Wiktoriańska fotografia – od post mortem do tricków.

Lilavati112

Lilavati112
Punkty: 322
22.10.2014 Lilavati112

Spójrzcie na fotografię we wstępie artykułu. Ot, zwykłe zdjęcie wykonane w salonie fotograficznym. Tatuś, mamusia i dzieciątko. Słodko śpi….

Otóż nie śpi a najzwyczajniej w świecie – nie żyje.

Od końca XIX wieku fotografia “post mortem” czyli fotografia pośmiertna była bardzo popularna. Zmarłych członków rodziny umieszczano na zdjęciach w otoczeniu żywych.

W tamtych czasach fotografia była mniej dostępna niż teraz… Czasem człowiek zdążył umrzeć, nie doczekując się swojego portretu. Fotografię ku pamięci potomnych, wykonywano więc po jego śmierci. Dziś wydaje się być to nieco makabryczne, wtedy było rzeczą najzupełniej naturalną. Zresztą nawet w Polsce zachowały się jeszcze zwyczaje fotografowania zmarłych w trumnach. Są  to pozostałości po tamtej tradycji. (tzw. memento mori)

fotografia memento mori

05

 

Zmarli na zdjęciach post mortem mieli wyglądać jak żywi. W tym celu ustawiano pozy przy pomocy metalowych stojaków, czasem otwierano oczy lub malowano gałki oczne na zamkniętych powiekach.

 “post mortem” fotografia zmarłej kobiety w otoczeniu rodziny.

jk

“post mortem” – dziewczynka w otoczeniu lalek.

pm4h

“post mortem” – matka ze zmarłą córką.

pm11

Co ciekawe martwych pupili domowych upamiętniano w podobny sposób…

.pmpets

Drugim niespotykanym już teraz typem fotografii były tzw. “ukryte matki” (hidden mothers). Oto przykład takiego zdjęcia…

hidden-mothers-1

Niby zwyczajna fotografia, a jednak pod kwiecistą zasłoną kryje się matka tych maleństw. Pozy te były bardzo popularne podczas robienia fotografii dziecięcych. Mama zapewniała spokój wewnętrzny małym modelom. Dzięki temu dzieci nie płakały i nie wierciły się. Ale trzeba przyznać – wygląda to nieco groteskowo…

Hidden mothers foto.

hidden-mothers-5

W tamtych czasach o photoshopie można było jedynie pomarzyć. Ale fotografowie byli bardzo uzdolnieni. I dlatego ogromnym wzięciem cieszyły się tzw. trick photos czyli np. ucięte głowy…

headlessphotograph1

victorianphoto2

…czy podwójne postaci.

doublepeoplevictorian

Jak widać wiktorianie mieli duże poczucie humoru.

Reklama zakładu fotograficznego

article-2183793-145EB30D000005DC-617_470x719

Zdjęcia te, choć nieraz wydają się szokujące, są wspaniałą dokumentacją tamtych czasów i doskonałym kąskiem dla kolekcjonerów historii.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów