Wieczorny bojkot wymówek przed dietą i ćwiczeniami

kawazcynamonem

kawazcynamonem
Punkty: 98
10.12.2014 kawazcynamonem

Minęło kolejne lato, przed którym obiecywałaś sobie, że tym razem w bikini będziesz wyglądać świetnie. W natłoku zajęć, problemów i otaczających pokus, nie dotrzymałaś obietnicy, nie schudłaś i nie oszołomiłaś znajomych swoją „nową odsłoną”. Mimo iż wciąż nie przestrzegasz żadnej diety, powoli zaczynasz czuć się ciężko i nieprzyjemnie, a w grze pojawia się coraz więcej kompleksów. Oczywiście, niedługo Sylwester. „Tym razem mi się uda” – myślisz, przeglądając kolejne diety-cud. Co jednak zrobić, by znów się nie poddać i nie odnieść porażki? Jak wykształcić w sobie silną wolę i pozbyć się zbędnych kilogramów?

Tłusta pantera, otyła żyrafa, lew z obwisłym brzuchem

Zacznijmy od powiedzenia sobie brutalnej prawdy: 90% ludzi tyje z powodu zwykłego obżarstwa i lenistwa. Opychanie się kalorycznymi produktami, przejadanie się, bierny tryb życia i unikanie męczących czynności – to najczęściej główne przyczyny nadwagi i otyłości. W krajach wysoko rozwiniętych człowiek zjada o wiele więcej, niż tego potrzebuje jego organizm. Dużo większy rozsądek przejawiają dzikie zwierzęta, które kierując się instynktem, jedzą tylko tyle, ile niezbędne jest im do życia, by zaspokoić głód i mieć siłę. Czy ktokolwiek, oglądając film dokumentalny, widział toczącą się po dżungli, otyłą żyrafę, czy lwa z obwisłym brzuchem? Wychodzi więc na to, że nasz apetyt jest najbardziej zdradliwy.

Jemy coraz bardziej wymyślne (i kaloryczne) potrawy, pod wpływem chwili kupujemy kilogramy smakołyków, które pałaszujemy czytając książkę lub podczas ulubionego serialu, a osiedlowa budka z kebabem stała się doskonałą alternatywą standardowego obiadu. Nadmiar ich wartości energetycznych odkłada się w naszym organizmie i nie trzeba wcale wiele czasu, by ujrzeć w lustrze zwały tłuszczu na plecach, biodrach, udach i brzuchu. Tylko niewielka część tego, co spożywamy, wykorzystywana jest do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podobnie postępujemy z naszymi pupilami – karmimy ich zbyt dużą ilością jedzenia, nie żałując tłustych resztek z obiadu, chipsów, czy kostki czekolady (które dla zwierząt są przede wszystkim zabójczo  n i e z d r o w e!) i zamiast zwinnego, żwawego sznaucera, merda do nas ogonem ledwo tocząca się, otyła karykatura z natury szczupłego, myśliwskiego psa.

Otyłość po mamie, nadwaga po tacie

Z pewnością znajdzie się sporo głosów na temat otyłości genetycznej. Nadmiar kilogramów u rodziców, dziadków, czy wujków, nie jest podstawą do stwierdzenia obciążenia genetycznego – najczęściej to mniej lub bardziej świadoma wymówka od tego, że jesteśmy grubi. A grubi jesteśmy prawdopodobnie z innych powodów. Większość złych nawyków, również żywieniowych, nabieramy w domu. Kaloryczne desery u babci, tłuste obiady gotowane przez mamę. Rodzic, który nie kontroluje własnej wagi, nie jest w stanie trzymać pieczy nad zdrowym trybem żywieniowym dziecka. Jest to dosyć logicznym wyjaśnieniem. I tak, nasza nadwaga, choć ściśle związana z życiem rodzinnym, nie jest nieodwracalnym skutkiem okrutnej genetyki, lecz prędzej efektem zaniedbań i złych przyzwyczajeń towarzyszących nam aż do życia dorosłego.

Pigułka przytycia

Otyłość farmakologiczna, czyli tycie podczas kuracji lekami, również w wielu przypadkach okazuje się mitem, albo tylko małym ziarenkiem prawdy owiniętym w kłębek wymówek. Najczęściej nadwagogenne są leki psychotropowe lub hormonalne – chociażby tabletki antykoncepcyjne. Prawda leży jednak pośrodku. Wcale nie wygląda to tak, że już po pierwszej tabletce, pacjent nadyma się jak balon, a jego waga wskazuje nieprawdopodobnie wysokie liczby. Pewna grupa środków farmakologicznych – często niezbędnych dla zdrowia pacjenta, posiada substancje i właściwości, które wpływają na organizm, powodując jego „spowolnienie” lub zwiększenie apetytu, które stają się jedynie zapalnikiem do dalszych działań chorego. Jeśli istnieje ryzyko, że podczas kuracji możesz przybrać na wadze, wystarczy obserwować swój apetyt i w razie potrzeby, kontrolować posiłki, czy też zapobiegawczo wprowadzić ruch do swojego życia. Oczywiście dużo prościej jest powiedzieć: „jestem taki gruby, bo mam problemy zdrowotne”.

„Mam słaby metabolizm”

Kolejna z najczęściej używanych wymówek, choć zaledwie 1% społeczeństwa przybiera na wadze z powodu nieprawidłowej pracy hormonów, które stymulują przemianę materii. Zdarza się to przy niedoczynności tarczycy, którą należy bezwzględnie kontrolować pod opieką lekarza endokrynologa. W pozostałej (ogromnej) większości przypadków wystarczy zmienić nawyki żywieniowe i awersję do aktywności fizycznej.

Wymówka za wymówką

Bardzo łatwo jest wmawiać sobie choroby, zaburzenia i nieprawidłowości, które zasłonią nasz pociąg do słodyczy, frytek, czy wieczornego podjadania. Prawda jest taka, że najtrudniejszą przeszkodą, jaką masz do pokonania, jest szereg nieładnych cech, które w mniejszym lub większym stopniu przejawia każdy z nas. Lenistwo, niekonsekwencja i łakomstwo. Walka z nimi jest niemal tak samo trudna, jak trudne byłoby pokonanie dolegliwości, które wcześniej sobie wmawiałaś. Teraz przynajmniej możesz świadomie zabrać się do roboty.

Trudny przeciwnik, ale wartościowa nagroda 

Chudnięcie – zwłaszcza od strony psychicznej – nigdy nie było proste, jednak ilość starań, jakie w nie włożysz będzie wprost proporcjonalna do korzyści, jakie możesz osiągnąć.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów