Wojna i pokój po śląsku

Kostkos

Kostkos
Punkty: 222
10.01.2015 Kostkos

Szczepan Twardoch jest mi pisarzem bliskim. Czytałam zaledwie dwie jego powieści, “Morfinę” i “Dracha”, ale tematyka, którą porusza jest mi szczególnie bliska. Jestem Ślązaczką. Tata – hanys, mama – gorolka. Dorastałam w rodzinie, w której można spotkać najlepsze cechy śląskiej rodziny: lojalność, zaufanie, przywiązanie. Odkąd pamiętam, na wakacjach, gdziekolwiek padało pytanie dotyczące miejsca mojego pochodzenia, naprawdę zawsze z dumą odpowiadałam, że jestem z Górnego Śląska. Nie znam gwary za dobrze, rozumiem ją, choć mam ograniczony zasób słów. Dziadkowie, typowi Ślązacy, niestety nie dożyli moich narodzin, znam ich tylko ze zdjęć i opowieści taty oraz wujka. Ale nie o tym chciałam. Twardoch napisał książki, które po prostu były potrzebne polskiej literaturze. Bo w polskiej literaturze brakowało poważnej literatury śląskiej.

“Drach” to powieść wielowymiarowa. Poznajemy bohaterów, Ślązaków, Niemców, Polaków i ich rodziny, potomków, na przełomie czasów, w różnych okresach i epokach. Tak, akcja rozciąga się na przełomie kilkuset lat. Nawet język powieści nie jest jednoznaczny, mamy w “Drachu” do czynienia nie tylko z językiem polskim czy niemieckim, ale i gwarą śląską. Mimo to, nieznajomość któregokolwiek nie przeszkadza w odbiorze lektury. Naczytałam się sporo recenzji najnowszej powieści Twardocha. W wielu piszą o “nielinearności”, gdzieś padło, że to “utwór nieprzyjazny czytelnikowi”. Niektóre teksty chcą przedstawić “Dracha” jako powieść ciężką, ambitną, dla wymagającego czytelnika. Owszem, nie jest to książka z gatunku “lekkich, łatwych i przyjemnych”, ale – wbrew pozorom - czyta się ją dobrze. Język, snuta opowieść, anachroniczna fabuła – tworzą pozycję, która po prostu wciąga.

Głównym bohaterem jest Josef Magnor, który powraca po wojnie do domu, na Śląsk. I tutaj zaczynają się jego problemy. Wraz z kłopotami osobistymi, pojawiają się dylematy związane z historią, polityką, polskością, śląskością… “Drach” to saga rodzinna, poznajemy potomków Josefa, m.in. Nikodema, współczesnego nam młodego człowieka, który mieszka w Katowicach, i ma swoje problemy: rozwodzi się, opiekuję pięcioletnią córeczką, kochanka natomiast “wymyka mu się”. Nikodem i jego losy stanowią klamrę zamykającą losy rodziny. Z książki bije niesamowity realizm. Poznajemy szarą rzeczywistość powojenną i popowstaniową. Poznajemy ludzi z ich problemami, miłościami, zdradami, morderstwami…

Kim jest tytułowy Drach? Jest to prastwór, monstrum, mityczne bóstwo, którego ciałem jest ziemia. A może sam jest ziemią? Narracja Dracha powoduje, że wszystko się ze sobą łączy, wszak Drach wszystko widzi, jest świadkiem wszystkiego, wie, co stanie się z poszczególnymi postaciami. Drach spaja fabułę, to od Dracha wszystko pochodzi i wszystko do niego wraca. To właśnie Drach jest jednocześnie w Gliwicach i Gleiwitz. Drach jest, w końcu, puentą książki. Niezależnie od tego kiedy, jak i gdzie żyjemy – wszystkich nas spotka ten sam los. Drach nas pochłonie, wszyscy przecież umrzemy.

Jedno jest pewne. “Morfina” ustawiła poprzeczkę wysoko. Ale Twardoch sprostał. Napisał powieść bardzo dobrą, płynną, sensowną, która ukazuje nieuchronność pewnych aspektów życia.

Drach, Szczepan Twardoch, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014.

Subskrybuj, by raz w tygodniu otrzymywać nowości i zbiór najciekawszych artykułów