jednak te, które mogą się takimi wydawać. Po prostu pogrzeb to nie święto. Jest ból i łzy, jest złość i nienawiść do życia. Ale jest też szacunek wobec niego, gdy te emocje się widzi. Gdy zmarłego żegna tłum ludzi i panuje cisza. Gdy na pierwszy rzut oka widać, że ktoś był kochany. I kochał. Że nikt o nim nie zapomni, że ten człowiek był dla kogoś ważny.

Straszne są te, na które prawie nikt nie przychodzi. Zwłaszcza gdy ma się świadomość, że zmarł dobry człowiek, który wielu osobom pomógł. Ale ci którym pomagał za życia, nie byli tego warci. I na pogrzeb nie przyszli, bo ta ostatnia rzecz nie mogła im się w żaden sposób opłacić. Jeszcze gorzej, gdy przyszła tłumnie cała rodzina, ale nikt nie czuje nawet smutku – umarła babcia i trudno, przyszła na nią kolej. Więc jej wnuki beztrosko grają na telefonach i półszeptem wymieniają między sobą uwagi, a potem nie mogą powstrzymać śmiechu. Rodzice ich nie uciszą. Spoglądają na zegarki w nadziei, że cały spektakl zaraz się skończy, przykry obowiązek udziału w mało interesującym przedstawieniu minie. Nikomu nie przyjdzie do głowy, że właśnie w tym momencie czas ich życia również mija. I nieuchronnie zbliża się ku końcowi.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów