Wiele hałasu o… Pendolino

krotos54

krotos54
Punkty: 105
14.12.2014 krotos54

Już w niedzielę – 14 grudnia br. – wyruszają na tory pierwsze polskie pociągi Pendolino. Sieć szybkich kolei połączy północ Polski z południem, a konkretnie Trójmiasto z Warszawą, Krakowem, Katowicami
i Wrocławiem.

Inauguracja polskiej wersji znanego już od dawna w Europie „Wahadełka” od wielu tygodni budzi w naszym kraju emocje i kontrowersje. Toczy się gorąca dyskusja na temat zasadności zakupu Pendolino. Pojawiają się liczne głosy krytyki, a nawet zarzuty, że jest to inwestycja wyjątkowo nieudana i nieprzemyślana,
a wydane na nią ogromne pieniądze można było zagospodarować o wiele rozsądniej.


Mrzonki, realia i miliardy

Pierwsze marzenia o superszybkiej kolei w Polsce pojawiały się w gabinetach rządowych już w połowie lat 90-tych. Analizowano, debatowano, rozpisywano przetargi i je unieważniano. Na konkrety trzeba było czekać kilkanaście lat. Wydawać by się więc mogło, że przez tyle czasu wszystko zostało dopracowane
i zapięte na ostatni guzik. Ale nie w Polsce…

W 2011 roku w końcu doszło do finalizacji kontraktu. Spółka PKP Intercity podpisała z włosko-francuską firmą Alstom umowę na zakup 20 składów szybkich pociągów i budowę związanej z tym infrastruktury. Łączna wartość inwestycji wyniosła… 2,7 mld złotych. Dlaczego kosztowało to aż tak dużo? Otóż zakupiony tabor miał osiągać zawrotne jak na polskie warunki prędkości – nawet do 350 km/h. Dlatego też planowano dodatkowo budowę zupełnie nowej sieci torów, aby potencjał Pendolino w pełni wykorzystać. Ale wkrótce po podpisaniu kontraktu koncepcja ta okazała się zupełnie nierealna z przyczyn finansowych. Dodatkowych środków zabrakło, a z umowy z Alstomem nie można już było się wycofać.


Pendolino za szybkie, infrastruktura za stara

Na początek polskie „Wahadełko” będzie się przemieszczać z maksymalną prędkością 160 km/h, a na niektórych odcinkach nawet nieco wolniej. Jedynie na krótkiej trasie Olszamowice – Zawiercie (południowy odcinek Centralnej Magistrali Kolejowej długości ok. 80 km) pociąg rozwinie prędkość
do 200 km/h. Powodem tak wolnej jazdy są wciąż trwające remonty torów oraz nie w pełni jeszcze przetestowany – nowoczesny system sterowania ruchem.

W tych warunkach Pendolino pokona trasę Warszawa – Gdańsk w 3 godziny,
Warszawa – Kraków i Warszawa – Katowice w ok. 2,5 godziny, zaś na przejechanie szlaku Warszawa – Wrocław będzie potrzebowało ponad 3,5 godziny.

Krytycy – zarzucający PKP Intercity gigantomanię i marnotrawstwo – twierdzą, że takie same parametry mogą osiągać składy aktualnie obsługujące połączenia ekspresowe. A nawet lepsze. Prędkość do 200 km/h byłyby one w stanie rozwinąć, jeśli zostałyby poprowadzone przez nowoczesne lokomotywy. A te ostatnie można było zamówić w kraju, w rodzimej firmie. Zarządzający spółką odpierają te zarzuty. Dowodzą, że pociągi Pendolino są wytrzymałe i będą użytkowane przez 30 lat, ich prędkość po zakończeniu remontów torowisk znacznie wzrośnie, a część inwestycji została sfinansowana ze środków unijnych.


Biletowe absurdy

Kolejną sprawą wywołującą wiele emocji jest system sprzedaży biletów oraz ich ceny. Podróż Pendolino na pewno do najtańszych nie należy. Obowiązuje tu tzw. dynamiczny system sprzedaży. Zakup takiego biletu to prawdziwa loteria.

Najdroższy bilet na Pendolino kosztuje od 189 zł na trasie Trójmiasto – Kraków i Trójmiasto – Katowice do 150 zł na pozostałych. Co prawda ceny zaczynają się już od 49 złotych, ale w tej puli – tzw. SuperPromo jest do rozdysponowania tylko około 20 biletów na każdy kurs. Jeśli zatem nie udało się nam kupić najtańszego biletu, możemy „polować” na bilety rabatowe. Rabaty liczone są od ceny maksymalnej. I tak – w zależności od szczęścia – możemy otrzymać zniżkę: 30, 20 lub 10%. Pula biletów rabatowych na dany kurs jest jednak owiana tajemnicą, może więc się zdarzyć, że pozostaną nam do dyspozycji jedynie te pełnopłatne. „Polowanie” na tańszy bilet najlepiej zatem rozpocząć już na miesiąc przed podróżą.

To jednak nie koniec absurdów. Bilety na podróż Pendolino można nabyć tylko w przedsprzedaży. Za pośrednictwem internetu, w biletomatach i w kasach dworcowych. Nie jest możliwy zakup bezpośrednio w pociągu – u konduktora. Wyjątek przewidziano jedynie dla osób niepełnosprawnych. A kara za przejazd bez biletu wynosi… 650 złotych.


Komfortowo? No nie do końca…

Warto więc może by wiedzieć – za co płacimy. I tu okazuje się – tajemnic jakby trochę mniej… Na początku grudnia PKP Intercity zaprosiło na pokład „Wahadełka” dziennikarzy i zafundowało im pokazową przejażdżkę nad morze, na trasie Warszawa – Gdańsk. To dzięki ich relacji poznaliśmy więcej szczegółów na temat tego kolejowego „cacka”.

Pociągi Pendolino są bezprzedziałowe, składają się z 45 miejsc w pierwszej klasie i 357 w drugiej. Klasy różnią się od siebie jedynie ilością foteli w wagonie. W jedynce jest to układ 2+1, a w dwójce 2+2. To powoduje, że w niższej klasie jest nieco ciasno, a w końcu to prawie 90% wszystkich miejscówek. Jest cicho, nie słychać stukotu kół i nie odczuwa się wysokiej prędkości. Fotele są rozkładane, każdy pasażer ma do dyspozycji lampkę i gniazdko elektryczne. W klasie drugiej w ramach biletu przysługuje napój, a w jedynce także przekąska. Jest też wagon barowy.

Podsumowując – trudno dziś ocenić obiektywnie projekt polskiej kolei superprędkości. Ale nie sposób nie zauważyć, że debiutuje ona w oparach niedomówień i absurdów. Niepokój muszą budzić niedociągnięcia techniczne i opóźnienia, a więc sprawy mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pasażerów i efektywność inwestycji. Trudno też zrozumieć kuriozalny system obsługi pasażerów, zwłaszcza w kwestiach biletowych. Jeśli do tego dodać, że uruchamiając Pendolino, spółka PKP Intercity zlikwidowała wiele tańszych połączeń typu TLK, nasuwa się pytanie: dla kogo właściwie ta szybka kolej? Dla kogo ta polska kolej w ogóle? Gdzie tu logika, zabieganie o klienta, konkurencyjność? Nic dziwnego, że według wstępnych wyliczeń – zainteresowanie biletami na pierwsze kursy polskiego „Wahadełka” jest dość skromne.
Czy za kilka miesięcy usłyszymy, że pociągi Pendolino to kolejny projekt PKP, generujący same straty? Na razie wiele na to wskazuje.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów